istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Psikolog Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

İletişim


İnsan davranışlarını yakından inceleyen bilim dalına psikoloji adı verilmektedir. Adli, kavramsal ve mesleki psikoloji olmak psikoloji çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitler arasından birinde uzmanlaşan bireyler ise psikolog olarak adlandırılır. Psikolog maaşları unvanlarına ve çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösterir. Devlet hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde görev alabildikleri gibi günümüzde bazı psikologlar özel klinikler de hastalarına danışmanlık hizmeti verebilir. Psikologlar, insan davranışlarının altında yatan nedenleri araştırarak çeşitli terapiler uygular. Böylelikle hastaların psikolojik rahatsızlıklarını teşhis ederek onları tedavi eden bilim insanları psikolog olarak adlandırılır.

Psikolog İş İmkanları

Psikolog olmak isteyen bireyler dört yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Son zamanlar da psikolog maaşları en çok merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her sektör de olduğu gibi Psikolog maaşları kurum ve kuruluşlara göre farklılık gösterir. Psikolog mezunları insan davranışları hakkında bilgi sahibi olmasıyla beraber aile danışma merkezlerinde görev alabilirler. Aynı zamanda devlet hastanelerinde ya da özel klinikler de psikolog olarak görev alabilir. Dilerlerse kendi özel kliniğini açarak danışmanlık hizmeti verebilmektedirler.

Psikolog Maaşları 2022

Psikologlar daha önce de bahsettiğimiz gibi devlet hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde görev alabildikleri gibi özel hastane ve kliniklerde de hizmet verir. Psikolog maaşları 2022 yılında unvan ve çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak devlet hastanelerinde çalışan psikologlar 2022 yılın ortalama aylık 4400 TL ila 5000 TL arasında maaş alır. Ancak özel klinik ve özel hastaneler de çalışan psikologlar daha yüksek aylık kazanca sahip olabilir. Özel klinik ve özel hastanelerde çalışan psikolog maaşları aylık 5000 TL ila 6000 TL arasında maaş alır.
Unutulmamalıdır ki her meslekte unvanların önemi yüksektir. Böylelikle psikoloji çeşitleri arasında bulunan adli psikolog maaşları diğer psikologlara göre daha fazla maaş alır. Adli psikologlar genellikle mahkumlar, suçlular, yargı ve ceza sistemleri arasında bulunan hastalar ile ilgilenir. Adli psikolog olmak isteyen bireylerin öncelikle suçluların davranışlarını anlayabilmesi ve durumu değerlendirebiliyor olması gerekir. Adli psikolog maaşları ise aylık 8000 TL ila 10.000 TL arasındadır.
 
 
 
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.