Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Mahsa Amini’nin ölümü İran’ı birbirine kattı! Çok sayıda ölü var bankalar ateşe verildi

İletişim


İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı. Polis, genç kadının kalp rahatsızlığı yaşayarak acilen hastaneye kaldırıldığını iddia etti. Ancak Mahsa Emini’nin gözaltında şiddete maruz kaldığı iddia edildi. İran makamları bu iddiaları reddetti. Amini’nin otopsi raporuysa henüz açıklanmadı.

PROTESTOLAR 80’DEN FAZLA KENT VE KASABADA DEVAM EDİYOR

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protesto gösterileri devam ediyor. İran’da gösteriler, 80’den fazla kent ve kasabaya yayıldı. Göstericilerin sıklıkla “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganını attıkları bildirildi. Resmi makamlara göre en az 17 kişi hayatını kaybetti yaralananlar oldu. İran’ın Şirvan şehrinde kamu bankası Saderat Bank protestocular tarafından ateşe verildi. 

İran'da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: Cumhurbaşkanı Reisi'den soruşturma sinyali - 2

”TANIKLAR KIZIMIN GÖZALTINDA DÖVÜLDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR”

Baba Emcet Amini, kızının bir sağlık sorunu olmadığını belirtirken “Tanıklar kızımın gözaltında dövüldüğünü söylüyor” şeklinde açıklama yaptı. “Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar” diyen baba Amini, otopsi raporunu görmek istediğinde de doktorun kendisine, “Ne istersem onu yazarım, seni ilgilendirmiyor” yanıtını verdiğini belirtti.

İran'da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: Cumhurbaşkanı Reisi'den soruşturma sinyali - 10

ABD’DEN YAPTIRIM KARARI

Amerika Birleşik Devletleri, Mahsa Amini‘yi gözaltına alan Ahlak Polisi Müdürüne yaptırım kararı aldı. İran’da Güvenlik ve İstihbarat birimlerindeki bazı isimler de yaptırım listesine alındı.

İran'da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: Cumhurbaşkanı Reisi'den soruşturma sinyali - 8

YARGIYA ÇAĞRI

 İran Devrim Muhafızları Ordusu, 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine ülke genelinde başlayan protestolarla ilgili yargıyı, “yanlış haber ve dedikodu yayanlara” karşı harekete geçmeye çağırdı. Yapılan açıklamada “Yargıdan, sokakta olduğu kadar sosyal medyada da yalan haber ve dedikodu yayan, toplumun psikolojik güvenliğini tehlikeye atanların tespit edilerek onlara karşı kararlılıkla hareket edilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İran'da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: Cumhurbaşkanı Reisi'den soruşturma sinyali - 6

REİSİ’DEN AÇIKLAMA

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bir kişinin polis gözetimindeyken ölümünün soruşturulması gerektiğini söyledi.

Resim

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.