Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Türkiye’nin ABD’ye gıda ihracatı yüzde 76 arttı

İletişim


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, 2021’de Türkiye’den ABD’ye 1 milyar 94 milyon dolarlık gıda ihraç edildiğine ve dış satımın yüzde 30’unu Egeli ihracatçıların gerçekleştirdiğini söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak New York’taki Fancy Food Fuarı’na uzun yıllardır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yaptıklarını söyleyen Celep, “Pandemi sonrasında tüm dünya açılmak zorunda. Yaşam kendi içindeki dinamiklerle sürdürülebilir hale gelecek, panik yapmadan, tedbirlerimizi alarak pandemi nedeniyle ümitsizliğe kapılmadan ihracatımıza devam etmek durumundayız. Türkiye’nin istihdam ve üretim açısından başka yolu yok. Bu kapsamda Las Vegas’ta 6-8 Şubat tarihlerinde gerçekleşen Winter Fancy Food Fuarı’na katıldık” dedi.

Doğru adımları atarak ihracata devam edeceğiz”

Türkiye’nin ocak ayında ABD’ye gerçekleştirdiği gıda ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 76 artış gösterdi. 68 milyon dolar olan ihracat 120 milyon dolara çıktı.

Celep, Türk gıda sektörünün ABD’ye ihracatta 2022 yılına da güzel başladığını belirtti:

“ABD’de küçük ambalajlı doğal ve organik ürünler yoğun talep görüyor. Bu pazarı İtalyanlara, Fransızlara, İspanyollara bırakmayacağız. Dünyadaki değişimlerin ülke ekonomilerine yansımalarını analiz edip doğru hamleleri yapacağız. Tarım ve gıda ürünlerine erişim zincirinin, yani ithalat ve ihracatının dünyada aksaklığa uğramadan devam edebilmesinin ne kadar önemli olduğunu pandemide görmüş olduk. Doğru adımları atarak üretmeye ve ihracata devam edeceğiz.”

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.