istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Türkiye’nin markalaşması İngiliz gündeminde! ‘Türkiye’nin kararı asırlık bir fikir’

İletişim


Uluslararası alanda ‘Turkey’ olarak kullanılan ülkemizin ismi Ankara’nın talebi üzerine BM’de ‘Türkiye’ olarak değiştirildi. 

Dünya Ticaret Örgütü ve BM Güvenlik Konseyi’nde ‘Turkey’ yerine ilk kez ‘Türkiye’ adı kullanıldı. 

İngiltere merkezli The Guardian ise Türkiye’nin isim değişikliği hamlesini değerlendiren bir makale yayınladı.

‘TÜRKİYE’NİN YENİDEN MARKALAŞMA KARARI ASIRLIK BİR FİKİR’ 

Söz konusu yazıda, “Türkiye’nin yeniden markalaşma kararı asırlık bir fikir. İngiltere, bir gün adını değiştirmek zorunda kalabilir mi?” ifadeleri kullanıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla alakalı, “Türkiye, Türk halkının kültür, medeniyet ve değerlerinin en iyi temsili ve ifadesidir” ifadelerini kullanmıştı. 

‘ERDOĞAN BATILILAŞMIŞ İSİMDEN KURTULMAK İSTİYOR’

The Guardian’ın yazısında ise, “Bir isimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre çok şey var. Erdoğan’ın, batılılaşmış ve İngilizceleştirilmiş isimden kurtulmak istediği söyleniyor” sözleri kaydedildi. 

‘ANKARA’DA KİMLİK HER ŞEY DEMEKTİR’

Ankara’da kimliğin ‘her şey’ olduğunda dikkat çekilirken tarihten örnekler verildi. 1707’de Birlik Yasaları’nın, Büyük Britanya Birleşik Krallığı’nın yeni konseptini oluşturduğu, 2019 yılında Makedonya’nın, Yunanistan ile anlaşmazlığın ardından Kuzey Makedonya olduğu anımsatıldı.

KADİM ŞEHİRLER KİMLİKLERİNE GÖRE TEKRAR MARKALAŞTI

İstanbul, New York, St. Petersburg, ve Mumbai gibi dünyanın önde gelen şehirlerinin, köklerine ve değişen kimliklerine göre tekrar markalaştığı aktarıldı. 

‘BİRLEŞİK KRALLIK ERDOĞAN ÖRNEK ALMALI MI?’

Diğer yandan aynı yazıda, “Birleşik Krallık, Erdoğan’ı örnek almalı mı? İskoçya, oradan ayrılırsa artık ‘birleşik’ olmayacak. Büyük Britanya ‘Küçük İngiltere’ye dönüşürken, yeni bir isim şart olabilir. Brexitannia’ya ne dersiniz?” ifadelerine yer verildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.