istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Mısır’da halkın iradesiyle seçilen ilk Cumhurbaşkanı! Mursi’nin vefatı üzerinden 3 yıl geçti

İletişim


Mısır’ın demokratik yollarla seçiln ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 17 Haziran 2019’da “Hamas adına casusluk” yaptığı iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması sırasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

‘DEVLET ELİYLE CİNAYET’

Cumhurbaşkanı Mursi’nin vefat haberi, Mısır devlet televizyonu tarafından aynı günün akşamında duyuruldu.

Haberde, “67 yaşındaki Mursi’nin casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında önce bayıldığı sonra da yaşamını yitirdiği” ifade edildi.

BM uzmanları mahkeme salonunda şehit olan Mursi’nin, “devlet eliyle cinayet” sonucu öldüğünü belirtmişti.

MURSİ’NİN HAYATINI KAYBETMESİNE ULUSLARARASI TEPKİLER 

Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi sonrası birçok ülke ve uluslararası kuruluşlardan taziye ve tepki mesajları geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ile BM Keyfi Gözaltı Üzerine Çalışma Grubu yaptığı ortak açıklamayla Mursi’nin mahkeme salonunda ölümüne tepki gösterdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM’nin İnsan Hakları Konseyi’ne, Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin Mısırlı makamların soruşturulması çağrısında bulundu.

Örgütten yapılan açıklamada, “Bir sonraki oturumu 24 Haziran’da gerçekleştirilecek BM İnsan Hakları Konseyi, Mısır’da yaygın kötü muamele ve Mursi’nin de ölümünü içeren büyük çaptaki insan hakları ihlallerine ilişkin bir soruşturma açmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan Uluslararası Af Örgütü de, Mursi’nin yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Dönemin Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Magdalena Mughrabi, Mursi’nin ölümünden “oldukça şok edici” olarak bahsederken, bu durumun Mursi’nin hapishanede gördüğü muameleye ilişkin ciddi sorular doğurduğuna yer verdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği yaptıkları açıklamalarla Mursi’nin vefatından duyulan üzüntüyü dile getirdi. Katar, İran, Kuveyt gibi birçok ülke taziye mesajı yayımladı.

MURSİ’NİN SON SÖZLERİ: BANA ZULMETSE DE ÜLKEME BAĞLIYIM

Mursi’nin avukatı Abdulmaksut, duruşma salonundaki sanık kafesinde bulunan Mursi’nin son konuşmasında yargılanma sürecini eleştirdiğini söyledi.

Abdulmaksut, Mursi’nin bir şiire atıfta bulunarak “kendisine zulmetse de ülkesine bağlı olduğunu” söylediğini ve “Şu ana kadar mahkemede neler olup bittiğini anlamıyorum. Avukat görmüyorum. Medya görmüyorum. Ortada bir mahkeme de görmüyorum. Mahkemenin görevlendirdiği avukat da beni savunacak bir bilgiye sahip olmayacak.” ifadelerini kullandığını aktardı.

MURSİ’NİN SİYASİ HAYATI

1977 yılında Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) katılan Mursi, 1979’da hareketin içerisinde aktif roller almaya başladı.

1982 yılından itibaren İhvan’ın siyasi kanadında varlık göstermeye başlayan Mursi, 1995’te hareketin Gençlik Konseyi’nde yer aldı.

Mısır’da 2000 yılında yapılan parlamento seçimlerde, Mısır Arap Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi’ne İhvan’ın bağımsız milletvekili olarak girmeyi başaran Mursi, 2005 yılına kadar hareketin resmi sözcülüğünü de üstlendi.

Ülkede 2005 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde aday olan Mursi, seçim sonrası ilk oy sayımında rakiplerine fark atmış olmasına rağmen oyların yeniden sayılması üzerine Meclis’e giremedi. Mursi, daha sonraki açıklamalarında tekrar sayımlarda hile yapıldığını söyledi.

Mısır’da Hüsnü Mübarek dönemine son veren 25 Ocak Devrimi’nin ardından Mursi, 6 Haziran 2011’de kurulan İhvan’ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin başkanlığı görevine getirildi.

İlk turu 23 ve 24 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Ahmed Şefik ile ikinci tura kalan Mursi, 16 ve 17 Haziran’da düzenlenen ikinci turda oyların yüzde 51,73’ünü alarak Cumhurbaşkanı seçildi.

Bir yıl görev yapan Mursi 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan darbeyle indirilmiş ve gözaltına alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.