Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Neden İkinci El Araç Alınmalıdır?

İletişim


İkinci el araçlar, araç üreticisi tarafından ilk kez satıldıktan sonra kullanılmış olan araçlardır. Bir aracın ikinci el olması, daha önce kullanılmış olduğu hatta bir veya birkaç kere el değiştirmiş olduğunun göstergesidir. İkinci el araç satın almak, kimi zaman sıfır araç satın almaktan daha iyi olabilir. Bunun hem fiyat, hem erişilebilirlik hem de parça masrafları yönünden pek çok sebebi bulunmaktadır. İkinci el araç alım satımında en önemli husus araç değerinin doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı yönünden herhangi bir mağduriyet ortaya çıkmaz. İkinci araç satın alma sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Bütçe dostudur
 • Düşük bakım masraflarına sahiptir
 • Düşük vergi fırsatlarına sahiptir
 • Yenilenerek kıymetli hale getirilebilir.         

1. Bütçe Dostu      

Sıfır araçların satış fiyatları üretici firma tarafından net bir şekilde belirlenirken ikinci el araçlar ise oldukça geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. İkinci el araçların fiyatlarını etkileyen oldukça fazla faktör bulunmaktadır. Bu nedenle aynı marka ve modele araçlar, ikinci el araç pazarında oldukça geniş bir fiyat yelpazede yer alabilmektedir. Sıfır araçlar için ödenecek olan ücret sabitken, ikinci el araçların değişken fiyatlarının yanı sıra pazarlık payları da bulunmaktadır. Bu durum, ikinci el araçların bütçe konusunda sıfır araçlardan daha avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır. İhtiyaçlar doğrultusunda belirlenen bir araç, ikinci el pazarında bütçeye uygun şekilde temin edilebilmektedir.

2. Düşük Bakım Masrafları

İkinci el araçların yedek parça ve bakım masrafları sıfır araçlara göre daha uygundur. Bunun sebebi, ikinci el araçların model olarak sıfır araçlardan eski olması ve hali hazırdaki yedek parça popülasyonun daha fazla olmasıdır. İkinci el araçlar, bakım ve onarım için pek çok farklı seçeneğe sahipken sıfır araçlarda bu seçenekler daha azdır. Arızalanan bir ikinci el aracı onarmak genellikle sıfır aracı onarmaktan daha uygundur.

3. Düşük Vergi Fırsatı

İkinci el araçların vergi düzenlemeleri, sıfır araçlardan daha farklıdır. Sıfır araçlarda ÖTV bulunurken ikinci el araçlarda ise ÖTV vergisi alınmamaktadır. KDV ise sıfır araçlarda toplam araç matrahı üzerinden hesaplanırken, ikinci el araç satışlarında KDV aracın alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sayede ikinci el araç alımında daha az vergi ödenmektedir. Düşük vergi fırsatları, ikinci el araç alma nedenlerinden bir tanesidir.

4. Aracınızı Değer Kaybetmeden Yenileyin    

İkinci el araçlar, iyi bir yenileme ile oldukça değerli hale getirilebilmektedir. Hatta bu araçlar üzerinde bazı modifiye işlemler bile gerçekleştirilebilmektedir. Bu türden bazı ikinci el araçlar, sıfır araçlardan daha kıymetli hale bile gelebilmektedir. Sıfır araçlar üzerinde yapılacak olan her parça değişimi ve modifiye işlemi, aracın değerini düşürme riski taşımaktadır. Ancak ikinci el araçlar üzerinde yapılan bu tip işlemler tam tersine aracın değerini arttırmaktadır.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?       

İkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Aracın hasar kayıtları kontrol edilmelidir.
 • Aracın ekspertiz raporu varsa bu rapor istenmelidir.
 • Araçta değişen parça olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Araç parçaları üzerinde boya veya tamirat işlemleri yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.
 • Araç motorunun durumu ve genel araç özellikleri incelenmelidir.
 • Aracın kilometresi bilinmeli ve kilometre ile oynanmamış olduğundan emin olunmalıdır.
 • Araca ait trafik cezasının olup olmadığı sorgulanmalıdır.
 • Araca oto ekspertiz yaptırılmalıdır.

İkinci El Araç Nereden Alınabilir?

İkinci el araç satın almak, pek çok şekilde mümkündür. İnternet üzerinden, ikinci el araç pazarlarından ve kişisel ilanlardan ikinci el araç satın almak mümkündür. Ancak ikinci el araç satına alırken herhangi bir mağduriyet yaşamamak için son derece dikkatli olunmalıdır. Güvenli bir şekilde ikinci el araç satın almak için güvenilir bir firma olan Vavacars tercih edilebilir. Vavacars aracılığıyla güvenle ve hiçbir sorunla karşılaşmadan ikinci el araç satın almak mümkündür.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.