Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Son Yıllarda Finans ve Ekonomiyi Etkileyen 5 Gelişme

İletişim


 

Teknolojinin her yıl daha fazla devir değiştirerek hızlandığı dünyamız ekonomileri etkileyen büyük unsurlara şahit oldu. Son on yılda finans dünyasını en çok etkileyen 5 farklı ögeyi bu yazıda derledik. Blok zincirinden yapay zekaya, dijital bankacılıktan birebir iletişime kadar göz ardı edemeyeceğimiz yenilikleri listeledik.

 

Son yıllarda gördüğümüz bu yenilik ve gelişmeleri en basit bankacılık eyleminde bile görmek mümkün. İş dünyasının merakla takip ettiği bu gelişmeler ilerleyen günlerde sağlam zeminlere oturarak yıllardır alıştığımız sistemleri değiştirebilir. Kökten değişikliklerin yanı sıra var olan sistemlerin güncellemeler alarak şekil değiştireceğini söylemek de mümkün.

Bitcoin ve Kripto Paralar

 

Büyük bir kısmını Bitcoin’in oluşturduğu kripto para dünyası uzun bir süredir hayatımızda. 2009’da ortaya çıkan Bitcoin, dünyayı peşinden sürükleyen devasa bir kripto para furyasını beraberinde getirdi. Bununla beraber token, altcoin ve kripto para gibi kavramlar global anlamda devasa etkilere imza attı. Adeta ekonominin ve borsanın yeniden kuruduğu kripto para ticareti 21.yüzyılın sahne olduğu en büyük gelişmeler arasında yer alıyor.

 

Bitcoin’in getirileriyle beraber ödeme yöntemlerine ve paraya olan bakış açısı büyük oranda değişti. Bugün insanlar Bitcoin Buyer gibi platformlar üzerinde kripto para atılımlarına girişerek farklı gelir kaynakları elde ediyor.

 

Blok Zinciri Teknolojisi

 

Verilerin ele geçirilmesini zorlaştıran ve güvenilir bir şekilde kaydeden blok zinciri teknolojisi de son yıllarda finans dünyasını derinden etkiledi. Halka açık dijital bir işlem defteri olan blok zinciri sayesinde hem ekonomik hem de teknolojik anlamda ilginç adımlar atıldı. Dünyanın dört bir yanında bankalar ve finans kuruluşları blok zincirinin getirilerini göz önünde bulunduran değişikliklere imza attı.

Salt Dijital Bankacılık

 

Dijital entegrasyonun dijital taşımaya dönüştüğü bu süreçte birçok banka mobil işlemleri önceleyen bir yapıya geçti. Fiziksel bayiiler önemlerini hala korusa da dünyadaki birçok banka dijital bankacılık üzerindeki kaynaklarını artırdı. Altyapı ücretleri, çalışan maaşları ve birçok farklı gider sebebiyle fiziksel şubeler arka plana getirildi. Dijital bankacılık da son yıllarda finans dünyasında yabana atılamaz değişikliklerden biri oldu.

 

Yapay Zeka Alanındaki Gelişimler

Yapay zeka teknolojilerinde alınan gelişmeler birçok farklı sektörde etkisini gösterdi. Yapay zeka temelli sanal asistanlar kullanıcıların finans dünyasndaki atılımlarına görülmemiş bir destek sağladı. Dijital bankacılıktan kripto para borsalarındaki araçlara kadar birçok farklı unsur yapay zeka teknolojisinden güç alarak kullanıcılarla buluştu.

Birebir Ödeme ve İletişim Yöntemleri

Peer-to-peer olarak da bilinen birebir dijital ödeme mekanizmaları da yakın tarihte yeni bir ivme kazandı. Böylece günlük transfer işlemlerindeki aracı masrafları da azaldı. Birçok önde gelen finans kuruluşu ödeme yöntemlerinde P2P transferlerini tercih etmeye başladı. Kullanıcı yararına olan birebir ödeme yöntemleri de bankacılık ve finans dünyasının en çok etkilendiği beş gelişmeden biri oldu.

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.