istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Türkiye garantör ülke olmaya hazır

İletişimRusya-Ukrayna savaşında 50. gün geride kalırken Ukrayna lideri, iki ülke arasında yapılacak anlaşmasının iki ayrı belgeden oluşması gerektiğini söyledi. Zelenski, yerel basına çevrimiçi yaptığı açıklamada, Rusya ile yürütülen ancak Buça ve Borodyanka’dan sonra duran müzakerelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile yapılabilecek barış anlaşmasının iki ayrı belgeden oluşması gerektiğine işaret eden Zelenski, “Bunlardan biri Ukrayna’nın güvenlik garantisi ile ilgili, diğeri de doğrudan Rusya Federasyonu ile ilişkisi hakkında olmalı. Moskova, tüm sorunların çözümünü içeren tek bir anlaşmaya sahip olmak istiyor ancak herkes kendisini Rusya ile masada tam olarak görmüyor. Onlar için güvenlik garantileri ayrı bir konu, Ukrayna’nın Rusya ile yapacağı anlaşmalar ise ayrı.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE GARANTÖR OLMAYA HAZIR”

Zelenski, şu anda İngiltere, ABD, İtalya ve Türkiye’nin Ukrayna’nın güvenliğinin garantörü olmaya hazır bulunduklarını ancak henüz kimseden kesin yanıt gelmediğini kaydetti.

Mariupol’deki durumun Borodyanka’da yaşananların 10 katı olabileceğine dikkati çeken Zelenski, “Şunu söylemek isterim, (Mariupol’de) bizim askerlerimizin ve adamlarımızın yok edilmesi (Rusya ile) tüm müzakerelerin sonu olur.” dedi.

“20 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, “Mariupol şehrinde yaklaşık 5 bini çocuk olmak üzere en az 20 bin kişi hayatını kaybetti” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.