izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend İstifa Dilekçesi

Riskli Binanızı Güçlendirebileceğiniz İnşaat Firması Anıl İnşaat

İletişim


Deprem kuşağında yer alan ülkemizde en önemli konuların başında can güvenliği geliyor. Özellikle son yıllarda yaşanan depremler bina güvenliğinin önemini tekrar tekrar hepimize göstermiş durumda.

Bilindiği gibi 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen büyük Marmara depremi yüzlerce can almış çürük ve kalitesiz yapılar onlarca hayatın sönmesine neden olmuştu. 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen büyük şehirlerde yeniden yapılaşma konusu üzerinde sorunlar devam ediyor. Kullanım ömrünü doldurmuş eski binalarda yaşayan pek çok insan binasını depreme karşı güvenli hale getirmek isterken, Devlet de çıkardığı yasalarla bina sahiplerini destekleyerek teşvik etmeye çalışıyor. Peki kentsel dönüşüm kapsamında bina güçlendirme nasıl yapılır? Bina güçlendirme maliyetleri nelerdir? Özellikle bian sahiplerinin merak ettikleri bu konuları bina güçlendirme alanında faaliyet gösteren ANIL İNŞAAT’a sorduk.

Bina güçlendirme nasıl yapılır?

Bina güçlendirme çalışması alanında uzman inşaat firmaları tarafından gerçekleşiyor. Bina güçlendirme ile ilgili daha net bilgi alabilmek için 1997 yılından bu güne özellikle bina güçlendirme alanında projeler yapmış ANIL İNŞAAT ile görüştük. Bina güçlendirme ile ilgili mal sahipleri ve maliklerin akıllarındaki tüm soruları ANIL İNŞAAT yetkililerine yönelttik.

Bina güçlendirme süreci başlıyor?

Bina güçlendirme çalışmalarına başlanması için en büyük adım bina maliklerinin bu konuda anlaşması. Mevcut düzenleme ışığında konuşacak olursak bu konuda 3/2 çoğunluk yeterli oluyor. Bina malikleri bu konuda uzlaştıktan sonra süreç başlamış oluyor. Sürecin başlamasıyla birlikte bu konuda uzmanlaşmış bir inşaat firması ile yola çıkmak önem arz ediyor. Türkiye’de her ne kadar çok sayıda inşaat firması olsa da özellikle bu konuda uzmanlaşmış inşaat şirketi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. ANIL İNŞAAT ise bina güçlendirme çalışmalarını Türkiye’de ilk yapan firmalardan bir tanesi.

Bina güçlendirme maliyetleri neler?

Kentsel dönüşüm kapsamında binalarını güvenli hale getirmek isteyen mal sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan biri de bina güçlendirme maliyeti? Bina güçlendirme maliyeti binanın yıkılıp yapılmasından daha mı ucuza gelir?

Bu sorulara yanıt vermek gerekirse bina güçlendirme uygulaması binanın yıkılıp yeniden yapılmasından evet daha az maliyetli olduğunu söylemek mümkün. Bina güçlendirme maliyeti ise binanın durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıda bahsedildiği gibi her projenin güçlendirme gereksinimi farklı olacağından daire başına düşen miktar da değişkenlik gösterebiliyor. Maliyet açısından şunu belirtmekte fayda var ki güçlendirilen bir bina sıfır bina ile emsal olacağından daire için harcanan tutar dairenin mali değerini yükselttiğinden mülk sahipleri için minimum %560 civarında bir avantaj ortaya çıkıyor. Üstelik bina güçlendirme uygulamasında binanın inşaat alanı ve imar kazanımından da bir şey kaybedilmiyor.

Siz de binanızı güçlendirmek için ANIL İNŞAAT ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.