izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Pastadan baklavaya çikolatadan dondurmaya! Hepsine zam geliyor: Fındık fiyatlarında rekor artış

İletişim


Karadeniz bölgesinde sıcaklıklar artarken fındık üreticisi endişeye kapıldı. Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Mevsimlerin dengesi değişti; gece hava hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya fındık üretim merkezi Türkiye’de ağaçlar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve küresel ısınmanın etkisiyle yeşerip döllenemedi. İklim değişikliğinin olumsuz etkilediği bölgede bahar aylarında bile hava sıcaklarının eksili derecelere düşmesiyle oluşan dondan etkilen fındıkta rekolte kaybı yaşandı. Bölge illerindeki zarar ve rekolte kaybının tespitine yönelik çalışma başlatıldı. Rekolte kaybı, ağustos ayında hasada başlayacak üreticiyi endişelendirdi.

REKOLTE KAYBI BEKLENİYOR 

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, küresel ısınmanın mevsimlerin dengesini değiştirdiğini söyleyerek “Trabzon, Giresun, Ordu ve Adapazarı gibi önemli fındık üretim kentlerinin oda başkanlarıyla irtibat halindeyiz. Aynı sıkıntı oralarda da var. Mevsimlerin dengesi değişti; gece havalar hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz” dedi. Durumun fındık fiyatlarında artışa neden olabileceği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.