Saç Tipleri Nelerdir?

İletişim


Saçlar her yaşta ve her durumda en çok dikkat edilen bölümler olarak karşımıza çıkıyor. Estetik bir görünüm için en önemli parçalar saç bölgesi oluyor. Aynı zamanda sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız da saç tiplerini iyi bilmeniz gerekiyor. Saç bakımında s
aç tipi çok önemlidir. Bu yüzden de saç tipini bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

İnce Saçlar

İnce saç tipleri çok hassas bir yapıya sahiptir ve çok kolay bir şekilde yıpranabilir. Bu saç tipinin bakımı kalınlara göre biraz daha meşakkatli olacaktır. İnce saç tipine sahipseniz bakım ürünlerini iyi seçmeli ve bazı ek uygulamalar yapmalısınız. İnce saç tipinde şekil vermek için de biraz fazla uğraşmanız gerekir.

Kalın Saçlar

Kalın saç tipleri öncelikle incelere göre çok daha kolay bakılan bir saç tipidir. Bu tiplerde yıpranma çok daha zor olur. Çünkü kalın yapıya sahip saçlar dayanıklı olur. Bakımı daha seyrek olsa da sağlıklı kalmayı başarırlar. Aynı zamanda kalın saçlarınız varsa daha kolay şekil verebilirsiniz. Ancak kuruma süresi uzun olur.

Yağlı Saçlar

Kafa derisinde yer alan yağ bezeleri olması gerekenden çok çalışırsa yağlı saçlar ortaya çıkar. Bu saçlarda bezeler yoğun bir sebum üretiyor. Yağ oranı ne kadar yüksek olursa güçsüzlük de o kadar fazla olur. Açık renkli saçlarda yağlanma daha sık görülür. Şampuan seçimini doğru yaparsanız yağlı saçları kontrol altına alabilirsiniz.

Kuru Saçlar

Bazı kişilerde saçlarda yeterli oranda sebum üretimi olmaz. Bu durumda saçlar yeterli beslenmeyi gerçekleştiremezler. Bu durumda cansız ve hassas saçların ortaya çıkmasına yol açar.  Saçlar çok daha kısa sürede kırılma yaşayabilir. Doğru bakım ürünleri ile saçların nemlenmesi sağlanabilir. Böylece saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Karma Saçlar

Bu saçlarda yağ bezeleri çok iyi çalışıyor. Bu durumda saç derisi sağlıklı olması gerekirken sağlıksız ve kötü şekilde çalışır. Yağ saç derisinde birikerek  saçlara homojen şekilde dağılmazlar.  Bu durumda saç köklerinde yoğun bir yağ birikimi olurken saçların uçlarında da kuruma gibi şikayetler görülür.  Saç derilerinde döküntü ve kızarıklık da çok yaygın olur.

Normal Saçlar

Bu saçlar sağlıklı saçlar için en ideal saç tipidir. Bu saçlara sahip olan bir kişi sağlıklı ve estetik bir saçlı görünüm elde eder. Aynı zamanda saçların bakımı ve temizlik işlemleri zorlanmadan yapılabilir. Saçlar her zaman güçlü köklere sahiptir ve yağlar da saçta çok dengeli bir şekilde dağılır. Esneklik açısından da çok iyi durumda olurlar.

Saç tipleri nelerdir sorusu yanında saç tipini nasıl anlayacağını bilmeyen kişi sayısı da bir hayli fazladır.

Saç Tipleri Nasıl Ayırt Edilir?

Saç tiplerini belirlemek için çok yorulmaya gerek yoktur. Kişi kendisi de saçının belirli özelliklerine bakarak kolaylıkla saç tiplerini belirleyebilir.  Aynı zamanda saç tipini belirlemek için bazı çok pratik uzman testleri de yapılıyor. Öncelikle saç tipini anlamak için yıkamak gerekir. Yıkamadan 2-3 gün sonra kağıt mendille kafa derisine baskı yapıldıktan sonra gelen yağ oranından saç tipi ayırt edilebilir.

Mendilde yağlı olursa normal saç tipi, mendilde yağ yoksa kuru saç tipi,  mendilde yağ varsa ve saç telleri yapışıksa yağlı saç tipi söz konusudur. Saçlarda bazı kızarıklıklar olması durumunda ise yağlı saç tipine bakılabilir.

Saç Tipine Göre Bakım Önemli mi?

Her kişinin saç bakımı birbirinden farklı olacaktır. Çünkü saç tipine göre saç bakımı yapılması gerekiyor. Sağlıklı, güçlü ve estetik saçlara kavuşmak istiyorsanız mutlaka saç tipine göre bakım yapmalısınız. Bunun için de saç tiplerinizi belirlemeli ve bunun için kaliteli bir saç bakım önerisi almalısınız.

Doğru saç bakımı ile her zaman sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.  Belirli bir süre sonra saç bakımını bırakırsanız eski sağlıksız saçlara yine geri dönersiniz. Bu nedenle saç tipine göre saç bakımı her zaman devam etmelidir. Saç tipine uygun olarak uygulanan bakım önerileri ile her zaman saçların memnuniyetsizliği en az seviyeye inecektir.

Detaylı bilgi: https://www.yetkinbayer.com/sac-tipi-ve-ozellikleri.html 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir