istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İletişim


Siyam kedisi özellikleri ve bakımı, Siyam kedileri çok uzun bir geçmişe sahiptir ve ilk yerli kedi ırklarından biridir. Tayland’da ortaya çıkan bu güzel çeşit, 14. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Siyam kedilerinin iki türü vardır. Betimlenen geleneksel ve modern türler arasında kafa şekli farklılıkları vardır.

Özellikleri Nelerdir?

Siyam kedisi özellikleri ve bakımı, modern Siyam kedisinin üçgen kafaları ve kulakları vardır, biraz daha zayıftır, ancak benzer şekilde kaslı bir vücuda sahiptir. Büyük mavi gözleri onun en belirgin özelliklerinden biridir. Yaşam beklentisinin 8-15 yıl olduğu düşünülüyor ve bazılarının 20 yıla kadar yaşadığı biliniyor.

Temizlemesi çok kolaydır ve Siyam kedisi oldukça iyi yıkanır. Sonbahar ve ilkbahar, saç dökülmesinin arttığı dönemlerdir. Siyam kedisi özellikleri ve bakımı, Atletik bir yapıya ve yüksek bir enerji düzeyine sahip olsalar da kilo almaya meyilli olduklarının unutulmaması gerekir.

Siyam kedileri çok zekidir ve karşılaştıkları insanları veya hayvanları başarılı bir şekilde kategorize edebilirler. Aile üyelerini tanımlayın; Tanıştıkları bir bebek veya çocuğun ailelerinin bir parçası olup olmadığını anlayabilir ve bunu fark ettiklerinde kendilerini koruma görevini üstlenebilirler. Her zaman tüm aile üyeleriyle geçirecek zamanları vardır, ancak onlardan biriyle ayrı bir şekilde bağ kurarlar.

Ailede farklı evcil hayvanlar varsa, onlara tüm sevgileriyle yaklaşabilirler. Kediler genellikle çok iyi gece görüşüne sahiptir. Siyam kedilerine gelince işler biraz değişiyor, bu genelleme geçerliliğini yitiriyor. Siyam kedileri karanlıkta tüm detaylara hâkim olamazlar. Bunun ana nedeni, onlarla ilişkili mavi göz rengine neden olan pigmenttir. Ek olarak, gözlerinde tapetum lucidum adı verilen bir doku tabakası yoktur.

Siyam Kedilerinin Bakımı

Siyam Kedisi özellikleri ve bakımı, Siyam kedilerinin bakımında en önemli şey beslenmeleridir. Kaliteli kedi maması ile beslendiğinde Siyam kedilerinin kolay hastalanmaması, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi normaldir. Yavru kedilerin bebeklik döneminde mama ile beslenmesi gelişimleri için önemlidir. Bu nedenle her gün aynı saatte beslenmeye özen göstermelisiniz. Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi, sağlık sorunlarının önlenmesi için düzenli veteriner kontrolleri ve gerekli aşıların yapılması önemlidir. Lazımlık eğitimi ve akşam yemeğine yürümek gibi egzersizleri kolayca öğrenen bu renkli arkadaş, diğer kediler kadar emirlere uymaya hevesli değil. Ancak, ismine tepki verir ve oyunun amaçları doğrultusunda en sevdiği komutları yürütür.

Fiyatları Nedir?

Siyam kedisi fiyatları değişkendir. Siyam kedisi yavruları yetişkinlerden daha pahalıdır. Çift olarak alırsanız yine fiyat artacaktır. Siyam kedisi fiyatları sahibine göre de değişmektedir. Fiyatlarını genellikle sahipleri belirlemektedir

Hangi Mamayı Yer?

Siyam kedisi özellikleri ve bakımı, Tüm kedileri aynı mamayla beslemek kötü bir uygulamadır. Kedi ırkları arasında hem fiziksel hem de genetik olarak farklılıklar vardır. Bu farklılıklar nedeniyle tüm kedilere aynı beslenme programını uygulamak doğru değildir. Örneğin, bir Maine Coone ve bir Siyam kedisini aynı şekilde beslemek daha sonra sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle kedileri iyi tanımak ve yiyeceklerini belirlemek önemlidir. Siyam kedileri genel olarak yüksek proteinli diyete ihtiyaç duyar. Bu nedenle tavuk, hindi, balık ve kuzu yemleri tercih edilebilir.

Siyamın üçgen başı ve çenesi, kedinin kuru mamasını çiğnemek yerine bütün olarak yutma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Kuru mamaları çiğnemek dişleri temiz tutmaya yardımcı olduğundan ve plak ve tartar oluşumunu azalttığından, yutmadan önce mamayı çiğnemesini gerektiren bir boyut ve şekle sahip kedi mamasını seçmek önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.