Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı – Dr. Derman Başaran Anlatıyor

İletişim


Yumurtalık kanseri ameliyatı kadınlarda görülen yumurtalık kanserlerinin tedavi edilmesinde uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Kanser odaklarının küçültülmesi için kullanılan yöntemleri kapsayan cerrahi müdahaledir. Yumurtalıklarda sınırlı olan kanserlerde cerrahi müdahale bazen tek başına bile yeterli olabilir. Bu cerrahi işlemler sırasında yumurtalıklar tamamen alınabilir ve hasta menopoza girer. Yumurtalık kanseri başta olmak üzere tüm kanser türlerinde erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri, hastalığın aşılması ve hastanın yaşam süresi üzerinde etkilidir.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Nedir?

Yumurtalık tümörü ameliyatı olarak da bilinen bu cerrahi operasyon, sitoredüksiyon ve kanseri evreleme olarak bilinen bir tür kanser odaklarının küçültülmesi işlemidir. Cerrahi evreleme olarak ifade edilen işlemde rahim yumurtalıklarla birlikte alınır ve ayrıca kasık ve aort çevresinde yer alan lenf düğümleri, omentumun alınması sağlanır. Hatta gerekli görüldüğünde appendiks olarak adlandırılan kör bağırsak da alınır. Bunun nedeni kanserin sıçrama ihtimalini düşürmektir.

Yumurtalık Kanseri Tedavi Seçenekleri

Over kanseri ameliyatı veya yumurtalık kanseri tedavisi için tercih edilen birkaç yöntem vardır. Hastanın sağlık durumuna ve kanserin durumuna göre nasıl bir tedavi yürütüleceğine karar verilir. Yumurtalık kanseri tedavisinde aşağıdaki durumlar tercih edilebilir:

  • Tek Yumurtalığın Alınması Ameliyatı: Eğer çok erken bir aşamada kanser teşhis edildiyse az kapsamlı bir cerrahi müdahale olan tek yumurtalığın alınması yapılır. Bu tedavi seçeneği sayesinde hastanın çocuk sahibi olma durumu devam eder.
  • İki Yumurtalığın Alınması Ameliyatı: Eğer hastanın her iki yumurtalığında da kanser varsa bu tedavi yöntemi tercih edilir. Eğer vücudunun başka bir bölgesinde kanser hücresi yoksa, yumurtalıkla birlikte fallop tüpleri alınır ve rahim sağlam bırakılır.
  • Rahim Ve Yumurtalıkların Alınması: Eğer kanser hücreleri yumurtalıkla birlikte rahmin içine de yayılmışsa, cerrahi işlemle hem yumurtalıkların hem de rahmin alınması gerekir.

Yumurtalık kanseri ameliyatı kaç saat sürer? sorusunun cevabı da cerrahi operasyonda hangi yöntemlerin tercih edileceğine ve hangi bölgelerin alınacağına göre değişiklik gösterir. Cerrahi ekibin deneyimi sayesinde ortalama 2-6 saat sürebilir.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi yumurtalık kanseri ameliyatı sonrasında da hastaların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Böylece iyileşme süreci hızlanırken, ortaya çıkabilecek komplikasyonlarda engellenmiş olur. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler:

  • Cerrahi müdahale sonrasında hastanın düzenli olarak kontrollere gelmeye devam etmesi gerekir. Cerrahi müdahaleden sonraki ilk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl da ise 3-6 ay arasında kontrollerinin yapılması gerekir.
  • Hastanın, doktorunun önerdiği ilaçları düzenli olarak alması gerekir.
  • Bir süre ağır işlerden ve sporlardan kaçınılması gerekir.
  • Doktorunun önerdiği şekilde düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır.
  • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi hastanın kendine dikkat etmesi ve bu dönemde koruması gerekir.

Yumurtalık kanseri ameliyatı sonrası hasta ne kadar doktorunun tavsiyelerine uyar ve dikkatli olursa, süreci o kadar hızlı ve rahat atlatacaktır. Dr. Derman Başaran, süreç hakkında size tüm detaylar hakkında bilgi verecektir.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.