undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend

Tarladan sofraya fahiş fiyat oyunu! Çiftçi durumdan muzdarip: Kazanan biz değiliz

İletişim


Sebze ve meyve fiyatlarındaki mevsimsel gerekçelerle açıklanamayacak artışlar vatandaşı zor durumda bırakıyor. 1 kilo domatesin fiyatı 19 lira, 1 kilo biberin fiyatı 30 lira, 1 kilo limonun fiyatı 9 lirayı buluyor. Sebze ve meyvelerdeki fahiş fiyat oyunu mercek altına alındığında ortaya vahim bir tablo çıkıyor.

ÇİFTÇİLERİN 4 TL’YE SATTIĞI DOMATES MARKETTE 19 TL’YE SATILIYOR

Sabah’ın aktardığı habere göre, Antalya’da çiftçilerin ortalama 4 TL’ye sattığı domates, üretici halinden 5 TL’ye yola çıkıyor. Aynı şekilde üretici halinde, salatalık 6 TL, limon 2 TL’den büyük şehirlere doğru yola çıkıyor. Fiyat artışları da bu 700 kilometrelik yolculukla birlikte başlıyor.

Antalya’da çiftçiden ürünleri alan komisyoncular ve marketler, İstanbul’da fahiş karlarla satış yapıyor. İyi bir domates, İstanbul halinde 12-16 TL arasında, markette ise 19 TL’ye satılıyor. Üreticinin 5 TL’ye sattığı salatalık, İstanbul Sebze Hali’nde 9 TL, markette ise 14 TL’ye satılıyor.

ÇİFTÇİLER DURUMDAN MUZDARİP

Antalya’da üretici, sebze ve meyvelerin pazar ve marketlerde yüksek fiyattan satılmasının suçlusu kendilerinin olmadığını söyledi. Çiftçi Ali Çelikbaş, “Biz, 5 ay çalışıp ürün yetiştiriyoruz. İlaç, gübre, odun belimizi büküyor.

24 saat aralıksız çalışıyoruz. Ürünü teslim ederken vergimizi ve komisyoncu payını peşin kesiliyor. Her türlü yük bizim sırtımızda. 5 ay çalışıp kazanamadığımız parayı birileri 1 günde alıp satan kazanıyor” diye konuştu.

‘FİYATLAR HALDE GÜNLÜK, SAATLİK BELİRLENİYOR’

Antalyalı çiftçi Osman Güren ise vatandaşa sebze ve meyvenin pahalı satılmasında kendilerinin suçu olmadığını söyledi. Çiftçi olarak fiyatları kendilerinin belirlemediklerini de belirten Güren, “Fiyatlar halde günlük, saatlik belirleniyor.

Fiyat belirlemek bizim işimiz değil. Arz – talep dengesi. Ancak sabah halde sattığım domatesi bir gün sonra İstanbul’da markette pazarda 5-6 katına satıldığını görünce biz bile bu fiyatlara inanamıyoruz” diye konuştu.

‘KİLO BAŞINA 60 KURUŞ EK ÜCRET EKLENİYOR’

Ambarcı Hüseyin Akdağ ise Antalya merkezden İstanbul’a TIR’ların 13 bin liraya gittiğini söyledi. Bu fiyat ile ürünlere kilo başına 60 kuruş ek ücret bindiğini de belirten Akdağ, “Alanya ve Kumluca’dan çıkan TIR’larda ise kilo başına binan ücret 1 lirayı buluyor” diye konuştu.

‘MARKETLER SUÇLANIYOR AMA SUÇLUSU BİZ DEĞİLİZ’

Market işletmecileri ise halde fiyatların zaten yüksek olduğunu, başta yakıt olmak üzere kendi maliyetlerini de eklediklerinde fiyatların son duruma geldiğini söylüyorlar. Marketler olarak maliyetlerin artmasından kendilerinin de sıkıntıya düştüğünü söyleyen işletmeciler, marketler suçlanıyor ama bu işin suçlusu biz değiliz yorumunda bulundular.

ANTALYA HALİ

Domates: 5

Salatalık: 6

Patlıcan: 7

Biber: 20

Kıvırcık: 5

Kabak: 4

Limon: 2

İSTANBUL HALİ

Domates: 12-16

Salatalık: 9-14

Patlıcan: 20-25

Biber: 22-28

Kıvırcık: 8-10

Kabak: 5-8

Limon: 6-8

MARKET FİYATLARI

Domates: 19

Salatalık: 14

Patlıcan: 20

Biber: 30

Kıvırcık: 14

Kabak: 14

Limon: 9

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.