undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend

Spektral Metal Paslanmaz Çelik

İletişim


 
Spektral Metal, çelik alanında var olan uzmanlığı ile sizlere hizmet vermektedir.
 
 Paslanmaz Çelik Nedir?
 
 Demirin zamanla korozyona uğraması, ahşabın deforme olması sonucunda geliştirilmiş bir alaşım olarak her zaman önemini korumaktadır. Birçok farklı çeşidi bulunan paslanmaz çelik, farklı alanlarda kullanılmaktadır. Mutfak araç gereçleri, ameliyat bıçakları, su tankları ve petrokimya gibi ürünlere kadar geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Çeliğe minimum ,5-11 arasında krom eklenmesiyle ortaya çıkan alaşıma paslanmaz çelik denilmektedir.
 
 Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?
 
 Kullanıldıkları alana göre farklı özelliklerde üretilmektedir. Çeliğin içerisine; karbon, krom, nikel, titanyum, molibden, bakır, azot ve alüminyum gibi elementler belirli oranlarda eklenerek korozyona karşı dayanıklı olması sağlanıyor.
 
 Paslanmaya karşı dayanıklıdır. Karışımında nikel kullanıldığı için bunun sayesinde üzerinde su lekeleri bırakmaz. Isıya dayanıklıdır. Kolay işlenebilirlik özellikleri vardır. Estetik ve dekoratif bir görünüme sahiptirler. Kolay kaynak uygulaması yapılabilmektedir. Hijyenik özelliğe sahiptirler. Uzun ömürlü oldukları için uzun süre kullanılabilirler. Aynı zamanda son derece ekonomiktirler.
 
 Paslanmaz Çelik Türleri Nelerdir?
 
 Paslanmaz çeliğe farklı elementler eklendiği için farklı özelliklerde alaşımlar meydana gelmektedir. Elde edilen alaşımların hepsinin kendine özgü özellikleri ve kullanıldıkları alanlar mevcuttur. Kullanım alanına göre paslanmaz çelik türleri nelerdir sorusuna karşılık; ferritik, martenzitik, ostenitik, dubleks ve çökelme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar olmak üzere 5 gruba ayrılmaktadırlar.
 
 Ferritik Paslanmaz Çelikler
 
 İçerisinde ki karbon miktarı düşüktür. -18 arasında krom içermektedirler. Paslanmaya karşı orta derece de dirençli bir türdür. Isıl işleme tabi değildir. Sadece tavlama yöntemiyle kullanılmaktadırlar. Kaynak edilebilme özellikleri son derece düşüktür. Kolay şekil alamazlar. Mutfak araç ve gereçleri, dekoratif uygulamalar, sıcak su tankları, oto şasi parçaları ve egzoz elemanları kullanım alanlarıdır.
 
 Martenzitik Paslanmaz Çelikler
 
 Karbon miktarı %0,1 den fazla olan martenzitik çelik, 950 – 1050°C arasında yüksek sıcaklık değerindeyken su verildiğinde martenzitik yapıya dönüşmektedir. Mukavemeti ve sertliği yüksek olsa da kırılganlıkları da yüksektir. Ürüne göre tavlanmış ya da ıslah edilmiş şekilde piyasaya sürülmektedirler. Paslanmaya karşı orta derece de dayanıklıdırlar. Manyetik özellikleri vardır. Kaynak edilebilme özellikleri düşüktür. Bıçaklar, ameliyat aletleri, miller ve pimler kullanıldığı alanlardır.
 
 Östenitik Paslanmaz Çelikler
 
 Paslanmaz çeliğin içerisine nikel katılmasıyla elde edilir. Oda sıcaklığında bile östenitik iç yapıya sahip olabilmektedirler. Temel bileşimleri krom ve %8 nikeldir. Biçimlenme, mekanik özellikler ve paslanmaya dayanıklılığı bakımından çok uygun bir kombinasyon oluştururlar. Manyetik özellikleri yoktur. Makine ve imalat sanayi, bina dış cephe kaplama, mutfak gereçleri ve evyeleri, bilgisayar klavye yayları da kullanıldığı alanlardır.
 
 Dubleks Paslanmaz Çelikler
 
 Ferritik ve östenitik karışımı sonucunda ortaya çıkan çelik türüdür. İki türün de ortak özelliğini yansıtır. Hem yüksek direnç ve sertlik hem de tokluk özelliklerini birlikte sağlamaktadır. Kimyasal apart imalatı ve arıtma tesisleri gibi alanlar kullandığı alanlardır.
 
 Çökelme Sertleşmesi Uygulanabilen Paslanmaz Çelikler
 
 Çökelme olayının gerçekleşmesi için bazen soğuk şekil verilebilmektedir. Bu oluşum için alüminyum, titanyum, niyobyum ve bakır elementleri ile alaşımlama yapılmaktadır. Pompa ve vana şaftları gibi alanlarda kullanılmaktadır.
 
 4140 Çelik Nedir?
 
 Yüksek derecede yorulma mukavemeti ve düşük çentik hassasiyetine sahip bir çeliktir. Düşük sıcaklıkta darbe tokluğu yüksektir ve belirgin bir kırılganlık yoktur. 4140 çelik söndürme ve tavlama işleminden sonra kullanılır.
 
 Transmisyon Nedir?
 
 Oda sıcaklığında kalıptan geçirilerek şekillendirme işlemi yapılan çeliklere transmiyon çeliği denir. İnşaat, savunma sanayisi, otomotiv ve makine sanayisi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Laboratuvar aletleri, bilye kovanlar gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.
 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.