Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

ÖTV İndirimi Hesapla Engelli Aracı ÖTV Hesaplama

İletişim


ÖTV İndirimi hesaplama işlemi nasıl yapılır, engelli aracı ÖTV hesaplaması nasıl yapılır, sorularının yanıtı özel haberimizde. Bilindiği üzere engelli vatandaşlar araç alımlarında ÖTV indirimden faydalanıyor. Daha açık bir ifadeyle engelli yurttaşlar otomobil alırken özel tüketim vergisi ödemiyor.

Peki bu hesapla nasıl yapılır, araç alımında engelliler hangi oranda indirimden faydalanır? İşte yanıtlar.

Engelli Aracı ÖTV Hesaplama

Engelliler 2022 yılı için 450.500 TL ye kadar olan araçları ÖTV indirimli satın almaktalar. Bu araç alımında aracın fiyatına göre, %45, 50 ve %60 oranında ÖTV indirimi uygulanmakta. Ancak otomobil bayileri ÖTV hesaplamasında ne yazık ki yanlış hesaplama yapmaktalar. Bu konuda %100 doğrulukla hesaplama yapan engelliler.gen.tr ÖTV hesaplama robotunu kullanmanızı öneririz.

Tıklayın:> ÖTV Hesaplama Robotu

2022 Engelli Araç Fiyatları

Engelli yurttaşlar 2022 yılı sonuna kadar anahtar teslim fiyatı 450.500 TL’ye kadar araçları ÖTV indirimli olarak satın alabilmektedir. Ford, Hyundai, Fiyat, Honda gibi birçok araç markasının engellilere indirim sağlayan otomobil modeli bulunmakta. 2022 Engelli araç fiyatları engellilerle ilgili birçok dernek tarafından uygulanan ÖTV indirimin azlığı nedeniyle eleştirilse de indirim oranlarına bakıldığında fiyatlarda ciddi bir indirim olduğu görülmektedir.

ÖTV İndirimli Engelli Aracı Alma Şartları Nedir?

Engelliler ÖTV indirimli araç alabilmeleri için temel olarak iki şarta tabidirler. Bunlardan birincisi rapor oranı %90 ve üstü olanlar, ikincisi ise rapor oranı %90 altı olanlar. Konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse;

Rapor oranı %90 ve üstü olan kişilerin ÖTV indirimden faydalanmaları için raporlarında “ÖTV indirimden faydalanır” yazması yeterli olurken, rapor oranı %90 altı olan kişilerin ise raporlarında özel tertibatlı araç kullanır veya özel donanıma gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır ibarelerinin olması yeterli olmaktadır.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.