Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Marmara Gölü “Tükendi”

İletişimSulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne nazaran 2017 senesinde Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescillenen Marmara Gölü, geçtiğimiz 10 senelik süreçte, ziraat politikaları ve su yönetimindeki yanlış planlama ve uygulamalar nedeniyle kuruyor.

Marmara Gölü Türkiye’deki 184 Önemli Kuş Alanı’ndan ve 305 Önemli Doğa Alanı’ndan biri. Geçtiğimiz seneye kadar kış aylarında yaklaşık 65 bin su kuşunun görüldüğü gölde nesli vehamet dibine girmeye yakın olan tepeli pelikan türünü besleniyor ve endemik balık türlerine ev sahipliği yapıyordu. Ancak 2011’den 2021’e kadarki 10 senelik süreçte yanlış planlama ve hatalı uygulamalar nedeniyle -özellikle de yeraltı ve yerüstü sularının aşırı kullanması gibi nedenlerle- gölün yüzey alanının %98’i yok oldu.

Göl etrafında yaşayan halkın önemli bir geçim deposu balıkçılıktı. Gölün kurumasıyla geçimini balıkçılıktan sağlayan bazı aileler göç etmek mecburiyetinde bırakıldı. Gölde etkinlik yayınlayan Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi, 2019’dan beri göl kurumuş olduğu için balıkçılık yapamıyor. Ancak kooperatife su kiralama sözleşmesi gereğince kira, vergi, muhasebe gibi kalemlerden oluşan bir borç çıkarıldı.

“Marmara Gölümüz Kurudu, Doğa Yok Oluyor”

Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Rafet Keser yapmış olduğu açıklamada “Marmara Gölümüz kurudu, tabiat yok oluyor, balıklarımız tükendi. 2019 yılının Ağustos ayından beri balıkçılık yapamıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı, Manisa İl Tarım Orman Müdürlüğü 2020 ve 2021 yıllarına ait gölün işgaliye parasını istek ediyor. Bizden olmayan gölün olmayan balığının parasını istiyor. Göl bir an önce eski haline kavuşmalı. Bunun için yetkililerden göle Gördes Barajı’ndan ve Ahmetli Deresi’nden su verilmesini ve borçlarımızın silinmesini talep ediyoruz. Geçinmek için köyümüzü terk etmek istemiyoruz” dedi.

Gölün ana kaynağı Gördes Çayının suyu, Gördes Barajı’nda tutuluyor. Marmara Gölü’nün yüzey sularıyla beslenmesi amacıyla üç kanal inşa edildi. Bunlar Kumçayı Derivasyon Kanalı, Adala Besleme Kanalı ve Marmara Gölü Besleme Kanalı. Ancak bu kanalların ve Gördes Çayı’nın suyu göle ulaşmıyor.

Gölün hızla tekrar oluşabilmesi için Gördes Barajı ve Ahmetli Deresi’nden göle su verilmesi icap ettiğini söyleyen Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuba Kılıç Karcı, Marmara Gölü’nün yanlış su ve ziraat politikalarıyla yok edildiğini ve gölün su rejimine devamlı müdahale edildiğini belirtti.

Karcı, “Gölün yine eski haline gelmesi için ivedilikle hareket edilmesi gerekiyor. Manisa başta olmak suretiyle bütün yetkilileri göreve davet ediyoruz. Eğer su salınmaz ve acele önlemler alınmazsa İç Ege’nin mühim sulak alanlarından önde gelen Marmara Gölü’ndeki biyoçeşitlilik ve ekosistem telafisi olmayan biçimde yok olacak. Burada yaşayan insanlar göç etmek zorunda kalacak ve bir kültür daha yok olacak” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.