Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Yeni kabusun semptomları açıklandı! Korku yarattı tedavisi yok! Marburg virüsü nedir ve belirtileri nelerdir?

İletişimTüm dünyada son birkaç haftadır koronavirüs kaynaklı vaka sayılarında artış yaşanıyor. Olası yeni salgın tehlikesi dünyada da önemli gündem konuları arasında. Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) korkulan bir açıklama geldi. Marburg isimli yeni bir virüsün Afrika ülkesi Gana’da iki kişinin ölümüne neden olduğunu açıklandı.

İNSANLAR ÖNEMSEMİYOR

DSÖ Ülke Temsilcisi Dr Francis Kasolo, “Güney Ashanti bölgesinden iki hasta öldü, virüs ishal, ateş, mide bulantısı gibi semptomlarla ortaya çıkıyor. Ancak insanlar bunu bazen önemsemeyebiliyor” dedi.

Ülkenin güney Ashanti bölgesinden gelen hastaların birbirlerini tanımamaları ise endişeleri artırdı. Bağlantılı olmayan iki vaka hastalığın düşünülenden daha fazla yayılmış olabileceği korkusunu artırdı.

HASTALIK YÜZEYLERDEN DE TEMAS YOLUYLA GEÇEBİLİYOR

DSÖ’nün Ganalı sağlık çalışanlarına destek olarak bölgeye bir ekip gönderdiği açıklandı. Gana Sağlık Servisi Ashanti Bölgesel Sağlık Müdürlüğü, şüpheli vaka olarak tespit edilen ve hayatını kaybeden iki kişiyle temaslı olan 34 kişinin karantina altına alındığını duyurdu.

Ebola’nın ölümcül bir kuzeni olarak nitelendirilen Marburg virüsünün tam olarak etkili bir tedavisi bulunmuyor ve hastaların yüzde 90’ının ölümle sonuçlanmasına yol açıyor. Marburg olarak adlandırılan virüs, enfekte kişilerden veya hayvanlardan vücut sıvıları, kan veya doğrudan temas yoluyla yayılıyor. Aynı zamanda hastalık yüzeylerden de temas yoluyla geçebiliyor.

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Ateş

– Kanlı ishal veya kanlı idrar

– Diş etlerde kanama

– Deride kanama

– Gözeneklerde kanama

Meyve yarasaları ismi verilen havanlardan taşınan virüs ilk olarak 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentinde ortaya çıktı.

Uzmanlar, hastalıkla ilgili olarak yüksek ateşin yanı sıra baş ağrısı da görülebildiğini ve kısa sürede vücutta kanamaların başladığını açıkladı. Virüsü tedavi etmek için onaylanmış hiçbir aşı veya antiviral tedavi bulunmazken, doktorlar şu anda semptomları iyileştirmek için intravenöz damlalara güveniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.