izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Türkiye’de En Çok Aratılan Dilekçe Örnekleri

İletişim


İnsanların istek ve şikâyetlerini belirtme amaçlı yazılan belgeye dilekçe ismi verilir. Bu konuda tüm vatandaşlar dilekçe yazma hakkına sahiptir. Dilekçeler, ilgili kurum ve kuruluşlara, yetkili makama yazılı olarak yönetilir. Ayrıca dilekçenin altında, dilekçe yazan kişinin imzasının bulunması gerekir.

 

Türkiye’de en çok aratılan belirli dilekçe örnekleri bulunuyor. Bu dilekçelerin yazımında belirli kurallara önem vermek gerekiyor. Ayrıca resmi bir dil kullanımı gerekir. Türkiye’nin en büyük dilekçe sitesi olan Resmi Evrak sitesinden en çok indirilenler dilekçeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı boşanma, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile karşılıklı istek doğrultusunda açılan bir dava türüdür. İki taraf da boşanmayı istediği için, bu davalarda hâkimin kanısı önem taşımaz. Bu konuda anlaşmalı boşanma dilekçesi oldukça önem taşır.
Anlaşmalı boşanma dilekçeleri, aile mahkemesi alanında deneyimli bir avukata yazdırılır. Ayrıca arzuhalcilere yazdırmamak gerekir. Tarafların bizzat mahkemede hazır şekilde bulunması gerekir. Dilekçe yazım esnasında hata olmaması için, deneyimli bir avukat tercih edilir. Avukatlar her iki tarafın istekleri doğrultusunda bir anlaşmalı boşanma dilekçesi yazar.
Dilekçede evliliğin neden bittiğine dair nedenler, genel ya da özel boşanma sebepleri yer alır. Dilekçenin hitap ettiği makam Aile Mahkemesi olmalıdır. Davacı eşin ad, soy isim ve mahkeme bilgileri, TC kimlik numarası bilgilerine yer verilmelidir. Davalı eşin ad, soy isim ve mahkeme bilgileri yer almalıdır. Öte yandan eğer avukata vekâlet verildiyse, avukatın ad, soyad ve adres bilgileri de yer alır. Bunun dışında hukuki sebepler, boşanma talebi, boşanma talep eden eşin ya da avukatın imzası ve Nüfus Kayıt Örneği’nin bulunması gerekir.
Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği indirmek için tıklayınız.
 

Okula Dilekçe Örneği

Okul için yazılan dilekçe örnekleri pek çok farklı içerikte olabilir. Mazeret dilekçesi, izin dilekçesi, öğrenci belgesi talep dilekçesi, seçmeli ders dilekçesi, devamsızlık dilekçesi, mezuniyet belgesi talep dilekçesi gibi alanlarda dilekçe yazılabilir. Fakat dilekçelerin yazım şekli ve içerdiği bilgiler genellikle aynıdır.
Dilekçede, sağ üst köşede her zaman dilekçenin yazıldığı tarih bulunur. Dilekçenin orta kısmında ise; okulun adı ve hitap edilen okul müdürü ismi yazılır. İçerik yazıldıktan sonra, “saygılarımla arz ederim” yazarak bitirilir. Dilekçenin sağ alt köşesinde, dilekçeyi yazan kişinin imzası bulunur. İçerik kısmında ise, dilekçeyi yazan öğrencinin isim, soy isim, okuduğu sınıf ve numarasını yazması gerekir. Okul dilekçeleri örneği bu şekildedir.
Okula dilekçe örneği indirmek için tıklayınız.
 

Cimer Dilekçe Örneği

İnsanlar Cimer’e genel olarak talep ya da şikâyet dilekçesi yazar. Cimer dilekçelerinde fazla detaya inmeden, talep edilen durum net şekilde yaptırılır. Bu şekilde dilekçenin sonuçlanması daha da kısa sürede yanıtlamış olur. Cimer Dilekçe Örneğinde, “TC CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ BAKANLIĞINA, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe Ankara” olarak hitaba başlanır.

Dilekçeyi yazan kişinin isim, soy isim, adres iletişim bilgileri yer alır. Daha sonra talep konusu ve açıklamalar kısmına geçilir. Açıklamalar maddeler halinde yapılır. Daha sonra sonuç ve talep kısmına gelinir. Bu kısımda ise; “saygılarımla arz ederim” diyerek dilekçe sonlanır. Dilekçenin sağ alt kısmında ise; dilekçeyi yazan kişinin imzası bulunur. Konu kısmı, dilekçeyi yazan kişinin şikâyet ya da talebine göre düzenlenir.

Cimer dilekçe örneği indirmek için tıklayınız.

  

Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset ilamı dilekçe örneğinde hitap kısmında, “Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne” diyerek hitaba başlanır. Davacı, muris ve konu yer alır. Detaylı açıklama kısmında ise; “TC kimlik numarası, muris olan kişinin vefat tarihi” ile birlikte açıklamaya başlanır. Açıklama alanında nüfus kayıtları, tanık, bilirkişi, keşif gibi detaylara yer verilir.  
Sonuç kısmında ise; veraset belgesinin tarafıma verilmesini talep ederim diyerek bitirilir. Sağ alt köşeye de her dilekçede olduğu gibi isim soy isim ve imza yazılır. Veraset ilamı dilekçeleri Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verilen bir dilekçe türüdür.
Veraset İlamı dilekçe örneği indirmek için tıklayınız.
 

Belediye Dilekçe Örneği

Belediyeye dilekçe yazarken belirli kurallara dikkat edilmesi gerekir. Dilekçenin hitap kısmına, belediyenin hangi birimi için yazılırsa, o birim ismi yazılır. Dilekçenin sağ üst kısmında her dilekçede olduğu gibi, tarih bulunması gerekiyor. Hitap kısmından sonra, belediye için yazılan dilekçede talepler net ve açık şekilde yazılır.
Resmi bir anlatım dili olması gerekir. Gereken açıklamalar bittikten sonra, “saygılarımla arz ederim” diyerek dilekçe bitirilir. Dilekçenin alt kısmında, isim, soy isim ve imza olması gerekiyor. Ayrıca tüm dilekçelerde yazım ve imla kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Bu genel kurallara uyarak, doğru bir dilekçe yazımı sağlanır.
Belediye dilekçe örneği indirmek için tıklayınız.
 

Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma dilekçeleri genel olarak, Aile Mahkemelerine hitaben yazılır. Daha sonra davacı olan kişinin TC kimlik bilgileri, isim, soyad ve adres bilgileri bulunur. Davalı olan kişinin de isim, soy isim ve adres bilgileri belirtilir. Daha sonra konuda evlilik birliğinin neden bittiğine dair açıklama belirtilir. Açıklamalar kısmında ise; daha detaylı bilgiler yer alır.
Daha sonra sonuç ve istem kısmına gelinir. Sağ alt kısımda avukatın ismi, soy isim ve imzası yer alır. Genel makale kurallarında tarih, isim, soy isim ve imza olması gerekiyor. Ayrıca resmi bir dille yazılması gerekir. Bu şekilde yazılan dilekçelere kısa sürede geri dönüş sağlanır.

Boşanma dilekçe örneği indirmek için tıklayınız.

 

Kaynak : https://www.resmievrak.com/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.