Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Sosyal Medya Platformlarının Bazı Zararları ve Yararları

İletişim


 

Sosyal medya platformları, günlük yaşamımızın devasa bir parçası hâline gelmiş durumda. Hayatımızı her geçen gün daha da fazla etkisi altına alan teknolojik gelişmeler, tesirini bu alanda da göstermekte.

Zira artık tanışmaların ve sosyal etkileşimlerin birçoğu, sosyal medya platformları üzerinden başlıyor. Bazılarımız günlük hayatta “Instagram profilime kim baktı acaba?” gibi soruları aklımızdan çıkartamıyoruz bile.
Bu platformlar, aynı zamanda markaların, şirketlerin iletişim stratejisi için de en önemli ortamlardan biri hâline geldi. Kısacası sosyal medya platformları artık her yerde, biz de bu platformların bir parçasıyız.
Bu durum, bize birçok açıdan büyük avantajlar sağlamasına rağmen bazı dezavantajlara da sahip. Yazımızda sosyal medya platformlarının bize sağladığı bazı faydalardan ve zararlardan bahsettik.

Sosyalleşme Kolaylığı

Aslına bakınca sosyal medya platformlarının ilk önemli faydası olarak sosyalleşme açısından sağladıkları kolaylığı görüyoruz. Sonuçta bu devirde nice aşıkların ilk tanışması bir sosyal medya platformu üzerinden olabiliyor.

Bununla birlikte birçok kişi sosyal medya platformlarındaki ilgili ortamlarda tanıştıkları, ortak zevke sahip oldukları kişilerle arkadaş olabiliyor.

Gerçek hayatta bulunan topluluklar, varlıklarını sosyal medya üzerinden daha da görünür kılarak yeni üyeler toplayabiliyorlar.

Kısacası, sosyal medya platformları insanların sosyalleşmesini, birbiriyle iletişim kurabilmesini kolay hâle getiriyor. Bu durum, aynı zamanda iletişim mefhumunu tamamen dijitale taşıyabildiği için bazı örneklerde bir dezavantaj olarak da karşımıza çıkabiliyor. Nasıl mı? Gelin bahsedelim.

Sosyal Hayat Algımızın Dijitalleşmesi

Sosyal medya platformları, gerçek hayattaki sosyal ağımızın bir uzantısı olarak kullanılınca yukarıda bahsettiğimiz faydaları sağlayabiliyor. Fakat insanlar sosyal medya platformlarını gerçek sosyalleşme ihtiyacının yerine koyarsa kendini dijitalleşmiş, gerçeklikten soyutlaşmış bir hâlde bulabiliyor.

Bu insanların kafalarında her daim dönen “Kaç takipçim olmuş acaba?”, “Profilime kim bakmış?” gibi sorular, kendilerinin gerçek hayattan soyut bir dijital ortamda yaşadığını kanıtlar nitelikte.

Sosyal medya platformları, bu açıdan gerçek sosyal hayata alternatif sunarak zararlı bir bağımlılık yaratma potansiyeline sahip, ki bu da hiç faydalı bir durum değil.

Sosyal medya platformlarının bağımlılık yaratma potansiyeli tabii ki bu örnekle sınırlı değil. Hazır bu konuyu açmışken gelin bu platformlardaki içerik bolluğunun beynimizin ödül mekanizmasını nasıl aksattığına değinelim.

Sosyal Medya Nasıl Dikkat Dağınıklığına Sebep Olur?

Odaklanmış, yüksek, veya mutlu hissetmemizi ne etkiliyor biliyor musunuz? Çok kısa bir cevap verelim, beynimizdeki alıcılar. İlgili vericileri ilgili maddelerle bloklayarak aktivitemizi bir nevi yönetebiliyoruz.

Örnek verelim, kafein aldığımız zaman beynimizde uyku hormonu salgılayan vericiyi blokluyoruz, dolayısıyla bu verici adaptasyon sağlamak ve daha fazla uyku için kendini çoğaltıyor, sonucunda ise kafein almadığımız zaman daha uykulu hissediyoruz, kafein bağımlılığına yenik düşüyoruz.

Sosyal medyadaki içerikler de beynimizde benzer bir etki yaratıyor. Bizi anlık olarak mutlu eden, güldüren veya ilgimizi çeken içeriklere baka baka tonla dopamin salgılatıyoruz beynimize. Dolayısıyla zamanla bu dopamine normal zamanda da daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

Bunun sonucunda da ders çalışmak, iş yapmak gibi dopamin salgılamayan işleri yaparken kolay dopamin ihtiyacı duyduğumuz için sosyal medyayı açma, telefona bakma zorunluluğu hissediyoruz.

Özellikle yükselişte olan TikTok gibi kısa video içerik platformları, bu açıdan beynimizi ve odak süremizi kötü etkiliyor.

Bu etkiden kurtulabilmek için sosyal medyaya bir süre ara vermeyi, dopamin detoksu yapmayı deneyebilirsiniz.

Kısacası, bu iş nihayetinde sosyal medyanın sorumlu bir şekilde kullanılmasına bakıyor.

Neyse ki sosyal medya düzgün şekilde kullanıldığında sadece kişisel anlamda değil, toplumsal veya siyasi anlamda da büyük farklılıklar yaratabiliyor. Nasıl mı? İşte böyle.

Bir Kamusal Alan Olarak Sosyal Medya

Sosyal medya platformları, birbirini normalde hiç tanımayacak, birbiriyle iletişime geçemeyecek insanlara anında iletişim kurma fırsatı tanıdığı için çok büyük bir toplumsal potansiyel barındırmakta.

Bu potansiyelin nasıl kullanıldığına ise sürekli bir şekilde şahit oluyoruz. Bu duruma iki farklı örnek verebiliriz: Örgütlenme imkânı ve münazara ortamı.

Sosyal medya platformları, aynı amaca yönelik hareket eden toplumsal grupların sesini duyurabilmesine olanak sağlamakta.

Buna çok temel bir örnek olarak belli bir suçlunun cezalandırılmasını isteyen halkın, sosyal medyada birleşerek çok daha güçlü bir şekilde fikrini ifade edebilmesini gösterebiliriz.

Buna ek olarak insanların birbiriyle medeni bir dille (genelde böyle olmasa da) tartışarak münazara etmesine, fikir alışverişi yapmasına fırsat sunan sosyal medya platformları, bu açıdan bütün dünyayı kapsamına alan devasa bir kamusal alan olarak karşımıza çıkıyor.

Eskiden köy kahveleri, ev ortamı olarak tanımlanan, insanların fikir alışverişi yaptığı yeri ifade eden “kamusal alan” kavramı, artık sosyal medya platformları sayesinde çok daha büyük, soyut ve farklı bir forma bürünmüş durumda.

Sonuç

Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya platformlarının kişisel veya toplumsal olarak birçok etkisi bulunuyor. Bu etkilerin bazıları yıkıcı olsa da bazıları oldukça yararlı.

Eğer bu platformlardan sorumlu bir şekilde yararlanırsanız faydalarını görebilir, kendinizi salarsanız da zararlı yanlarından etkilenebilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.