Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Mayıs ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? 2022 TÜİK Mayıs enflasyon beklentisi yüzde kaç?

İletişimTÜİK mayıs ayı enflasyon oranı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Emekli ve memur zammı temmuz ayı içinde alınacak zammı ve yüzlerce kiracı yıllık TÜFE oranı için mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Her ayın başında açıklanan enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Peki mayıs ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? 2022 Mayıs enflasyon beklentisi yüzde kaç?

MAYIS AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mayıs ayı enflasyon rakamları 3 Haziran 2022 saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak.

Nisan ayında açıklanan TÜFE on iki aylık ortalamalara göre 34,46 olarak açıklamıştı.

2022 TÜİK MAYIS ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Haziran başında açıklanacak mayıs ayı enflasyon oranı yüzde 40’ın üzerine çıkacağı düşünülüyor. 

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL’ydi. Mayıs ayı anket döneminde döviz kuru beklentisi 17,57 TL’ye çıktı.

Bu durum göz önüne alındığında, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44’tü. Mayıs ayı anket döneminde bu oran yüzde 57,92’ye çıktı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41’di. Mayıs ayı anket döneminde bu oran yüzde 33,28’ye çıktı. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak açıklandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.