Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Reflü tedavisinde ilaca bağımlı değilsiniz, yaşam tarzınızı değiştirin!

İletişim


Reflü nedir? Reflü bellirtileri nelerdir? Reflü tedavisi nasıl yapılır? İlaç kullanmak şart mı? Reflüsü olan insanlar yaşam tarını nasıl düzenlemeli? İşte cevaplar…

Midede yanma, ekşime, ağızda acı bir tat hissedilmesi, göğüste ağrı veya yediklerinin ağıza gelmesi ya da sinüzit, kuru öksürük, ağız kokusu, seste kısılma ve diş çürümesi ile kendisini gösteriyor. Midede başlayıp nerdeyse tüm vücudu etkileyen bu hastalığın adı reflü.

HER 4 KİŞİDEN BİRİNDE REFLÜ VAR

Asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan reflü günümüzde her 4 kişiden birinin ortak sorunu. Bu hastalığın tedavisi için farklı yöntemler var. Reflü ilaçları veya cerrahi tedavi uygulanabiliyor. Ancak Harvard Üniversitesi’nden uzmanlar, bu konuda ilaca gerek olmadığı kanaatinde.

BAHARATLI VE ASİTLİ YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Harvardlı akademisyenler yaşam tarzının değiştirilmesi ile reflü derdinin tamamen ortadan kalkacağını savunuyor. Bunun için ilk önerileri ise az miktarlarda ve yavaş yemek yemek. Nane, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, domates, soğan, sarımsak, kahve, çay, çikolata ve alkol gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınmak. Gazlı meşrubat içmemek gerekiyor.

YEMEKTEN SONRA YATMAYIN!

Yemek yedikten sonra yatar duruma geçmemek de önemli. Yemekten sonra aşırı egzersiz yapmak da reflüyü tetikleyen unsurlardan. 

KİLO VERMEK REFLÜ TEDAVİSİ İÇİN ŞART

Reflü sorununun daha çok yaşanmasına sebep olan kilo problemi de ortadan kaldırılmalı. İçiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Ve reflüyü artırabilen ilaçlara dikkat etmek de alınabilecek önlemlerden.

Harvard’tan gelen bu açıklamalar ilaç firmalarının tepkisini çekecek gibi görünüyor. Çünkü bu firmalar, halkın ilaç tüketmesinden yana. Hatta bununla ilgili insanlara korku pompalıyorlar. Onlara göre reflü ses kısıklığından, horlama ve öksürüğe kadar her şeyin ana sebebi. Hatta reflü ilaç kullanılmazsa kansere bile çevirebilir.

İLAÇ FİRMALARININ MİDE KORUYUCU KANDIRMACASI

Bu arada reflünün yaşam tarzı değişikliği ile ortadan kaldırılabileceği yönünde gelişmeleri duyan firmaları artık reflü ilaçlarını “daha masum” görünen mide koruyucu adı altında çıkarıyor. Böylece, bu ilaçların sanki hiçbir yan etkisi yokmuş algısı yaratılıyor. 

Oysa bu ilaçlar, kalp krizi, felç, kolit, zatürre, kolon kanseri, karaciğer hasarı, böbrek yetersizliği,alerji, depresyon ve kemik kırığı riskini artırıyor, B12 ve magnezyum eksikliğine yol açabiliyor. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.