Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Yeni Çalışma: Petrol Firmalarının İklim Eylemi Söylemleri Yeşil Badanadan İbaret

İletişimBugüne kadarki en kapsamlı bilimsel analiz, kelimelerin eylemlerle eşleşmediğini ortaya koyuyor.

Bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmaya göre, pak enerjiye geçiş sürecinde bulunduğunu iddia eden büyük petrol şirketlerine yönelik “yeşil badana” suçlamaları sağlam temellere dayanıyor.

Hakemli bir ilmi dergide piyasaya çıkan inceleme, 1965’ten bu yana küresel karbon emisyonlarının %10’undan fazlasından görevli olan ExxonMobil, Chevron, Shell ve BP’nin kayıtlarını inceledi. Araştırmacılar, 2020’ye kadar 12 yıllık verileri çözümleme ettiler ve şirketin iddialarının eylemleriyle ahenkli olmadığı sonucuna vardılar. Bu şirketlerin bir bir çok yeni petrol sahası keşiflerini azaltmak yerine artırıyor.

Çalışma, son yıllarda özellikle Shell ve BP için senelik raporlarda “iklim”, “düşük karbon” ve “geçiş” ifadelerinde keskin bir artış ve stratejilerde eylem taahhütlerinin arttığını tespit etti. Ancak somut eylemler nadir. Araştırmaya bakılırsa, “Finansal analiz, fosil yakıtlara bağımlı halde idame eden bir iş modelinin yanı sıra pak enerjiye önemsiz ve saydam olmayan harcamalar yapıldığını ortaya koyuyor.”

Geçtiğimiz Mayıs ayında Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünyanın 2050 net sıfır patikasında yeni fosil yakıt geliştirmelerinin yeri olmadığını söylemişti.

Petrol şirketleri, işletmelerini iklim hedefleriyle ahenkli hale getirmek için yatırımcıların artan baskısı altında. Ancak planları şüpheyle karşılandı. Böylece araştırmacılar nesnel ve kapsamlı olduğunu söyledikleri yeni bir araştırmayı yürütmeye karar verdi.

Tohoku Üniversitesi’nde Mei Li ve Jusen Asuka ile beraber çalışan Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden Prof Gregory Trencher, “Çok somut bir ilerleme olana kadar, yeşil bir yönde hareket etme iddiaları mevzusunda çok şüpheci olmak için elimizde her türlü niçin var. Eğer fosil yakıtlardan uzaklaşıyorlarsa, örneğin arama faaliyetlerinde, fosil yakıt üretiminde, fosil yakıtlardan satış ve kârda düşüşler görmeyi beklerdik. Ancak bunun bilakis dair kanıtlar buluyoruz” dedi.

Trencher laflarına, “Son vaatler oldukça güzel görünüyor ve birçok insanı heyecanlandırıyor, ancak bu tarz şeyleri şirketin geçmiş eylemleri bağlamında ele almamız gerekiyor. Bu, oldukca yaramaz bir okul çocuğunun, öğretmene ‘Gelecek hafta tüm ödevlerimi yapacağıma laf veriyorum’ demesi gibidir ki talebe asla sıkı çalışmamıştır” şeklinde devam etti.

PLOS One dergisinde piyasaya çıkan yeni emek harcama, senelik raporlarda iklimle alakalı anahtar kelimelerden bahsedilmesinin 2009’dan 2020’ye keskin bir biçimde arttığını buldu. Örneğin, BP’nin “iklim değişikliği” kullanması 22’den 326’ya çıktı.

Ancak strateji ve eylemler açısından araştırmacılar, şirketlerin pak enerjiye geçiş sözü verdiklerini ve somut aksiyonlar almaktansa hedefler belirlediklerini buldular.

Araştırmacılar, Chevron ve ExxonMobil’in Shell ve BP’ye kıyasla “geride kaldıklarını” söylerken, Avrupa’nın başlıca eylemleri bile taahhütleriyle çelişiyor şeklinde görünüyordu. Örneğin, BP ve Shell, fosil yakıt çıkarma projelerine yapılan yatırımları azaltma lafı verdi sadece araştırmacılar, son yıllarda her ikisinin de yeni keşifler için arazilerini artırdığını ortaya koydu.

Ayrıca çözümleme, Shell, BP ve Chevron’un emek verme süresi süresince fosil yakıt üretim hacimlerini artırdığını buldu. Şirketlerin hiçbiri pak enerji yatırımlarına ilişkin verileri direkt yayınlamazken, “Karbon Saydamlık Projesi’ne” sağladıkları bilgiler düşük yaklaşık seviyelere işaret ediyor. IEA tarafınca yapılan ayrı bir analiz, petrol ve gaz şirketlerinin temiz enerjiye yapmış olduğu yatırımın 2020’de sermaye giderlerinin ortalama %1’i olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, “Eylemler ve yatırım davranışları söylemle uyumlu hale getirilene kadar, ‘yeşil badana’ suçlamalarının sağlam temellere dayandığı görünüyor” dedi.

Bir Chevron sözcüsü şunları söylemiş oldu: “Operasyonlarımızdaki karbon yoğunluğunu azaltmaya ve geleneksel iş kollarımızla birlikte daha düşük karbonlu işleri büyütmeye odaklandık. 2028 yılına kadar daha düşük karbon yatırımlarında 10 milyar dolarlık bir bütçe planlıyoruz.”

Shell’in sözcüsü ise: “Shell’in hedefi, 2050 yılına kadar toplumla beraber net sıfır emisyonlu bir enerji işi haline gelmek. Kısa, orta ve uzun vadeli yoğun ve mutlak hedeflerimiz, Paris Anlaşması’nın azimli 1,5 derece hedefi ile tutarlı. Ayrıca, enerji geçiş stratejisini oylama için hissedarlarına sunan ve kuvvetli bir onay alan ilk enerji firması olduk” dedi.

BP’nin sözcüsü de şirketin 2020’de yeni net sıfır hedefini, amaçlarını ve stratejisini belirlediğini söylerken, 2021’de bunları gerçekleştirmek için şirketin, tarihindeki en büyük dönüşümünü tamamladığını ifade etti ve ekledi: “Bu belge, 2009-2020 dönemine tarihsel sıralamayla baktığından, son gelişimleri ve ilerlememizi tam olarak hesaba kattığını düşünmüyoruz” dedi.

Trencher ise analizin güncelliğini yitirdiği yönündeki suçlamayı reddetti: “2021’de piyasaya sürülen belgeleri dahil ettik, bu nedenle sözde veri açığı ancak altı aylık süreci kapsar. Bulgularımızdan herhangi birinde, fikrimizi değiştirecek yeni eylemlerine dair bir delil da bulamıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.