Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Ups Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

İletişim


Açılımı “Uninterruptable Power Supply” olan kesintisiz güç kaynağı, elektrik gücü kesildiğinde veya çok düşük bir voltaj düzeyine düştüğünde pil yedeklemesi sağlayan bir cihazdır. Küçük UPS sistemleri birkaç dakikalığına güç sağlar ve bilgisayarı düzenli bir şekilde kapatmak için yeterliyken, daha büyük sistemler birkaç saat için yeterli pile sahiptir. Kritik veri merkezlerinde, UPS sistemleri, elektrik jeneratörleri devralana kadar sadece birkaç dakika kullanılır.
Kesintisiz güç kaynağı sistemleri, bir kesinti olduğunda ve piller bittiğinde dosya sunucularını düzenli bir şekilde kapatmaları için uyaracak şekilde kurulabilir. Bir UPS elektrik gücü olmadığında bir bilgisayarı çalışır durumda tutar. UPS sistemleri tipik olarak aşırı gerilim bastırma sağlar ve voltaj regülasyonu sağlayabilir. “Çevrimdışı UPS” olarak da adlandırılan yedek UPS, bir bilgisayar veya ofis malzemeleri mağazasında bulunan en yaygın UPS türüdür. AC prizinden akım çeker ve bir elektrik kesintisi algıladıktan sonra birkaç milisaniye içinde pile geçer.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) nasıl çalışır?

Pil yedeği olarak da bilinen bir kesintisiz güç kaynağı (UPS), normal güç kaynağınız arızalandığında yedek güç sağlar. UPS, bilgisayarın ve bilgisayara bağlı ekipmanın güvenli şekilde kapatılmasını sağlar. UPS’in boyutu ve tasarımı, ne kadar süreyle güç sağlayacağını belirler.
Farklı UPS çeşitleri, belirli seviyelerde güç koruması sağlar. UPS, elektrik kesintisi, voltaj düşmesi veya voltaj yükselmesi gibi yaygın güç sorunları durumunda akü yedek gücüne başvurur. Gelen şebeke gücü güvenli voltaj seviyelerinin altına düştüğünde veya üstüne çıktığında, UPS DC akü gücüne geçer ve ardından bağlı ekipmanı çalıştırmak için bunu AC gücüne çevirir. Bu modeller tüketici elektroniği, giriş seviyesi bilgisayarlar, POS sistemleri, güvenlik sistemleri ve diğer temel elektronik ekipmanlar için tasarlanmıştır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Teknolojisi

Hat etkileşimli UPS, aküye geçmeden küçük güç dalgalanmalarını (düşük voltajlar ve aşırı voltajlar) düzeltmesine izin veren bir teknoloji içerir. Bu UPS tipi, aküye geçmek zorunda kalmadan düşük voltajları (örneğin, kesintiler) ve aşırı voltajları (örneğin, yükselmeler) düzenleyen bir oto-transformatöre sahiptir. Hat etkileşimli UPS modelleri tipik olarak tüketici elektroniği, bilgisayarlar, oyun sistemleri, ev sinema elektroniği, ağ ekipmanı ve giriş-orta seviye sunucular için kullanılır. Elektrik kesintisi, voltaj düşmesi, voltaj yükselmesi veya aşırı voltaj gibi olaylar sırasında güç sağlarlar.
Çevrimiçi bir kesintisiz güç kaynağı, gelen gücün durumu ne olursa olsun tutarlı, temiz ve mükemmele yakın güç sağlar. Bu teknolojiye sahip UPS sistemleri, kritik görev bilgi teknolojileri ekipmanlarını, veri merkezi kurulumlarını, üst düzey sunucuları, büyük telekom kurulumlarını ve depolama uygulamalarını ve gelişmiş ağ ekipmanlarını güç kesintisi, voltaj düşmesi, voltaj dalgalanması, aşırı gerilim ve aşırı gerilimden kaynaklanan hasarlardan korumak için tasarlanmıştır.
 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.