istanbul seo undefiend undefiend undefiend

‘Zirveyi göreceğiz, elinizi çabuk tutun!’ Ünlü Kuyumcu İslam Memiş’ten piyasaları sallayan açıklama

İletişimFinans analisti İslam Memiş Fed sonrası altın ve dolar piyasalarını değerlendirdi.

Enflasyonla mücadele kapsamında şahin tonda söylemler ve 75 baz puan faiz artırımının yeterli olmadığını ifade eden Memiş ”Önümüzdeki aylarda enflasyon mevsimsel etkiyle düşüşe geçebilir. Bu sizi yanıltmasın. Ev, araba, arsa ne alacaksanız elinizi çabuk tutun” uyarısında bulundu.

İşte İslam Memiş altın ve dolar yorumu…

FED 2023 YILI İÇİN ENFLASYON ÇIKMAZI SİNYALİ VERDİ

”Fed faiz kararı bu haftanın en önemli ve takip edilmesi gereken verisiydi. Fed 28 yıl aradan sonra 75 baz puan faiz artırımı yaptı. ABD Merkez Bankası Jerome Powell’ın açıklamaları oldukça şahin tondaydı. Powell sene sonuna kadar en z 50 baz puan olmak üzere faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini verdi. Benim beklentimin üzerinde faiz artışı gerçekleşti.”

“75 baz puan faiz artışı 2023 yılında küresel ekonomilerin çıkmazda olduğunu ve enflasyon riskinin daha da arttığına işaret ediyor. ABD Merkez Bankası Başkanı her ne kadar faizi düşüreceğiz dese de ben buna pek ihtimal vermiyorum.”

”Merkez Bankası başkanları enflasyonla yalnızca şahin söylemler ve faiz artışı ile mücadele etmeye çalışıyor. Enflasyon rakamları ile mücadelede yalnızca faiz artırımı çözüm olmayacak.”

“Kontrollü bir şekilde insanları fakirleştiriyorlar. Enflasyon bilerek ve isteyerek artırılıyor. Bu nedenle faiz artırımı ile enflasyon düşüreceğiz koca bir masal. Enflasyon geçici olarak düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz.”

”Mevsimsel etki nedeniyle enflasyonda aşağı yönlü bir hareketlilik göreceğiz. Hasat zamanı ve dünyanın genelinde hareketlenen turizm sezonu nedeniyle enflasyonda geri çekilmeler doğaldır. Ancak bunlar geçici.”

FED SONRASI ALTIN VE DOLAR TAHMİNİ

”Fed’in faiz kararı sonrası dolar endeksi 105 seviyelerini gördü ancak şu an tekrar 103 bandına çekildi. Karar sonrası piyasalarda çok uçan kaçan bir şey olmadı. Bunun nedeni 3 gün önceden Fed faiz kararının fiyatlanması oldu. Döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü ataklar ve emtia fiyatlarındaki baskılanma beklentinin 3 gün öncesinden alındığını gösterdi. Piyasaların beklentileri doğrultusunda 75 baz puan artış yapıldığında büyük bir hareketlilik yaşanmadı ve piyasalar rahatladı.”

DOLAR FİYATINDA BİR SONRAKİ ADIM 17,50

”Bizim yurt içinde dolar için kritik seviyelerimiz var. Dolar/TL kuru 17,30 seviyesinde. Eğer bu seviyenin üzerinde kapanışlar görürsek 17,50 direnç seviyesini takip edeceğiz. Aşağıda ise en güçlü destek seviyesi 16,80 olarak görünüyor. Euro/TL kuru 18,18 seviyesinden işlem görüyor. Euro/dolar paritesi ise 1,04 seviyesinde. Yine de güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Dün 1,03 seviyesine kadar gerilerken bugün kayıplarınızı kazanan parite boğa piyasasına girmeye devam edebilir.

”Gram altın 1.025 dolar seviyesinden işlem görüyor. Güçlü destek seviyesi 950 direnç seviyesi ise 1.050 lira olarak gözlemliyoruz.”

“Ons altın 1.810 dolar seviyesindeyken tekrar bir boğa piyasasına girerek 1.850 dolar kapısında bekliyor. Bu ay sonuna kadar 1.880 dolar bandına kadar yükselebilir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.