istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Maltipoo Özellikleri ve Bakımı

İletişim


Maltipoo cinsi köpekler küçük ırk süs köpeklerindendir. Maltese ve Toy Poodle cinsi köpeklerin birleşimi ile ortaya çıkan melez bir cinstir. Maltipoo köpekleri MultaPoo ve MaltiDoodle gibi isimlerle de bilinirler. Ancak günümüzde Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescilli bir köpek olarak kabul edilmemişlerdir. Oldukça sevimli ve hareketli yapısı ile dikkat çekerler. Oyuncu ve sahibine bağlılıkları ile bilinirler. Kucak köpeği olarak tanınan Maltipoo köpek cinsi tam anlamı ile ev köpeğidir.

Maltipoo köpekler genel olarak fino köpekleri ile büyük benzerlik göstermektedirler. Ayrıca bu cins köpeklerin tüy dökme sorunu da olmadığı için ideal bir seçimdir. Farklı renklerde olabilen Maltipoo köpekler çocuklarla da iyi anlaşırlar. İnsanlarla birlikte yaşamaktan mutluluk duyarlar. Maltipoo özellikleri gereği de saldırgan değillerdir. Oldukça nazik bir karakterleri vardır. Çocuklu aileler için en uygun evcil hayvanlardan biridir.

Maltipoo bakımı da oldukça kolay olduğu için bu cinsin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Maltipoo köpek cinsinin geçmişine bakıldığı zaman Asya kökenli bir ırk olduğu düşünülmektedir. Ancak yine de atalarının tam olarak ne zamana dayandığı bilinmemektedir. Çok narin bir vücut yapıları olduğu için dışarıda bakılması uygun görülmez. Maltipoo köpekler beslenmesine ve bakımına dikkat edildiği müddetçe ailesi ile uyumlu bir yaşam sürecektir.

Maltipoo Kişilik & Karakter Özellikleri

Maltipoo köpek cinsinin en önemli kişilik özelliklerinden birisi de oldukça sevgi dolu olmasıdır. Sahiplerine ve aile bireylerine karşı çok sadık olduğu da bilinir. Bunun yanı sır çok akıllı bir küçük ırk köpektir. Oldukça oyuncu bir karakteri vardır. Melez bir ırk olmasından dolayı bu cinsteki köpeklerde farklı davranışlar gözlemlenebilir.
Maltipoo özellikleri içerisinde iletişimin rolü her zaman çok büyüktür. Sürekli olarak oyun oynamak ve hareket etmek isterler. Sahiplerinin sözlerini de dinlerler. Bunun için Maltipoo yavru köpek sahibi iseniz eğitim vermede pek zorluk çekmezsiniz. Maltipoo köpekler yabancılara karşı da sevgi dolu yaklaşırlar.
Kesinlikle saldırgan bir tavır sergilemezler. Onlarla oyun oynamak isteyen herkes onların yakın arkadaşı olabilir. Küçük bir yapısı olsa da büyük bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Bunun için sahiplerini sürekli korumak isterler. Çocuklarla sürekli iyi anlaştığı bilinir. Ancak küçük ve narin köpek olduğu için dikkatli olunmasında yarar olacaktır. Çocuklar istemeden sevimli dostunuzun canını yakabilir.
Maltipoo özellikleri ile diğer küçük ırk köpeklerden kendini ayırt etmektedir. Çok hareketli bir köpek oldukları için günlük egzersiz yaptırmaya özen göstermelisiniz. Küçük bir yürüyüş bile onun egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Soğuk havalarda çok hassas davranılmalıdır. Çok çabuk hasta olabilirler. Bunun için evinizde ideal bir yaşam alanı hazırlamalısınız. Maltipoo köpekler 1 yaşından sonra sahipleri ile daha sıkı bir bağ kurarlar.

Maltipoo Tarih

Maltipoo köpek cinsinin geçmişine bakıldığı zaman ilk olarak melez bir ırk olduğu dikkat çeker. 1900’lü yılların sonlarından Maltipoo köpeklerin daha popüler oldukları bilinir. Ancak bu ırka ait olan köpeklerin belirli bir standarda ulaşmasının zaman aldığını da söylemek mümkündür.
Maltipoo cinsi köpeklerin genellikle kendi ırkından köpekler ile çiftleşmesi uygun görülür. Bununla birlikte Maltipoo Poodle veya Maltese gibi benzer cinslerle de çiftleşebilir. Ünlülerin en çok beslediği köpek ırkı olma özelliği ile tanınmaktadır. Ayrıca pek çok televizyon gösterisinde de kullanılmaktadır.
Günümüzde de en popüler küçük ırk köpeklerin içerisinde yer alır. Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından köpek ırkı olarak tescillenmiştir. Uzun bir gelişim sürecinden geçtikten sonra günümüzdeki sabit halini aldığı da dikkat çekmektedir. Maltipoo köpekler adından en çok söz edilen ve çok tercih edilen küçük ırklardan biri olarak bilinir.

Maltipoo Fiziksel Nitelikler

Maltipoo köpek cinsi kendine has fiziksel özellikleri ile dikkat çekmektedir. Küçük bir ırk oldukları için oldukça sevimli olduklarını da ayrıca belirtmek isteriz. Maltipoo özellikleri ve en belirgin fiziksel nitelikleri şu şekilde listelenebilir:

 • Tüyleri oldukça yumuşak ve kıvırcık bir yapıya sahiptir.
 • Maltipoo köpeklerin ortalama olarak 1,5 ile 4 kilogram arasında olduğu bilinmektedir.
 • Küçük bir ırk oldukları için bu cins köpeklerin uzunlukları 21 ile 25 cm arasında değişebilir.
 • Maltipoo köpeklerin en bilinen özelliklerinden birisi de çok az tüy dökme sorunu yaşadıklarıdır.
 • Burunları siyah ve çok küçüktür. Özleri ise suratına göre biraz iri ve koyu renklidir.
 • Kemik yapısı oldukça ufak ve narindir. Bunun için Maltipoo özellikleri kaynaklı olarak dış etkenlerden etkilenebilir.
 • Tüy rengi olarak pek çok farklı renkte karşınıza çıkabilirler. Ancak genelde kahverengi ve beyaz renkte oldukları söylenebilir.
 • Maltipoo yavru iken tüyleri biraz daha açık renktir. Yaşı büyüdükçe tüylerinde kararma da meydana gelebilir. Beyaz renkteki bir Maltipoo köpek ilerleyen dönemlerde limon sarısı rengine dönüşebilir.
 • Maltipoo köpeklerin gözlerinin kenarları siyahtır. Ayrıca pençesindeki siyahlar da bu cinsin en belirgin özelliklerinden biridir.

Maltipoo Bakımı

Maltipoo köpekler çok az bakıma ihtiyaç duyarlar. Çok az tüy döktükleri için evde bir sorun meydana getirmezler. Bunun için tüye alerjiniz var ise Maltipoo köpekler ideal bir seçim olabilir.

 • Maltipoo bakımı için tüylerinin haftada iki kez taranması yeterli olacaktır. Ancak ırk olarak küçük olduklarından dolayı önceliğiniz her zaman beslenmesinde olmalıdır. Sağlıklarına önem vermeniz sevimli köpeğinizin daha kaliteli ve uzun yaşaması için yeterli olacaktır.
 • Maltipoo köpeklerin düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerekir. Aşılarını kesinlikle aksatmamalısınız.
 • Maltipoo bakımı sırasında tüylerini tararken kuyruğu da dahil olmak tüm vücudunu taramalısınız. Tüyleri her ne kadar az dökülüyor olsa da kıvırcık olduğu için tüy biriktirebilir. Tüylerini taradığınız zaman ölü tüyler dökülecektir.
 • Çok hareketli bir köpek ırkı olduğu için tırnaklarını haftalık olarak kontrol etmelisiniz. Kesinlikle uzun tırnaklar ile yürümesine ve koşmasına izin vermemelisiniz. Patilerine zarar gelebilir.
 • Maltipoo bakımı için kulak içi temizliğine de ayrı bir önem vermelisiniz. Kulak için 15 günde bir olacak şekilde temizlemeniz yeterli olacaktır.
 • Diş temizliği için haftada 3 kez fırçalama işlemi yapabilirsiniz. Ancak sevimli nazik dostunuzun canını yakmadan bakımını yapmama özen göstermelisiniz. Maltipoo cinsi köpeklerin kulak arkası ve boyun altı kısmını da düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Maltipoo Eğitimi

Maltipoo köpekler oldukça akıllı ve cesurdur. Ayrıca çok meraklı köpekler oldukları da bilinmektedir. Sürekli olarak bir şeyler öğrenmek isteyeceklerdir. Sahiplerinin mutlu olması da onların önem verdiği şeylerden biridir. Maltipoo özellikleri gereği kolay eğitilebilir köpeklerdendir. Eğitimi sırasında çeşitli oyunlar oynamayı tercih edebilirsiniz. Ödül mamaları da bu cins köpekleri olumlu yönde teşvik edebilmektedir.
Maltipoo yavru döneminde ile onun ilgisini çekecek eğitim metotları bulmalısınız. Bu sayede köpeğiniz eğitimlere katılmak için daha hevesli davranacaktır. İlk kez Maltipoo cinsi bir köpek besleyecekseniz şansınız. Ancak tuvalet ve alan koruma eğitimine önem vermelisiniz. Sahiplerine çok bağlı oldukları için kısa sürede sizin sözünüzden çıkmayacaktır. Ancak çok hassas bir yapıya sahip olduklarını belirtmek isteriz. Çok duygusal bir köpektirler. Ceza sistemini veya fiziksel şiddeti kesinlikle uygulamamalısınız. Bu cins köpeklerin sağlıkları ceza sistemini kaldıramayacak derecede hassastır.
Maltipoo köpeklerini sadece ev köpeği olarak sahiplenmelisiniz. Ancak çok havladıklarını da bilmelisiniz. Maltipoo yavru iken ev içi eğitimi vererek bu sorununun önüne geçebilirsiniz. Evdeki diğer evcil hayvanlarla sorun yaşamazlar. Çocuklarla iyi anlaşması için Maltipoo köpeklerin eğitimine hassas davranılmalıdır.
Maltipoo köpeklerin eğitimi sırasında en çok dikkat edilmesi konulardan birisi de tuvalet eğitimidir. İtaat ve komut eğitimlerinde kesinlikle sorun yaşamazsınız. Ancak Maltipoo yavru dönemini kaçırdığınızda tuvalet eğitimi için biraz zorlanabilirsiniz.
Maltipoo yavru iken 8 ile 12 haftalık dönemde kesinlikle tuvalet ve itaat eğitimlerine başlamalısınız. Düzenli olarak eğitim vermeye ve ara vermemeye dikkat etmelisiniz. 2 ile 3 ay içerisinde tuvalet ve alan koruma eğitimlerini tamamlayabilirsiniz.
Maltipoo köpeklerin eğitimlerini yaşına uygun şekilde vermeye özen göstermelisiniz. Çok çabuk şımarıp dikkati dağılabilir. Ödül mamaları ve biraz ilgi ile sizler de Maltipoo köpeğinizi istediğiniz gibi eğitebilirsiniz.

Maltipoo Resimleri

Maltipoo köpeklerin ne kadar sevimli olduklarını ilk bakışta anlayabilirsiniz. Yerinde durmayan yapısı ile evin içerisinde sürekli oyunlar oynamak isteyecektir.
Maltipoo yavru köpekler tıpkı bir oyuncağı andırabilir. Çok narin bir şekilde büyütmeniz gereken Maltipoo köpekler sizin en yakın dostunuz olacaktır. Sizi üzgün gördüğünde mutlu etmek için çabalayacaktır. Ayrıca sizin mutlu olmanız onun da mutlu olması yeterlidir.
Maltipoo fiyatları köpeğin cinsiyetine ve rengine göre farklılık gösterebilir. En çok tercih edilen Maltipoo rengi beyazdır. Ayrıca kaç yaşında olduğu ve eğitimli olup olmadığı da Maltipoo fiyatları arasında değişiklik olmasına neden olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Maltipoo Köpek Evde Beslenir Mi?

Maltipoo köpekler süs köpeği türlerindendir. Bu cinsin çok küçük bir yapıya sahip olduğu bilinir. Hassas ve küçük oldukları için dış yaşamda yaşamak için uygun değillerdir. Hatta soğuk ve kapalı alanlarda bile çok kolay bir şekilde hasta olabilirler. Bunun için Maltipoo köpeklerin evde ve uygun bir sıcaklıkta yaşamaları sağlanmalıdır.

Maltipoo Bakımı Zor Mu?

Maltipoo köpekler bakımı en kolay cinslerden biridir. Çok az tüy dökerler. Ancak sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenmesine ayrıca önem vermelisiniz. Yüksek kaliteli mamalar ile daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çok sık yıkamanıza gerek yoktur. Haftalık olarak tırnak ve diş bakımını da eksik etmemelisiniz. Tüyleri kıvırcık olduğu için haftada 3 kez taramanız yeterli olacaktır.

Maltipoo Koku Yapar Mı?

Maltipoo köpekler kirlendiği ve uzun zaman yıkanmadığında koku yapabilir. Ancak 2 ayda bir sevimli dostunuzu yıkayabilirsiniz. Dışarıda yaşamayacağı için köpek parfümlerini de tercih edebilirsiniz. Köpek pudralarını da Maltipoo köpekler için kullanabilirsiniz. Pudrayı kürküne dökün. Daha sonra köpek fırçası ile pudrayı kürküne dağıtabilirsiniz. Ancak Maltipoo köpek cinsinin en geç 2 ayda bir yıkanması gerekmektedir.

Maltipoo Ne Kırması?

Maltipoo köpekler melez bir ırktır. Toy Poodle ve Maltese köpek cinslerinin çaprazlanması ile ortaya çıktığı bilinir. Bu iki cins köpek ile de büyük benzer özelliklere sahiptir. Maltipoo köpekler Maltese Poodle, Moodle, Multa Poo ve Malta Poo gibi farklı isimlerle de tanınmaktadır. Ancak dünya genelinde Maltipoo ismi ile bilinirler.
Maltipoo köpekler sevimlilikleri ile herkesin gönlünde taht kurmayı başaran bir köpek cinsidir. İlgi görmeyi ve sevgisini belli etmeyi çok severler. Ayrıca ufak yapılarının yanı sıra çok hareketli oldukları da bilinir. Yerinde durmayan bir enerjileri vardır. Sahiplerine derin bir sevgi ve sadakat ile bağlıdırlar. Çocuklar ve diğer hayvanlarla da uyum içerisinde yaşayabilirler. Maltipoo köpekler evinizin hem neşesi hem de sizin en yakın dostunuz olabilir. Maltipoo sahiplenmek için
Patibul web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.