izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend İstifa Dilekçesi

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

İletişim


Özel sağlık sigortası, bir kişinin değil, ani bir kaza, hastalık veya benzeri bir sağlık sorunu için yatarak veya ayakta tedavi masraflarını karşılayan bir sigorta şirketidir. Bu kişiseldir ve genellikle yıllık olarak yapılır. Sizi tüm yıl boyunca korur. Kasko değeri anlaşma şartlarına göre belirlenir. Anlaşmanın özel şartları olsa da çoğu zaman size ihtiyacınız olan doktor ve hastaneyi seçme fırsatı verir.

0-64 yaş arası herkese özel sağlık sigortası mevcuttur. 0-17 yaş arası çocuklar bu sigortadan tek başlarına veya ebeveynleri ile ek ücret karşılığında yararlanabilirler. 18-64 yaş arası kişiler, özel sağlık sigortasına, sigorta şirketinin belirleyeceği tutarlar ile kayıt yaptırabilirler. Buradaki en önemli detay, kişinin sağlık durumunuz hakkında doğru söylediği şeydir. Çoğu sigorta şirketi herhangi bir şekilde doğuştan gelen veya geçmişteki herhangi bir tıbbi durumu kapsamamaktadır. Bazı şirketler ise ek bir ücret karşılığında önceden var olan tıbbi durumları poliçeye dahil edebilir. En önemli detay ise sağlıklıyken sisteme dahil olmanızdır.

Özel sağlık sigortası yatarak tedavi olma ve ayakta tedavi olmak üzere iki tane bulunmaktadır. Kapsama ayrıca ayakta tedavi veya yatarak tedavi olmanıza bağlı olarak da değişir. Birçok şifa hizmetini içerir. Ayrıntılı olarak, sigorta firmalarına bağlı olarak biraz değişmektedir. Kasko sorgulama yaparak hangi kapsamlardan yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Ameliyat, yoğun bakım, diyaliz, kemoterapi, radyasyon tedavisi, tıbbi takip, evde bakım ve tedavi, trafik kazası sonrası tedavi gibi birçok detayın yanı sıra tıbbi malzeme, ambulans, gündüz odası, yemek, kontrol taramaları gibi detaylar vardır.
Tıbbi muayene, fizik tedavi, röntgen, modern teşhis yöntemleri, laboratuvar testleri, aşılar, diş tedavisi, gözlük, lens vb. Ayakta tedavi kapsamındadır.

Özel Sağlık Sigortasının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 • Özel sağlık sigortası ile bir yıl boyunca yatarak veya ayakta tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Hastalık veya kaza durumunda pahalı tedaviler alınabilir.
 • Özel sağlık sigortası ile bebeğinizi doğurabilir ve doğumda güvenli hale getirebilirsiniz.
 • Özel sağlık sigortası ile ülkenin en ünlü hastanelerinde ve doktorlarında tedavi olabilirsiniz.
 • Ayrıca uygun özel sağlık sigortası kapsamını seçerek yurtdışında da test yaptırabilirsiniz.
 • Bireysel, aile veya tüzel kişi olarak da özel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Özel sağlık sigortası ile özel vergi indirimleri alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasının faydaları, özellikle tıbbi tedavi alanında açıktır. Özel sağlık sigortası ile özellikle özel sağlık kuruluşlarından daha düşük maliyetle veya ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz. Bunun dışında:

 • Özel sağlık kurumlarında özel sağlık sigortası taramasından geçirilebilir ve tüm analiz prosedürlerinden geçebilirsiniz.
 • Yurt dışında meydana gelebilecek bir kaza veya hastalık durumunda poliçe kapsamında olması durumunda yüksek ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz.
 • Ayrıca, politika sayesinde özel sağlık kurumları cüzi bir ücret karşılığında kaliteli ve uygun hizmetler almaktadır.
 • Bebek sahibi olmayı planlayan kişiler poliçelerine doğum sigortasını da ekleyerek doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası ücretlerini minimumda tutacaklardır.
 • Aile bireyleri de özel sağlık sigortasından yararlanmaktadır.
 • Bu katkılar, özellikle özel sağlık sigortası durumunda, vergiden düşülebilir.

Özel sağlık sigortası diğer sağlık sigortalarına göre daha pahalıdır. Özel sağlık sigortalarında primlerin yüksek olmasının nedeni poliçenin kapsamı ile ilgilidir. Türkiye’nin en iyi hastaneleriyle anlaşıp sigortalılarına bu hastanelerde ve en iyi doktorlarla tedavi olma imkânı sundukları için daha yüksek primler alıyorlar.

Özel sağlık sigortası fiyatlarına bakacak olursak, her sigorta şirketinin fiyatlandırma politikası farklıdır. Çeşitli olasılıklar göz önünde bulundurulur, istatistiksel tablolar ve fiyatlar hesaplanır. Ayrıca tek bir sigorta şirketinde bile bireyler için poliçe ücreti tutarı farklıdır. Sigorta poliçesinin fiyatı, adayın cinsiyeti, yaşı, geçmiş sağlık durumu ve mümkünse talep edilen detaylara göre belirlenir. Tipik olarak, sigorta şirketleri birkaç farklı poliçeyi seçenek olarak sunar ve poliçe ücreti, teminatlarının detaylarına göre hesaplanır. Yani kesin bir fiyat yok.

Ek sağlık sigortası ve sigorta kapsamı genellikle tüm çalışan vatandaşlar için geçerlidir. Sağlık sektöründe artan maliyetler nedeniyle özel sağlık sigortası şirketlerinin sayısı da artmıştır. Sağlık sigortası firmaları özel sağlık sigortası sağlar. Pek çok faydası ve faydası ile tercih edilen özel sağlık sigortası, özellikle ani kaza, hastalık veya çeşitli sağlık problemlerinde tedavi masraflarını karşılamaktadır. Özel sağlık sigortası kişisel sigortadır. Ayrıca yıl boyunca ihtiyaç duyulan tüm tıbbi hizmetler için kişiyi korur. Özellikle özel sağlık sigortası ile Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinde tedavi olabilirsiniz.

Bu yazımızda özel sağlık sigortasının ne olduğu, özel sağlık sigortasının avantajlarını, özel sağlık sigortasının dezavantajlarını, özel sağlık sigortası fiyatlarını ve tamamlayıcı sağlık sigortasının ne olduğu kuşunda detayları yazımızda paylaştık. Eklemek istediklerinizi ve bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.