izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Sokaklar cesetlerle dolup taştı Zelenski’den dünyayı sarsan görüntülere isyan etti: Bu bir soykırım

İletişim


Son dakika! Rusya‘nın 24 Şubat sabahı Ukrayna‘ya başlattığı askeri operasyonda 40’ıncı güne girildi. Ukrayna lideri Zelenski, Rusya’yı Kiev yakınlarındaki bölgelerde ‘soykırım’ yapmakla suçladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da Buça şehrindeki sivil ölümleri nedeniyle Rusya’ya karşı yıkıcı yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu. Rusya ise “sivil katliam” suçlamalarını kabul etmezken Buça’da yaşananların provokasyon olduğunu iddia etti. BM, sivil ölümlerine ilişkin ‘bağımsız soruşturma’ çağrısı yaptı. Rusya Savunma Bakanlığından, Mariupol’den sivillerin tahliyesi için, “Türkiye’nin desteğiyle koridor açıyoruz” açıklaması geldi. Avrupalı liderler, Rus ordusunun soruşturulması çağrısında bulundu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Buça’daki saldırıları, “Putin ve ordusunun Ukrayna’da savaş suçları işlediğinin başka bir kanıtı” olarak nitelendirdi.

ZELENSKİ: GÖRÜNTÜLERİ AKLIM ALMIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Amerikan CBS televizyonuna bağlanarak Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zelenski, “Yapılanlar adil bir şekilde kanun çerçevesinde yargılanmalı. Sizden ve izleyicilerinizden bu görüntüleri izletmek durumunda kaldığımdan dolayı özür dilerim. İnsanların elleri bağlı, vücutları deşilmiş halde, işkence edilmiş ve öldürülmüş çocukların görüntülerini aklım almıyor. Sadece öldürmek yetmemiş demek ki” yorumunu yaptı.

“ELBETTE Kİ BU BİR SOYKIRIM”

Kiev yakınlarındaki yerleşim yerlerinde yaşananların “soykırım” olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Zelenski, şu yanıtı verdi: “Elbette ki bu bir soykırımdır. Bütün ulusun ve halkın ortadan kaldırılmasıdır. Biz Ukrayna vatandaşlarıyız. Yüzden fazla millet var bizde. Bu, tüm bu milletlerin yok edilmesiyle ilgili. Biz Ukrayna vatandaşıyız ve Rusya Federasyonu’nun politikasına boyun eğmek istemiyoruz. Yok edilmemizin nedeni budur ve bu 21. yüzyılın Avrupası’nda oluyor.”

“DİYALOGDAN BAŞKA YOL YOK”

Zelenski, “Bir başkan olarak söylüyorum yüz binlerce, milyonlarca insanın ölmesini istemiyorsak, diyalogdan başka bir yol yok.” dedi.

RUSYA: BUÇA’DA YAŞANANLAR PROVOKASYON

Rusya Savunma Bakanlığı ise Buça’da Rus ordusunun sivilleri katlettiğine yönelik iddiaların doğru olmadığını savundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kiev yönetimi tarafından Buça’dan yayınlanan fotoğrafların ve videoların provokasyon olduğu öne sürüldü.

410 SİVİLİN CESEDİ BULUNDU
Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rus ordusundan kurtarılan Kiev bölgesinde 410 sivilin cesedinin bulunduğunu bildirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.