Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Yükselen Sıcaklıklardan En Çok Yoksullar Etkilenecek

İletişimYeni bir emek verme, düşük gelirli insanların yüksek gelirlilere bakılırsa %40 daha fazla aşırı sıcaklıklara maruz kaldığını ortaya koydu.

İklim değişikliğinin en yoksulları acımasızca etkilediğinin bir başka işareti olarak, yeni bir araştırmada, düşük gelirli insanların yüksek gelirlilere nazaran %40 daha çok aşırı sıcaklıklara maruz kalmış olduğu gösterildi.

Yüzyılın sonunda, dünya çapındaki en fakir %25, küresel nüfusun geri kalanının toplamına eşit olacak şekilde sıcak hava dalgalarına maruz kalabilir.

Earth’s Future dergisinde yakın zamanda piyasaya çıkan bu araştırma, klimaya erişim, soğuk hava barınakları, açık hava personelleri için sıcaklık güvenliği kuralları ve ısı güvenliği hakkında bilinçlendirme kampanyaları dikkate alındıktan sonrasında değerlendirildi.

Çalışmanın başyazarı ve Idaho’daki Boise Eyalet Üniversitesi’nden klimatolog Mojtaba Sadegh, “Bir tutarsızlık görmeyi bekliyorduk, sadece dünyanın dörtte birinin öteki dörtte üçünün toplamı kadar ısıya maruz kaldığını görmek şaşırtıcıydı” dedi.

Araştırmacılar ek olarak 2100 yılına kadar dünyanın en fakir insanlarının en zengin insanlara göre 23 gün daha fazla sıcak hava dalgasıyla yaşayacağını söyledi.

Çalışmada; birçok yoğun nüfuslu ve düşük gelirli bölgenin tropik bölgelerde bulunduğu ve nüfusun artmasının beklendiği, bunun da ısı dalgasına maruz kalmadaki ekonomik eşitsizlikleri artıracağının notu da düşüldü.

Sadegh, seragazlarının çoğunluğunu yayanın yüksek gelirli ülkeler olmasına rağmen, iklim değişikliğinden en fazlaca düşük gelirli ulusların etkileneceğine dair bulguların iklim adaleti bakamından çok mühim bulunmasına dikkat çekti.

Bu çalışmaya dahil olmayan Washington Üniversitesi Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi’nde profesör olan Kristie Ebi’ye göre, düşük gelirli ülkelerdeki sıcak hava dalgasının sıklığı ve sertliği hakkında daha fazla veri toplamak fazlaca önemli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.