istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Tüyler ürperten felaket senaryosu! İstanbul tsunami tehlikesi altında

İletişim


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yeni rapor yayımladı. Yayımlanan yeni rapora göre; meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz veya yakınındaki büyük şehirleri vurabileceğini açıkladı.

Yayımlanan yeni rapora göre; Marsilya, İskenderiye ve İstanbul tehlike altında. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin yüzde 100 olduğunu belirtti.

İSTANBUL TSUNAMİ TEHLİKESİ ALTINDA

Raporda, tsunami riski altında olduğu belirtilen beş şehir Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya’nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona olarak açıklandı.

“Tsunamiye hazır” programı, UNESCO’nun önümüzdeki hafta Portekiz2in başkenti Lizbon’da düzenlenecek.

”UYANDIRMA ÇAĞRISIYDI”

Unesco baş tsunami uzmanı Bernardo Aliaga, toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada “2004 ve 2011’deki tsunamiler bir uyandırma çağrısıydı. 2004’ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha güvendeyiz. Ancak hazırlık konusunda boşluklar var ve iyileştirmemiz gerekiyor, uyarıların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

”TSUNAMİ RİSKİ HAFİFE ALINIYOR”

Bernardo Aliaga, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı; “Akdeniz dahil okyanusun çoğunu kapsayan 12 tsunami uyarı merkezi kurmak için çalışmalar yapıldı. Akdeniz dahil çoğu bölgede tsunami riski hafife alınıyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.