izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Türkiye’nin İlk Yeşil Hidrojen Tesisi için Protokol İmzalandı

İletişimProtokol kapsamında yeşil hidrojen, Enerjisa Üretim’e ilişkin Bandırma Enerji Üssü’nde üretilecek ve kullanılacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran, Balıkesir’de kurulması planlanan yeşil hidrojen tesisi için hazırlanan iş donanması protokolü, GMKA, Enerjisa Üretim, Eti Maden, TÜBİTAK MAM ve Aspilsan Enerji yetkilileri tarafınca imzalandı. Protokol kapsamında yeşil hidrojen, Enerjisa Üretim’e ilişik Bandırma Enerji Üssü’nde üretilecek ve kullanılacak.

Törende yaptığı konuşmada Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, iş birliklerini ve bir araya gelme kültürünü oldukca önemsediklerini belirterek, “Kamuda oluşan bu birikimi özel sektör ile beraber kullanmamız, buralardan güzel başarı hikayeleri çıkarmamız lazım. Bakanlığın bakış açısı olabildiğince somut ve makul projeleri desteklemektir, hatta ‘Bandırma Enerji Üssü’ şeklinde kuruluşlarımızca ortak bir vizyon belirlenmiş alanlarda yapılacak çalışmaların, Türkiye’de KOBİ’lere, akademiye, girişimcilere fayda sağlaması için Bakanlık kaynaklarının harekete geçirilmesi de mümkündür” dedi.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ise laf konusu protokolün Türkiye’de ve dünyada çok önem teşkil ettiğini belirterek, amme ve hususi sektörün bir arada olmasının öneminden söz etti.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç de faaliyet gösterdikleri bölgenin potansiyelinin farkında olduklarını belirterek, “Hidrojen mevzusunda oldukca emekler gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada hızla gelişen teknolojinin avantajları ve kuruluşlarımızın gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarında ciddi ilerlemeler kat etmesiyle bu işi artık somut olarak konuşabilir hale geldik” ifadelerini kullandı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer de bu sene hayata faaliyete alacakları bor karbür tesisi yardımıyla mühim katma değerler sağlayacaklarını belirterek, bu sene “ferro bor tesisi” ile “cevher içerisindeki lityumun elde edilmesi için üretim tesisinin” temelini atacaklarını anlattı.

Çok ehemmiyet verdikleri “sodyum bor hidrür üretiminin” yatırımı için çalışmalara başlayacaklarını aktaran Keleşer, “Hidrojen konusunda da borun oldukca büyük avantajları var ve bu pozitif yanları kullanarak katma kıymeti yüksek, katı bor-hidrojen bileşiklerinin üretimine odaklanacağız. Bu mevzuda da Eti Maden elinden gelen desteği vererek bu iş birliğinin geliştirilmesine katkı sunacaktır” açıklamasında bulunmuş oldu.

Aspilsan Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, bu protokolde bulunmanın kendileri için oldukca mühim bulunduğunu belirterek, “Türkiye’de şirketlerin bu yönde bir girişiminin olması aslolan itici gücü oluşturuyor. Hidrojen konusunda dünyada gelişmeler sürerken Türkiye’nin bu mevzuda çalışmalarını hızlandırması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Hidrojen Konusunda Önemli Potansiyele Sahip”

Enerjisa Üretim Üst Yöneticisi (CEO) İhsan Erbil Bayçöl, hidrojen konusunda Türkiye’nin mühim bir potansiyel barındırdığını ve süratli hareket edilerek bu mevzuda Türkiye’de öncü olunması gerektiğini bildirdi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Enerji Yöneticisi Mehmet Volkan Duman, törende gerçekleştirdiği sunumda hibrit sistemler hakkında malumat verdi. Duman, Türkiye’nin enerji dönüşüm sürecine ve ülke için ilk olacak yeni enerji sistemlerinin potansiyeline değindi.

Güney Marmara’nın hidrojen ekonomisini reanimasyon girişimlerine en elverişli bölge olduğunu anlatan Duman, bölgenin Türkiye’nin en bereketli yenilenebilir enerji santrallarını barındırdığını bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.