undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend undefiend

Nasıl Daha Fazla Satış Yapılır

İletişim


Küresel Web Endeksi’ne göre, ortalama bir kullanıcının 5 veya daha fazla sosyal medya hesabı var ve 3 tanesini aktif olarak kullanıyor. Toplam sosyal medya kullanıcı sayısı yaklaşık 3,2 milyar. Bu rakam istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu, işletmelerin bu platformları görmezden gelemeyeceği ve sosyal ağlarda markalaşmanın başarılı bir iş kurmak için neredeyse zorunlu olduğu anlamına geliyor. Markalaşma nasıl başlar? Bir strateji ile başlar. Bu yazıda bunun hakkında konuşalım.

Sosyal markalaşma, satışları artırmak için neden önemlidir?

Başarılı markalar müşterilerinin hayatlarının bir parçası haline gelir. Geçerli bir strateji olmadan bunu asla başaramazlar. Sosyal ağın uygun şekilde markalaştırılması ve genel marka stratejisi içinde amaca yönelik hesap yönetimi şu hedeflere katkı sağlar:

1. Net hedeflere ulaşın. Bir işletmenin başarısı, şirketin nereye gittiğini ve yarın, bir ayda, bir yılda neyi başarması gerektiğini anlamaya bağlıdır. Sosyal ağlarda hedefler erişimi genişletmek, iş metriklerini iyileştirmek, site dönüşümlerini artırmak gibi şeyler olabilir. Bu hedefler verimlilik açısından ölçülebilir ve değerlendirilebilir hedeflerdir.

2. Diğer firmalardan farkınız olsun. Her kategoride rekabet vardır. Sosyal ağlarda kişisel marka oluşturmak, profil resminden içerik yazma stiline kadar benzersiz ve tanınabilir farklılıklar yaratmaya yardımcı olur. Bu da şirketinizin başkalarıyla karıştırılmasını imkansız hale getirir.

3. Belli bir pazarlama stratejisi uygulayın. Marka kimliğiniz ve değerleriniz çoktan oluşmuşsa, bunları kitlenize göstermenin yollarını bulmanız gerekir ve sosyal medya stratejisi bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Marka hesapları, potansiyel müşteriler çekebilir ve şirkete olan güvenlerini artırabilir.

4. İzleyicilerle etkili iletişim kurun. Sosyal ağlarda kişisel markalaşmanın kaliteli hizmetle ilişkilendirilmesi gereken durum budur. Şirket temsilcileri yalnızca gönderi yayınlamakla kalmaz, aynı zamanda riskler ve olumsuz yorumlarla da ilgilenir, soruları cevaplar ve özel cevaplarla iletişim kurar.

5. Yeni müşteriler kazanın. Bunlar aynı değerleri paylaşan insanlar. Şirketinizi doğru bir şekilde geliştirirseniz insanlar sizinle kalmak ve sizin bir parçanız olmak isteyecektir.

Sosyal ağlarda markalaştırma yaparken hangi hatalardan kaçınılmalıdır?

Hatalar kaçınılmazdır. Özellikle yeni başlayanlar ve tanınmış markalar bunları çok yapmaktadır. En sık yapılan hatalardan bahsedelim.

İlk ve en büyük hata, stratejinizi ve işletmenizin özelliklerini anlamamak olur. Net bir planınız olmadığında ne amaçladığını bilemezsiniz. Rakiplerinizin stratejisini “kopyaladıysanız”, aynı stratejinin sizin koşullarınızda da işe yarayacağının garantisi yoktur.

Çözüm: Şirketinize, ürününüze ve hedef kitlenize odaklanarak her adımı önceden planlayın.

Eksik iş tanımı sık yapılan başka bir hatadır. Sosyal medya sayfalarınızın yeni ziyaretçilerini tamamen unutmamalısınız. Kim olduğunuzu ve markanızın ne yaptığını net bir şekilde anlamaları gerekir.

Çözüm: Marka oluştururken, kimliğinizin ve sayfa açıklamanızın güçlü yönlerinizi ve istikametinizi gösterdiğini unutmayın.

Kötü içerikler, sosyal medyada herhangi bir iyi marka stratejisini “öldüren” büyük bir hatadır. Sayfanızda paylaştıklarınız markanızla ilişkilendirilir. Çalıntı mimler, eski şakalar, bayağı gönderiler, skandal paylaşımlar: bunların hepsi markanızın o kadar da ciddi olmadığını gösterir.

Çözüm: Hedef kitlenizin ilgi alanlarına göre eşi benzeri olmayan içerikler yayınlayın. PR ve tanıtım gönderilerinize bilgilendirici ve eğlenceli şeyler ekleyin. Perde arkasındaki gerçekleri ve diğer ilginç bilgileri paylaşın.

Yorumları, soruları ve eleştirileri görmezden gelmek ciddi bir hatadır. Bunu yukarıda da konuştuk. Gözden kaçan tek bir olumsuz yorum tüm stratejiyi bozabilir ve hatta markanın itibarını bile zedeleyebilir.

Çözüm: Her türlü kitlenin tepkisine hazırlıklı olun. Herkese sorunları gerçekten çözmek istediğinizi gösterin.

Güçlü bir strateji nasıl oluşturulur?

Markalaşmanın ne olduğunu ve sosyal medyada neden markalaşmaya ihtiyacınız olduğunu anladığınızda, bir strateji oluşturmaya başlamanız gerekir. Bu sürecin en önemli adımlarını sizin için sıraladık.

Hedef kitle analizi

Şirketiniz piyasaya yeni çıktıysa, müşterilerinizin kim olduğunu ve ürününüze neden ihtiyaç duyduklarını belirlemeniz gerekir. Bu noktada kategorinizdeki rakipleri analiz edin ve müşterilerinizin sosyal medyada onlarla nasıl etkileşime girdiğini inceleyin. Halihazırda oluşmuş bir kitleniz varsa onu analiz edin ve davranış modeline ve itici gücüne bağlı olarak bölümlere ayırın. Böylece sizin için en umut verici iş alanını belirleyebilirsiniz.

Sosyal ağ seçimi

Her sitenin kendine has özellikleri vardır. Her şey hedef kitle ve içerik türü ile ilgilidir:

• Facebook dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Farklı kesimlerden kitleler içerir. Uygun içerikler metin gönderileri, resimler, infografikler, videolardır. Facebook, tüm iş alanları için evrensel bir çözümdür.

• Instagram en büyük ikinci sosyal medya kitlesine sahiptir. Kullanıcı kitle yaş ortalaması 35’e kadardır. Tercih edilen içerikler resimler, fotoğraflar ve kısa videolardır. Görsel ürünler ile çalışan işletmelere uygundur.

• LinkedIn, farklı sektörlerde çalışan profesyonelleri ve bağımsız uzmanları kapsar. Önerilen içerikler PR paylaşımları, vakalar, faydalı öneriler ve bilimsel makalelerdir. Profesyonelliğe odaklanan işletmeler için uygundur.

İş değerini belirleme

Öncelikle şirketinizin neler sunduğunu, diğerlerinden daha iyi neler sunduğunu ve bunlarla ne tür bir hedef kitlenin ilgileneceğini anlamalısınız. Değer, bir işletmenin aşağıdakileri hedeflerine en çok yardımcı olan şeydir:

• karlılığı artırmak ve sürdürmek;

• maliyetleri azaltmak;

• hizmeti daha iyi hâle getirmek;

• görevleri yerine getirmek;

• bir pazarlama stratejisi uygulamak.

Bir sosyal medya tanıtım stratejisinin nasıl bir değer katacağını düşünün. Eşdeğer hedefler oluşturun.

Kurumsal kimlik ve görsel marka oluşturma

Çoğu insan markaları logolar, sloganlar ve kelimelerle tanır. Aşağıdaki markayı sadece rengine bakarak tahmin edin. Doğru tahmin edeceğinize eminiz:

 

Bunun ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz, değil mi? Kurumsal kimlik, insanların şirketiniz hakkında bileceği şeydir. Kendi logonuza, sloganınıza ve kurumsal bir renge ihtiyacınız var. Bu şarttır. Sektörde ciddi bir role sahip olmayı düşünüyorsanız, bir marka kitabı oluşturması için bir uzmana danışmanız gerekir. Acilen bir logoya ihtiyacınız varsa Logaster hizmetinden faydalanın. Sadece iki tıkla benzersiz logolar oluşturur ve bunları herhangi bir formatta indirmenize olanak tanır.

Gönderi paylaşma sıklığı ve içerik sırası

Günde birden fazla gönderi paylaşmamak etkileşimi artırır ancak Facebook sosyal ağı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre genel etkileşim oranı düşer. En iyisi günde 1 ila 5 gönderi paylaşmaktır. İçeriğin sürekli olarak yüksek kalitede olması ve hedef kitleyle alakalı olması önemlidir. Sosyal ağ sıralama algoritmaları artık akıştaki kullanıcılara yalnızca algoritma tarafından değerli sayılan gönderileri gösteriyor.

Reklam yapmak ve kitle kazanmak

Sosyal medyada nasıl markalaşacağınızı ve nasıl içerikler paylaşacağınızı bilmek, sürekli olarak iş profilleri geliştirmeniz, yorum ve eleştirilere yanıt vermeniz ve trendleri takip etmeniz için yeterlidir fakat büyüdükçe erişiminizi ve odağınızı artırmak için sosyal medya reklam araçlarını kullanmanız gerekecek. Çekilişler ve reklamlar yapın ve kitlenizle ortak bir dil bulmaya çalışın. Güvene dayalı ve olumlu bir ilişki kurmanız sizin için çok önemli.

Sonuç

Marka yaratmak zordur ancak yok etmek çok basittir. Başarılı olmak için sağlam bir stratejiye ve net hedeflere ihtiyacınız vardır. Bu makaledeki adımları takip ederek ve kendi stratejinizi uygulayarak hedef kitlenizin güvenini kazanabileceksiniz.

title: Sosyal Ağlarda Kişisel Markalaşma: Strateji Oluşturma ve Uygulama

description: Sosyal ağlarda nasıl markalaşılır ve marka tanıtım stratejisi nasıl uygulanır.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.