istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Türkiye’nin en donanımlı sondaj gemisi ‘Abdülhamid Han’ kırmızı beyaza boyandı

İletişim


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin sondaj çalışmalarını yoğunlaştırmak için “Fatih”, “Yavuz” ve “Kanuni” gemilerine ek olarak satın aldığı sondaj gemisine “Abdülhamid Han” adı verildiğini açıkladı. 

”HANELERDE KULLANILACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’nde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Dördüncü sondaj gemimizin adını Abdülhamid Han olarak belirledik. Biz enerjiyi bir gerilim ve çatışma alanı değil, bölgesel iş birliğinin anahtarı olarak görüyoruz. Türkiye’yi, enerji arz güvenliği sorununu tamamen çözmüş bir ülke yapıncaya dek mücadelemize çok yönlü bir şekilde devam edeceğiz. (Karadeniz gazı) 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren doğal gazın hanelerde kullanılmaya başlanmasıyla önemli bir psikolojik eşik daha aşılmış olacaktır. Unutmamalıdır ki Karadeniz gazının miktarı kadar tamamen yerli imkanlarla bizim böyle tarihi bir keşfe imza atmamız da önemlidir”

TÜR BAYRAĞI İŞLENDİ

Taşucu Limanında bakım onarım çalışmaları devam eden Abdülhamid Han, kırmızı beyaza boyanarak üzerine Türk bayrağı işlendi. Geminin adı ise önümüzdeki günlerde yazılacak.

TEKNİK AÇIDAN EN DONANIMLISI

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

12 BİN 200 METREYE KADAR SONDAJ YAPABİLİYOR

Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda etkin araştırma yürütülmesinde önemli rol oynayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.