Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Türkiye şirketleri Alman manşetlerinde! ‘Artan enflasyona rağmen nasıl kâr yapabiliyorlar?’

İletişim


Türkiye’e yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,14 olarak açıklandı. Diğer yandan 2022 yılı enflasyon beklentisini güncelleyen Merkez Bankası, tahminin yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e çıkardı. 

Almanya merkezli Handelsblatt gazetesi ise enflasyonun yüksek oranda seyretmesine Türkiye’deki şirketlerin nasıl yüksek kar açıkladığını araştırdı. 

ABD ve Avrupa’da resesyon tehdidi sürerken Alman ekonomisi sadece yüzde 0,2 oranında büyüdü. 

‘BU NASIL OLABİLİR?’

Dünya büyü bir ekonomik buhrandan geçerken Türk merkezli şirketlerin eş zamanlı olarak kâr açıkladığına dikkat çekilen yazıda ‘Bu nasıl olabilir?’ sorusu yöneltildi. 

Ford Otosan’In 2021’in ilk çeyreğinde 180 milyon euro kâr açıkladığı bunun bir önceki yıldan yüzde 54 daha fazla olduğuna dikkat çekildi. 

Diğer yandan Akbank’ın ocak ile mart arasında geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 297 ve son çeyreğe göre de yüzde 68 artışla 8 milyar TL kar elde ettiği vurgulandı. 

‘TÜRKİYE 2020’DE BÜYÜYEN SAYILI EKONOMİDEN BİRİ’

Bu kârların elde edilmesinde bazı firmaların maliyetten kıstığı, kârdaki artışın sadece ihracattan değil yurt içi satış oranlarının artmasından da kaynaklandığı belirtildi. 

Diğer yandan Türkiye ekonomisinin 2020’de büyüyen birkaç ekonomiden biri olduğuna dikkat çekilerek şu sözlere yer verildi: 

Birçok ülke Ukrayna’daki savaştan ekonomik açıdan zarar görürken, kısmen avantaj elde eden ülkelerden biri de Türkiye oldu. Türkiye, şimdiye dek Rusya’ya karşı herhangi bir yaptırım uygulamadı.

Göç, ülkeye döviz getiriyor. Pek çok Rus ve Ukraynalı şu anda İstanbul ve Akdeniz’de daire satın alıyor. Türk otel dernekleri, saldırılara rağmen bu yıl yaklaşık 7 milyon Rus turist bekliyor. Aynı zamanda şirketler, kriz zamanlarında nasıl para kazanılacağını biliyor.

“Birçok Türk yönetici piyasalar konusunda usta”

Her büyük şirkette riskten korunmak için gelir ve giderleri güvence altına alan departmanlar var. Birçok Türk yönetici, piyasaları yakından takip etme konusunda usta.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.