Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı

İletişim


Shih Tzu köpek cinsi günümüzde en popüler ırklardan biridir. Oldukça ilgi gören bu cins köpekler küçük süs köpekleri içerisinde yer alır. Boyutları olukça küçük olmasının yanı sıra yapı olarak çok sağlıklı ve dayanıklıdır. Uzun tüyleri ile gösterişli bir köpektir. Hem ülkemizde hem de dünyada en çok beslenen köpek cinsi içerisinde yer alır.

Şitsu köpekler oldukça cana yakın ve oyuncudurlar. Tam anlamı ile bir ev arkadaşı olabilirler. Kendinden çok emin bir tavırları vardır. Ayrıca kucak köpeği olduğunun da altını çizmek gerekir. Bu cins köpekler Lhasa Lion Dog veya Krizantem Köpeği olarak da tanınırlar. Ev yaşantısına kısa sürede uyum sağlayabilir. Çocuklarla da çok iyi anlaştığı için çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edilir.

Shih Tzu köpeklerin uzun ve ihtişamlı tüyleri güzelliğini ön plana çıkartır. Onun bir oyuncak köpek gibi göründüğünü söylemek yanlış olmaz. Çok narin ve hassas bir yapıya sahiptir. Duygusal yönden sizin mutlu veya üzgün olduğunuzu bile hissedebilir. Oldukça akıllı bir köpek olan Shih Tzu köpekler eğitilmesi de en kolay ırklardan biridir.

Shih Tzu Kişilik & Karakter Özellikleri

Shih Tzu köpekler sevimli halleri ve güzellikleri ile sizleri de etkisi altına alacaktır. Oldukça tatlı ve bir o kadar da asil bir köpek cinsidir. Şitsu ismi ile de bilinen bu cins köpeklerin samimi halleri ön plandadır. Tam anlamıyla arkadaş canlısı bir karakterleri vardır. Diğer köpeklerden farklı olarak herkese karşı sıcakkanlı tavırları vardır.

Oyunculukları üst seviyededir. Eğlenmeyi ve gün içerisinde sürekli olarak oyun oynamayı çok severler. Hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla sorunsuz bir şekilde anlaşabilirler. Ancak oldukça küçük boyutlardadırlar. Bunun için diğer hayvanların ve çocukların sevimli dostunuzun canını yakmamasına dikkat etmelisiniz.

Shih Tzu özellikleri içerisinde yaramazlıkları da oldukça meşhurdur. Eğer kendilerini bir tehlike içerisinde hissederlerse çok fazla tepki verebilirler. İnatçı bir karakterleri olduğu bilinmektedir. Eğer sert bir şekilde davranırsanız aynı şekilde karşılık alabilirsiniz.

Shih Tzu köpeklerin beklentileri sadece sevgi ve ilgidir. Bunun dışında sahibinin kucağında dinlenmek de en sevdiği şeylerden biridir. Günün yarısını dinlenmekle ve miskinlik yapmakla geçirebilir. Sevgi arsızı bir köpek olarak bilinen Shih Tzu köpeklerin fazla aktif yaşantıları yoktur.

Shih Tzu Tarih

Shih Tzu cinsi köpeklerin Çin’de çok popüler ve değerli oldukları bilinir. Ayrıca Çin ülkesinde en saygın hayvanlar içerisinde de Shih Tzu köpeklerin yer aldığı söylenir. Bu ırka ait olan köpeklerin Budizm inancı ile de ilişkilendirilmesi dikkat çeker. Ancak yine de geçmişine ve kökenine bakıldığı zaman gizemli tarafları olduğunu da söylemek mümkündür. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Şitsu köpekler milattan önce 8000’li yıllara uzandığı ifade edilmektedir.
Shih Tzu özellikleri gereği kutsal ve saygın hayvanlardandır. Özellikle kraliyet ailesinin bu cinse ait olan köpeklere çok değer verdiği bilinmektedir. Soylu aileler tarafından beslenilen bir köpek cinsidir. 1930’lu yıllara bakıldığı zaman sadece saray içerisinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu dönemde saray dışında da beslenilmiştir. Ancak cinsinin zarar görmesinden dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Shih Tzu cinsinin korunması ve geliştirilmesi için özel kulüpler kurulmuştur. 1960’lı yıllara gelindiği zaman Shih Tzu cinsi köpekler Amerika’da oldukça popüler olmuştur. 1969 yılında ise Şitsu köpek cinsi resmi olarak kabul edilmiş ve tanınmıştır. Günümüzde de oyuncak süs köpeği ırkları içerisinde en popüler cinslerden biri olarak Shih Tzu kabul edilmiştir.

Shih Tzu Fiziksel Nitelikler

Shih Tzu köpeklerin kendine has fiziksel nitelikleri vardır. Shih Tzu özellikleri ile ilgili tüm detayları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Şitsu köpekler küçük boyutlara sahip olsalar da gövde olarak uzundurlar. Oldukça sağlam ve bir o adar da çevik bir yapıları vardır.
 • Minyatür ve süs köpeği cinsi içerisinde yer alır.
 • Shih Tzu özellikleri gereği 10 ay içinde gelişimlerini tamamlayabilmektedirler. Bu süreç sonunda yetişkinlik dönemine geçiş yaparlar.
 • Oldukça gösterişli bir kürkü vardır. Shih Tzu köpeklerin sağlıklı bir ortamda bakıldığı zaman ortalama olarak 15 yaşına kadar yaşadıkları bilinir.
 • Kafa yapısı geniş ancak yuvarlaktır. Ayrıca gözlerinin belirginliği de dikkat çeker. Burnu yüzüne göre oldukça kısadır.
 • Ağzı yapısı kısa ve oldukça küçüktür. Bunun için de beslenirken bazen zorluk yaşayabilirler.
 • Shih Tzu köpeklerin kulakları oldukça belirgindir. Hem büyük hem de aşağı doğru sarkık bir yapıları vardır. Tüm vücudunda olduğu gibi kulaklarındaki yoğun tüyler de dikkat çekicidir.
 • Büyük ve yuvarlak gözlere sahip olan Şitsu köpeklerin gözleri genelde siyah ve kahverengidir. Ancak bazen açık renkli Shih Tzu köpekler de görülebilmektedir.
 • Shih Tzu köpek denildiği zaman akla ilk olarak uzun tüyleri gelmektedir. Tüyleri çift katmanlı ve aynı zamanda çok yoğundur.
 • Düz bir şekilde olan tüyleri bir saç büyüklüğünde olacak şekilde oldukça uzun olabilir. Yere kadar uzayan tüyleri Shih Tzu özellikleri içerisindeki en belirgin niteliklerdendir. Ancak kısa tüylü Şitsu köpek cinslerini de bulabilirsiniz.
 • Shih Tzu köpeklerin ipek gibi yumuşak ve uzun tüyleri vardır. Ancak genel olarak tüylerinin beyaz renkte olduğu görülmektedir. Şitsu köpekler beyaz, gri veya siyah renklerin karışımında da görülür. Mavi ve beyaz karışımı da en sık görülen renklerdendir.
 • Shih Tzu köpeklerin tüylerinde pek çok renk geçişi görülebilmektedir.

Shih Tzu Bakımı

 • Shih Tzu köpeklerin bakımı biraz zahmetlidir. Özellikle uzun ve parlak tüylerinin bakımına çok dikkat edilmelidir. Shih Tzu bakımı sırasında günlük olarak tüylerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olması için de özel ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Genel olarak çok tüylü olan Shih Tzu köpeklerin kafalarındaki tüyler kesinlikle kısaltılmalıdır. Görmesine engel olabilen uzun tüyleri vardır. Uzun tüyleri gözlerinin enfeksiyon kapmasına da neden olabilir.
 • Şitsu köpeklerin mama konusunda biraz seçici oldukları söylenebilir. Bunun için farklı mamaları deneterek hangisini seviyorsa onu vermeye özen göstermelisiniz. Shih Tzu yavru döneminden itibaren kaliteli mamalarla beslenmelidir.
 • Shih Tzu özellikleri gereği oldukça aktif köpeklerdir. Tırnaklarını haftada bir kez kontrol ederek kısaltmalısınız. Patilerinde bile yoğun tüy bulunmaktadır. Tırnaklarını kesmezseniz patileri zarar görebilir.
 • Kulakları oldukça uzun ve çok tüylüdür. Enfeksiyon sorunu sıklıkla yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için Shih Tzu bakımı sırasında kulaklarını da haftada iki kez kontrol etmeli ve temizlemelisiniz.
 • Şitsu köpekler 1 yaşına gelmeden aşırı tüy dökerler. Aslında bu durum onların kürkünü değiştirmesinden kaynaklıdır. Kürkünün bu yoğun dökülmeden sonra değiştiğini fark edebilirisiniz.
 • Shih Tzu bakımı içerisinde tıraş işleminde profesyonel bir yardım almalısınız. Gözlerini kapatan tüylerini kesmeli veya kısaltmalısınız.
 • Uzun tüylerinin dolaşması köpeğinizin sağlığını da tehdit edebilmektedir. Ancak düzenli olarak kürkünü temizleyerek ve tarayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Minik Shih Tzu dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için aşılarını eksiksiz olarak yaptırmalısınız. Ayrıca köpek oyuncakları ve diğer eşyaları ile de Shih Tzu köpeklerin daha mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Shih Tzu Eğitimi

Shih Tzu köpekler oldukça çevik ve bir o kadar da akıllıdır. Ancak çok inatçı bir tarafları da vardır. Küçük olmalarına kesinlikle aldanmamalısınız. Eğer Shih Tzu yavru döneminde sıkı bir eğitim vermezseniz çok zorlanabilirsiniz. Liderliğinizi bu cins köpeklere yavru iken kabul ettirmelisiniz.
Shih Tzu özellikleri gereği tuvalet eğitimi sırasında bezen zorluk çıkartabilir. Ancak bu zorluğu itaat eğitimleri sırasında yaşamazsınız. Bunun için Shih Tzu yavru iken tuvalet eğitimine erken dönemde başlanılmalıdır. Aksi takdirde ev içerisinde tuvalet konusunda uzun bir süre sorun yaşamanıza neden olabilirler.
Shih Tzu bakımı sırasında eğitimlerine ayrı bir önem vermenizde yarar olacaktır. Kesinlikle zıplama veya atlama gibi aktivitelerden uzak durmalısınız. Küçük yapıları ağır egzersizleri ve eğitimleri kaldıramayabilir. Daha çok ev içerisinde ve yumuşak zeminlerde günlük eğitim verebilirsiniz.
Bağımsız bir ruha sahip olan Şitsu köpeklerin bazen söz dinemedikleri bilinir. Ödül mamaları ise sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Miskin zamanlarında onu eğitim için kesinlikle zorlamamalısınız. Shih Tzu yavru iken sevginiz ve ilginiz ile her türlü eğitimi kolaylıkla verebilirsiniz. Shih Tzu köpeklere karşı sabırlı bir tutum sergilemeniz çok önemlidir. Kesinlikle ceza sistemini kullanmamalısınız.

Shih Tzu Resimleri

Shih Tzu köpeklerin göz kamaştıran bir güzelliği vardır. Yere kadar uzayabilen tüyleri bu türün en belirgin özelliklerinden biridir. Onu süsleyebilir ve oyuncak bir köpek gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.
Shih Tzu yavru iken tüyleri çok çabuk bir şekilde uzayacaktır. Onunla bir bebek gibi ilgilenmelisiniz. Tokalar, kıyafetler ve çeşitli aksesuarlar bu cins köpekleri kesinlikle rahatsız etmez.
Şitsu köpeklerin konforuna oldukça düşkündür. Çok narin ve seçici bir köpek ırkı olarak bilinirler. Ancak kucağınızdan asla inmeyeceğini de bilmelisiniz. Gözlerinizi alamayacağınız güzelliğini koruması için Shih Tzu bakımı ve ihtiyaçlarına çok dikkat etmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Shih Tzu Tüy Döker Mi?

Shih Tzu köpeklerin hepsi uzun tüylü değildir. Hem kısa hem de uzun tüye sahip olan cinsleri bulunmaktadır. Ancak uzun tüylü olanların çok yoğun tüy döktükleri bilinmektedir. Günlük olarak tüylerini taramayı ihmal etmemelisiniz. Ya da kısa tüylü bir Shih Tzu köpek alabilirsiniz. Bu cinsleri biraz daha az tüy dökebilirler. Yıl içerisinde 3 haftalık bir tüy dökme sorunu yaşarlar. Bu dönemde günde 2 kez tüylerini taramalısınız.

Shih Tzu Saldırgan Mı?

Shih Tzu köpeklerin saldırgan davranışlara karşı bir eğilimi yoktur. Ancak kendilerini tehlike içerisinde hissettikleri zaman koruma için saldırganlaşabilirler. Bunun önüne geçmek için Shih Tzu yavru iken eğitimlerini çok sıkı bir şekilde vermelisiniz. Bunun dışında çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla saldırganlaşmadan vakit geçirebilirler.

Shih Tzu Fiyatları Ne Kadar?

Shih Tzu köpekler soylu bir köpek ırkıdır. Cinsine ve tüy yapısına göre bu cinsin fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Rengine ve cinsiyetine göre de Shih Tzu fiyatları değişebilir. Ancak ortalama olarak Shih Tzu fiyatları 2.000 TL ile 10.000 TL arasında değişebilmektedir.

Shih Tzu Havlar Mı?

Shih Tzu köpeklerin bazen havladıkları bilinmektedir. Tam bir ev köpekleridir. Günün uzun bir süresini dinlenirken geçirebilirler. Ancak evde uzun süre tek başına kalmak istemezler. Yalnız kaldıklarında havlayarak bunu belli edebilirler.

Shih Tzu köpekler en güzel ve gösterili köpek ırklarından biridir. Tüy bakımına öncelik verilmesi gerekir. Bunun dışında Şitsu köpekler sevgi ve ilgisi ile sahiplerine yalnız olmadıklarını hissettirir. Küçük olmalarına karşın oldukça cesur bir karakterleri vardır. Çocuklar ile arası oldukça iyi olan Shih Tzu köpekler minik ve çok sevimlidir. Apartman dairelerinde yaşamak için en ideal köpek cinsi olarak tercih edilirler.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.