Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

NATO’ya nasıl üye olunur? Türkiye izin vermezse Finlandiya ve İsveç NATO’ya üye olabilir mi?

İletişimİsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “NATO’ya katılma başvurumuzu, 18 Mayıs Çarşamba günü Finlandiya ile birlikte yapacağız” ifadelerini kullandıktan sonra vatandaşlar arama motorlarında, “NATO’ya nasıl üye olunur? Türkiye izin vermezse Finlandiya ve İsveç NATO’ya üye olabilir mi?” sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. İşte ayrıntılar…

NATO’YA NASIL ÜYE OLUNUR?

Kurulduğunda 12 üyesi olan NATO’da şimdilerde 30 ülke bulunuyor. İttifak üyeleri diğer Avrupa ülkelerini örgüte katılmaya davet edebiliyor.

Potansiyel üyelerin demokratik değerlere sahip olması ve Avrupa-Atlantik güvenliğine katkıda bulunması gerekiyor. Ardından “üyelik eylem planı” verilen ülkelerle müzakereler yürütülüyor.

Ülkenin örgütün bir parçası olması için, anlaşmaya ilişkin bir katılım protokolünün NATO üyeleri tarafından oybirliğiyle imzalanması gerekiyor.

TÜRKİYE İZİN VERMEZSE FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO’YA GİREBİLİR Mİ?

Bir ülkenin NATO’ya dahil olabilmesi için oy birliği, yani mevcut 30 müttefik ülkenin hepsinin birden onay vermesi gerekiyor. Buna göre, NATO müttefikleri bir başka ülkenin ittifaka katılmasını kararlaştırdıklarında NATO o ülkeye resmi davet gönderiyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Pazartesi günü Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.