Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Türkiye Ege’de haklarını savunmaya devam etmeli

İletişim


ABD’nin Eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey A Haber’e verdiği özel röportajda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliği yorumladı.

ABD ÜSLERİ AZALDI

ABD’nin Yunanistan’daki üslerine yoğunlaşılmasına çok kafa yormaya gerek yok. 1980’lerin sonlarına doğru Yunanistan’da daha çok askeri üs vardı ve o zamanki miktar hala aşılmadı, aksine azaldı.

Girit’teki denizaltı üssü uzun yıllar oradaydı. ABD, NATO müttefikleriyle askeri üs paylaşmaya açık ve Yunanistan da bir NATO müttefiki. Özellikle bunu Fransa’nın yakın zamanda Yunanistan ile yaptığı güvenlik anlaşmasıyla bağdaştıramam.

ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI

Ege’ye gelecek olursak bu bölgeyi 40 yıldır takip ediyorum. Ege’deki sorunlarda Türkiye daha haklı bir konumda. Adaların silahlanması konusunda 1914’ten Lozan’a kadar, 1948 Paris Anlaşmasından Yunanistan’ın 6 mil denizler için 10 mil hava sahası iddialarına kadar çok sayıda konuda Türkiye haklı.

TÜRKİYE YUNANİSTAN’A KIYASLA DAHA HAKLI

Yunanistan’ın 12 mil iddiası Türkiye’yi kendi sahasına kilitliyor. Yasal olarak yasak olmasa da Ege’de barış için imza atan ülkelere ters bir şekilde jeopolitik olarak mantıklı bir istek değil. Türkiye Yunanistan’a kıyasla daha haklı bir konumda.

Fakat sorun, Türkiye’nin bulunduğu veya bulunduğu söylenen bazı eylemlerin Türkiye’nin yasal haklarını sıkıntıya düşürme ihtimali. Bazı Yunan raporlarına göre Türk uçakları zaman zaman Yunan toprakları üzerinde. 10 mil iddiasıyla Yunanistan’ın söylediği hava sahasını demiyorum.

YUNANİSTAN’A KOZ VERİLMEMELİ

Türkiye Ege’de kendi hakları ve konumunu korumalıdır. Çoğu durumda Türkiye zaten yasal olarak haklı konumda ve Yunanistan’a tehdit ediliyoruz iddiaları için koz verilmemeli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.