istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Rusların kayıp verdiği ilk kadın asker! Putin’in çağrısıyla orduya katılmıştı

İletişim


Putin’in 24 Şubat sabahı verdiği emirle Rus birlikleri Ukrayna‘ya askeri operasyon başlattı. Binlerce insan hayatını kaybederken Ukrayna halkı, evlerini terk etmek zorunda kaldı. Binlerce Ukrayna vatandaşı ülkelerini terk edip farklı şehirlere göç etti. Her iki tarafta da kayıplar yaşanırken Rus cephesinin kayıp verdiği ilk kadın askerin kimliği belli oldu.

TOP MERMİSİ İSABET ETTİ

Rus basını, ilk kadın askerin 14 Nisan’da öldüğünü üç hafta sonra doğruladı. Sağlık görevlisi olan 27 yaşındaki Valentina Galatova‘nın haftalarca kuşatma altında tuttukları Mariupol’de bir top mermisinin isabet etmesiyle öldüğü öğrenildi.

YARALI ASKERLERE BAKIYORDU

Rus medyası, 7 yıldır evli olan ve bir çocuk annesi Valentina Galatova’nın Putin’in Ukrayna işgaline gönüllü olarak katıldığını ve sağlık ekibinde yer aldığını yazdı. Rus ordusunun cephe hattında kadınların savaşmasına izin vermemesi nedeniyle Valentina Galatova, yaralanan askerlerin tedavisini üstleniyordu.

EŞİ DE GEÇEN YIL ÖLDÜ

2014 yılında Moskova’nın desteklediği Rus yanlısı ayrılıkçılar Donbas’taki bazı bölgeleri ele geçirince Sibirya doğumlu Valentina Galatova bu kez Donetsk’e taşındı. Burada psikoloji eğitimi alan 27 yaşındaki Valentina Galatova’nın eşi de kağıt üstündeki Donetsk Halk Cumhuriyeti ordusunda askerdi. Galatova’nın eşi, geçen yıl sınır hattındaki çatışmalarda hayatını kaybetti.

PUTİN’İN ÇAĞRISI ÜZERİNE ORDUYA KATILMIŞTI

Valentina Galatova, Rusya lideri Putin’in çağrısı üzerine gönüllü olarak orduya katılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.