Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Manuel Asit Pompası Nedir?

İletişim


 
Kullanım alanlarına ve çalışma yöntemlerine göre pompalar arasında bazı farklılıklar vardır. Manuel asit pompaları asidik sıvıların bir noktadan diğerine aktarılması, sirkülasyonu ve dozajı  için kullanılan pompalar olma özelliğine sahiptir. Asit pompaları aside uygun malzeme yapısı ve düzgün çalışmasıyla bu alanda kullanıldıklarından asit pompası olarak adlandırılırlar.
 
Doğası gereği asitler korozif ve agresif bir özelliğe sahiptirler. Bu nedenle bu alanda çalışacak manuel asit pompaları asitle temas noktasında korozyona uğramazlar. Özellikle bu ya da benzeri agresif ve aşındırıcı maddelerin tahliyesi amacıyla kullanım alanına uygun pompaların seçilmesi, kullanım ömrü ve verimlilik sağlar. Kullanımı en kolay asit pompaları olan manuel asit pompaları aynı zamanda yüksek verimliliğe sahiptir. Kullanım şartlarına göre farklı kapasitelerde imal  edilen pompalar arasında en geniş kullanım alanına sahip olanlardan biri manuel asit pompalarıdır. Otomotiv, kaplama sanayi, gıda gibi alanlara ek olarak kimya ve endüstriyel sanayi işlemlerinde de manuel asit pompası kullanımı sıklıkla tercih edilir. Eğer asit ve asit türevi sıvılarla çalışılacak olduğu durumlarda manuel asit pompasıyla çalışılması tercih edilmelidir.
 

Manuel Asit Pompası Avantajları Nelerdir?

 
Asidik sıvıların bir yerden bir başka yere aktarılması işleminde kullanılabilecek en pratik türlerinin başında manuel asit pompası gelir. Asit tiplerine göre farklı çalışma prensipleri olan manuel asit pompaları kullanılması mümkündür. Asit pompaları kullanım özellikleri nedeniyle aşındırıcı ve agresif etkiler doğurabilecek maddelerde etkileşime girdiğinden en önemli konu üretim kalitesidir. Manuel asit pompaları kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sızdırmazlığıdır. Asit pompalarının gövdesinde polipropilen, PVDF (poliviliden diflorür) ya da E-CTFE (teflon) kullanılır. Asidik sıvıların teması olan noktalarda sızdırmazlık elemanları ve conta, EPDM ya da viton gibi hem riski azaltan hem sağlıklı maddelerin kullanılması tercih edilir. Asit pompaları diğer pompalara kıyasla daha riskli bir alanda kullanılmakla birlikte yapılarındaki maddeler sayesinde güvenli bir çalışma ortamı oluşmasını sağlar.
 
Asit pompaları aynı zamanda ilaç üretiminde kullanılan maddelerin üretim alanlarında, kimyasal ürün taşıyan tankerlerde, solvent ve kimyasal üretim alanlarında, asidik ve bazik özelliğe sahip sıvılarda da kullanılır. Bu özelikleriyle manuel asit pompaları geniş bir kullanım alanına sahiptir. Manuel asit pompaları arıtma tesislerinde sıklıkla tercih edilir. Gerekli bakımlar yapıldığında uzun bir kullanım ömrü sağlar. Asit pompalarının kendi içinde farklı bir sınıflandırması vardır. Kimyasal ürünlerin yanı sıra asidik ve bazik özelliklere sahip sıvılar taşıyan tankerlerde çalışma şekline ve alanına göre farklı sınıflandırılan asit pompalarının kullanımı söz konusudur.
 

Manuel Asit Pompası Çeşitliliği

 
Asit pompalarının kullanımından önce en önemli nokta hangi malzemelerle üretildikleri ve yapımında hangi ürünlerin kullanıldığıdır. Kullanım alanları çeşitlilik gösterdiğinden sınıflandırma yapılması sırasında uygun malzemeler tercih edilir. Böylece risklerin azaltılması mümkündür. Kolay bir şekilde kullanılması mümkün olan asit pompalarından yüksek verim alınabilmesi için kullanılacak alanın da kimyasalın da özelliklerini çok iyi bilmek ve buna göre pompa seçmek gerekir. Gövdesinde kullanılan malzemeler ekonomik olduğu ve buna bağlı olarak yedek parça maliyetleri ucuz olduğundan asit pompalarının kullanımı kolaydır. Sade tasarıma sahip olan manuel asit pompası yalnızca düşük bakım süreciyle değil düşük maliyeti ve kullanım kolaylığıyla da ön plana çıkar. Pompalarda kullanım için ekstra bir çalışma yapılması gerekmez. Asit pompası hem basit hem güçlü malzemeleriyle temel konstrüksiyon tasarımını tamamlar. Söz konusu kullanım kolaylığı zamandan tasarruf sağlama imkanı da sağlar. Zamandan tasarrufun iş verimliliğinin artmasına katkıda bulunmakta ve manuel asit pompaları bu özellikleriyle pek çok farklı avantaj sağlamaktadır.
 

Asit Pompası Ve Sızdırmazlık Elemanları TPM Mühendislik Kalitesiyle Sektöre Sunuluyor

 
Asit pompaları özellikle kimya sanayiinde kullanılır. Santrifüj özelliğine sahip olan asit pompası elektrikli motoru sayesinde yüksek kapasiteli tehlikeli sıvıların transferinde kullanılabilir. Santrifüj pompalar genellikle termoplastik malzemeden üretilir. Sıvıların hızlı bir şekilde aktarılması için kullanılan santrifüj pompalar kullanıldığı proseslere ve kapasitelerine göre seçilebilir.
 
Manyetik pompaların en önemli özelliği asit uygulamalarındaki en önemli seçeneklerden biri olmasıdır. İçinde kurutulmuş mıknatıslar çevrelenmiş fanı aracılığıyla manyetik kuvvetiyle tehlikeli akışkanlar transfer edilmesini sağlar. Eğer akışkanlar hassassa asit pompaları tercih edilmelidir. Akışkan cinsi ile kimyasal dayanım unsurları göz önünde bulundurulmalı ve en uygun asit pompası seçilmelidir.
 
Kimya endüstrisi ve tehlikeli akışkanların kullanıldığı ve sıvı transferi yapılması gereken proseslerde asit pompaları kullanılır. Asitler, bazlar, ilaç hammaddeleri, kimyasal madde taşıyan tankerler, ultra saf suların transferi, deniz suyu ya da tuzlu su basımı, enjeksiyon kalıplarının temizlenmesi ve viskoziteye göre her tür akışkanın transferi aşamasında da asit pompaları kullanılabilir. Asit pompalarının temel kullanım alanı agresif ve aşınmaya neden olan sıvıların transferidir. Siz de asit pompası ve sızdırmazlık elemanı başta olmak üzere tüm gereksinimleriniz için TPM Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece TPM Mühendislik’in profesyonel ekibinin deneyiminden ve uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.