Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Sırbistan’a giden Lavrov yarı yoldan geri döndü! Üç ülke Rusya’ya hava sahasını kapattı

İletişimBulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın hava sahasını kapatması sebebiyle Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 6-7 Haziran tarihlerinde yapmayı planladığı Sırbistan ziyareti iptal edildi. 

LAVROV’UN SIRBİSTAN ZİYARETİ İPTAL OLDU

Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofaona yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın Lavrov’un söz konusu ziyaretini engellemek için hava sahasını kapatma kararı aldıklarını belirtti. Aynı şekilde Karadağ Dışişleri Bakanlığı kaynakları da hava sahasını kapattıklarını açıkladı. Kuzey Makedonya’nın da aynı şekilde karar alması sonucu Lavrov’un Sırbistan’a uçuşu engellendi. 

‘HENÜZ IŞINLANMAYI KEŞFEDEMEDİK’

Sırbistan tarafından yapılan açıklamada söz konusu ziyaretin, hava sahasının kapatılması sebebiyle iptal edildiği bildirildi. Rusya tarafından diplomatik bir kaynak ise yaptığı açıklamada, “Diplomasimiz henüz ışınlanma konusunda uzmanlaşmadı” ifadelerini kaydetti. 

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI YAPACAK

Adı geçen üç ülkenin hava sahasını kapatması sebebiyle Rusya tarafından hareketlilik başlarken konuyla alakalı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’in Ulusa Sesleniş konuşması yapacağı belirtildi. 

Vucic’in yarın akşam devlet televizyonundan açıklama yaparak, bu kararı alan 3 ülkeye ve Avrupa Birliği’ne tepki göstereceği aktarıldı. 

ÜÇ ÜLKEDEN LAVROV’A BOYKOT

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Sırbistan’a komşu ülkelerin hava sahalarını Lavrov’un uçağı geliyor diye kapattıklarını duyurdu. 

AB VE NATO ÜLKELERİ HAVA SAHALARINI LAVROV İÇİN KAPATTI 

İtalyan bir TV kanalına konuk olan Zaharova yaptığı açıklamada, “Daha bugün, bir saat önce Sırbistan’ın etrafındaki ülkeler iletişim kanalını kapatarak Sergey Lavrov’un Sırbistan’a gitmekte olan uçağının hava sahalarından geçmesini engelledi. Rus heyeti görüşmeler için Belgrad’a ulaşması gerekiyordu. Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkeleri hava sahalarını, sıradaki iletişim kanalını kapattı” sözlerini kaydetti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.