Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Müslümanları Bosna Hersek’te böyle katlettiler! Güçsüz düşersen senin de başına gelir

İletişim


Bosna Hersek’te binlerce insanın sırf Müslüman oldukları için öldürüldükleri katliamın üzerinden 27 yıl geçti. 

11 Temmuz 1995’te başlayan soykırımda Radko Mladic komutasındaki Sırp askerleri, silahsız Boşnakları Birleşmiş Milletler gözetiminde toplayarak acımasızca öldürdü. 

Avrupa’nın göbeğinde yaşananlar sadece Bosna Hersek’te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi. 

Cenazeler katliamdan 27 yıl sonra bile Potoçari’ye gelmeye devam ediyor. 

Soykırım sırasında katledilenlerin gömüldüğü toplu mezar alanları, tanıkların ifadeleri doğrultusunda bulundukça katliamın bilançosu güncelleniyor. 

Son rakamlara göre Sırpların sadece Srebrenitza’da öldürdüğü 8 bin 372 kişiden 2021 itibariyle tespit edilmiş olan 6 bin 721 cenazenin kemikleri, DNA tespitinin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’na gömüldü. 

Yugoslavya’nın dağılma sürecinde hem Sırpların hem Hırvatların zulmüne uğrayan Bosna Hersek’te oğlu katledilen bir anne, evladının ölüme götürülüşünü şöyle anlatmıştı:

“Onu almaya geldiklerinde oğlum ellerimi tuttu, ‘anne beni bırakma’ dedi. Saçlarını okşadım… Onu götürdüler… Oğlumu, düğününe davet ettiğimiz Sırp komşuları öldürdü. Anlayamıyorum.”

BM tarafından güvenliği sağlamaları için bölgeye gönderilmiş Hollandalı ‘barış gücü’ askerlerinin gözetimi ve onayı altında yapılan soykırım, egemen güçlerin insafına bel bağlamış Müslümanlar için acı bir tecrübe oldu. 

Özellikle Srebrenitza’da Sırp katillerin imza attığı vahşet yüzyıllar boyunca hafızalardan çıkmayacak türden görüntüler içeriyor. 

UNUTULAN SOYKIRIM MUTLAKA TEKRARLANIR

Gelinen noktada, Bosna Hersek’in efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç’in şu sözlerini asla hatırdan çıkarmamak gerekiyor:

“Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”

Soykırımı unutmamak için, katliam sırasında Sırp askerlerince çekilen o meşhur görüntüyü tekrar tekrar, bir daha izlememiz ve o günlerde küçük bir çocuğun annesine sorduğu şu soruya kulak vermemiz gerekiyor: Askerler çocukları küçük kurşunla öldürür değil mi anne?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.