istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Samoyed Evde Bakılır Mı?

İletişim


Samoyed, Batı Sibirya kökenli bir köpek ırkıdır. 1889 yılında Robert Scott tarafından İngiltere’ye götürüldü ve böylece popülerlik kazanmaya başladı. Kabarık beyaz kürkü ile dikkat çeken Samoyed, bakımı zor olmayan bir köpektir. Kibar, nazik ve arkadaş canlısıdır.

Samoyed Özellikleri Nelerdir?

Samoyed, yüksek enerjisi ve sevimli görünümü ile dikkat çeker. Samoyed evde bakılır mı: Ev yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Ancak ev eğitimi vermeli, küçük yaşlarda sosyalleştirmelisiniz.

  • Orta büyüklükte köpek ırkları sınıfında yer alan Samoyed, ortalama 60 cm, 25 kg kadardır.
  • Bakımına dikkat edildiğinde 15 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.
  • Kürkü çift katmanlı, kabarık, kalın ve beyaz renklidir.
  • Akıllı ve uyumlu olduğu bilinse de inatçı tavırlar sergileyebilir.
  • Yabancılara, çocuklarla ve diğer petlere karşı kibardır.
  • Çocuklarla ve diğer evcillerle birlikte yaşamaya kısa sürede alışır.
  • Enerjisi çok yüksek olduğu için egzersiz ihtiyacını evde karşılayamaz.
  • Koruma özelliği düşük, eğitime açık, oyun oynamayı çok seven bir köpektir.

Samoyed Bakımı Nasıl Yapılır?

Samoyed bakımı zor olmadığı gibi bakım yapılırken huysuz davranmayan bir köpektir. Oldukça uysal olduğu için tüylerini fırçalarken veya tırnaklarını keserken diğer köpek ırklarına göre daha az tepki verir.
Özel bir kürk yapısına sahip olduğu için tüy bakımına özen göstermeniz gerekir. Tüylerinin her gün fırçalanması gerekir. 3 aylık olduktan sonra yıkayabilirsiniz. Ayda bir kez köpek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Tüylerinin kesilmemesi gerekir.
Diş, tırnak ve kulak bakımını, rutin köpek bakımları şeklinde yapabilirsiniz. Beslenme düzeni oluştururken büyük ırk köpeklere özgü köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Kilosu, sağlık durumu doğrultusunda öğünlerini belirlemeniz gerekir.

Samoyed Nasıl Eğitilir?

Samoyed evde bakılır mı: Samoyed ev yaşamına uyum sağlayabilir ancak yavruyken eğitim verilmesi gerekir. Enerjisi yüksektir ve koşup oynamayı çok sever. Evde sürekli hareket halinde olacağı için eşyalara zarar verebilir.
Eğitimine eve geldiğini günden itibaren başlamalısınız. Birkaç odaya erişmesine izin vermeli, zarar göreceği eşyaları ortadan kaldırmalısınız. Tuvalet eğitimi alması için 1 hafta kadar beraber dışarı çıkmanız yeterlidir.
İtaat eğitimine 1 aylık olduktan sonra başlayabilirsiniz. Otur-kalk gibi komutları 1-2 hafta içerisinde öğrenir. Zeki ve eğitime açık bir köpektir. Sahibinin komutlarını yerine getirmekten hoşlanır.
Samoyed karakteri uyumlu olan bir köpek olsa da inatçı bir tarafı da vardır. İnatlaştığında üzerine gitmemeli, kendi haline bırakmalısınız. Sert komutlar, ilgisizlik, yalnız kalmak ona göre değildir. Sahiplenmek istiyorsanız ona ayıracak bol zamanınız olması gerekir.

Samoyed Apartmanda Beslenir Mi?

Samoyed evde bakılır mı: Samoyed, çok havlayan bir köpek olduğu için apartman yaşamına uyum sağlaması zor olabilir. Enerjisi yüksektir ve günde 2-3 saat kadar dışarı çıkarılması gerekir. Sıcaktan hiç hoşlanmaz. Bu özelliklerinden dolayı bahçede yaşamak için daha uygundur. Bazen başına buyruk davranır. Bu nedenle yaşadığı bahçeden kaçmaması için etrafını kapatmalısınız.  

KAYNAK= https://kopekyavrusu.com/17773/samoyed

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.