Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Papa hacca gitti! Çocuk istismarı için tövbe edecek

İletişim


Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kanada‘da geçmişte Katolik Kilisesi’ne bağlı okullarda fiziksel şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerli gruplarla görüşmek üzere bu ülkeye 6 günlük seyahate gitti. Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa’nın Roma üzerinden Edmonton’a gittiği, uçuş sırasında gazetecilerle bir araya geldiği ve bu ziyareti “tövbe haccı” olarak niteledirdiği ifade edildi.

YERLİLERLE UZLAŞMA ARAYACAK

Katoliklerin ruhani lideri, 6 gün sürecek Kanada gezisinde Edmonton’dan sonra Quebec ve Iqaluit kentlerine de geçecek. Papa, bu ülkedeki temasları boyunca daha önce özür de dilediği, Katolik Kilisesine bağlı yatılı okullarda fiziksel şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerli gruplarla görüşmeler gerçekleştirecek. İtalyan basını ziyareti, Papa’nın geçmişte yaşananlardan ötürü pişmanlığını dile getireceğini ve bunun Kanadalı yerli halkla “uzlaşma” niteliği taşıyacağı şeklinde yorumladı.  

DAHA ÖNCE ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Papa Franciscus, Kanadalı yerli gruplarından “Metis”, “Inuit” ve “First Nations” ile marttaki görüşmelerinin ardından 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında “öfke, utanç ve acı” duyduğunu belirtemişti. Açıklamasında Papa, “Kilisenin bazı üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi ifade etmek istiyorum” ifadelerine  yer vermişti.

4 BİN 200 YERLİ ÇOCUĞU KATLETTİLER

Kanada’daki Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, 1831-1996 döneminde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkında 2015’te tamamladığı çalışmasını 4 bin bir sayfalık bir rapor haline getirmişüti. Raporda yaşananları “kültürel soykırım” olarak tanımlayan komisyon, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal sonucu öldüğü bilgisine yer vermişti. Kanada’da Katolik Kilisesi’nin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazılarının bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu. 

TRUDEAU ÖZÜR TALEP ETMİŞTİ

Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporundan sonra yerli halktan defalarca özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’de Vatikan’a yaptığı resmi ziyarette Papa’dan da özür dilemesi talebinde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.