Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Suriye sınırında sıcak saatler! Beklenen operasyon başlıyor mu?

İletişimAnkara ile Şam arasındaki diplomatik ilişkilerin yeni bir sürece girdiği konuşulurken iki ülke sınırından birbiri ardına gelen haberler gözleri bu bölgeye çevirdi. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik beklenen operasyonuna başlayacağı yorumlarına neden olan çatışma haberleri sosyal medyada birbirini kovaladı. İşte anbean sınırda yaşananlar:

1 MEHMETÇİK ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bu sabah saatlerinde Ayn el-Arap’a bağlı bazı mevkilerde Suriye ve YPG/PKK’nın ortak kullandığı mevzileri bombalamıştı. Suriye’nin Ayn el-Arap bölgesinde, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan Çiçekalan Hudut Karakolu’na da roketli saldırı düzenlenmişti. Saldırıda Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı.

“TSK VURDU” İDDİASI

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ordusuna ait bir noktayı vurduğunu, saldırıda en az 11 kişinin öldüğünü öne sürdü. Türk savaş uçaklarının bombaladığı merkezde 20’ye yakın yaralı ve can kaybı olduğunu öne sürülürken terör örgütü YPG/PKK’nın yayın organları da operasyon iddilarında bulundu.

KARKAMIŞ‘TAKİ ANONSLAR ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Bu gelişmelere ilişkin hararet sürerken Gaziantep Karkamış’ta camilerden “Türk Ordusu birazdan terör örgütü PKK’ya operasyon düzenleyecektir. Lütfen evlerinizden çıkmayın” ifadelerinin kullanıldı. 
Gaziantep Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Karkamış’ta duyulan sesler sizleri telaşlandırmasın, güvenlik güçlerimizin kontrollü müdahalesidir” dedi.

SOYLU: NE YASAK NE DE BAŞKA BİR ŞEY SÖZ KONUSU

Konuya ilişkin bir açıklama da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Anonsların maksadını aştığını söyleyen Soylu, “Vali beyle konuştum. Böyle bir sokağa çıkma yasağı falan söz konusu değil. Sadece anladığım kadarıyla ufak bir uyarı söz konusu olacakmış, zannediyorum maksadını aşmış bir ilan yapılmış. Ne sokağa çıkma yasağı var, ne başka bir şey söz konusu” dedi. 

ÇATIŞMA GÖRÜNTÜLERİ KAFA KARIŞTIRDI

Ancak aksi yöndeki tüm açıklamalara rağmen sosyal medyada Suriye’de şiddetli çatışmalar yaşandığına dair haberler gelmeye devam etti. Bölgede çekildiği iddia edilen bazı sıçcak çatışma videoları dorulanmasa da sınırdaki gerilimin dozunu artırdı. Tel Abyad güneyinde SMO güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çatışmalar yaşandığına dair iddialarla verilen görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.