izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

New York borsası günü nasıl kapattı? Fed faiz artışlarına devam edecek mi? ABD piyasalarında son durum…

İletişimKapanışta Dow Jones endeksi, 600 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,98 artışla 31.880,24 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,86 artarak 3.973,76 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,59 kazançla 11.535,28 puana çıktı.

ENFLASYONA RAĞMEN PİYASALAR DEĞER KAZANDI

Enflasyon ve büyüme odaklı endişelere rağmen endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde toparlanma gösterdi.

Bankacılık hisselerindeki yükselişler öne çıkarken, ABD‘nin büyük bankalarından JPMorgan’ın yatırımcılara yaptığı bir sunumda bu yıl için faiz gelirine ilişkin tahminini yükseltmesinin ardından hisseleri yüzde 6 yakın değer kazandı.

ABD’nin önde gelen diğer bankalarından Bank of America’nın hisseleri de yüzde 6’ya yakın yükseliş kaydederken, Wells Fargo’nun hisseleri yüzde 5’e yakın ve Citigroup’un hisseleri yüzde 6’nın üzerinde artış gösterdi.

TRUMP’IN ÇİN TARİFESİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Ayrıca, göreve geldiği Ocak 2021 sonrası ilk Asya turuna çıkan ABD Başkanı Joe Biden’ın, Eski Başkan Donald Trump yönetimi tarafından uygulanan Çin tarifelerini yeniden gözden geçireceğinin sinyalini vermesi de piyasaları olumlu etkiledi.

FED FAİZ ARTIŞINA ARA VEREBİLİR

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da yatırımcılar tarafından takip edilmeye devam edilirken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic gelecek iki ay içinde beklenen yarım puanlık faiz artışlarının ardından enflasyon ve ekonomi üzerindeki etkiyi değerlendirmek için faiz artırımına eylülde ara vermenin mantıklı olabileceğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.