izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Kuzey Ormanları’nda Sadece 3 Ayda 317 Tehdit Belirlendi

İletişim2021 Ekim, Kasım ve Aralık aylarının kapsayan Kuzey Ormanları Savunması’nın son raporu, laf mevzusu dönemde 317 tane tehdit, tahrip ve savunmanın olduğunu ortaya koydu.

Kuzey Ormanları Savunması’nın çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, Nisan 2020 tarihinden itibaren Kuzey Ormanları’nı kapsayan bölgelerde süregelen tehdit ve yıkımların izini sürdüğü yeni üç aylık değerlendirme raporunu yayımladı.

Yeşil Gazete’deki haber gore, 2021 Ekim, Kasım ve Aralık aylarının kapsayan rapor söz konusu dönemde 317 adet tehdit, tahrip ve savunmanın bulunduğunu ortaya koydu.

Rapora gore; Kuzey Ormanları coğrafyasında yer alan; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Yalova, Balıkesir ve Bursaillerini kapsayan seyretme faaliyetinde üç aylık süresince 317 tane tehdit, tahrip ve müdafaa nitelikli seyretme kaydedildi.

Raporda Kuzey Ormanları Coğrafyasının batısında yer edinen Trakya kırsalı ve Kuzey Ormanları mevkilerinde; endüstri, madencilik ve enerji santralları tahribinin arttığının gözlendiği açıklandı.

Bu sebeple bu üç aylık rapor kapsamında en çok izleme yapılan ikinci sıradaki bölge Kuzey Ormanları’nın 1. Bölgesi olan ve Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsayan Trakya oldu. Bu bölgede 65 adet seyretme kaydedildi.

Raporla kaydedilen izlemelere bölgesel olarak bakıldığında Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkkale’yi kapsayan birinci bölgede 65 tane, İstanbul’u kapsayan ikinci bölgede 69 tane, Sakarya, Kocaeli, Düzce’nin bulunmuş olduğu üçüncü bölgede 62 tane ve Yalova, Kuzey Balıkesir, Kuzey Bursa’nun bulunduğu dördüncü bölgede 24 adet tehdit, tahrip ve müdafaa tespit edildiği duyuruldu.

Kuzey Ormanları coğrafyasının ortasında yer alan İstanbul bölgesindeki Kuzey Ormanları mevkilerinde; mega rant projeleri ve bu projelerin arttırdığı kirlilik, yapılaşma ve yaban tahribinin gözlendiği bildirildi. Raporda şu ifadelere işaret edildi:

“İstanbul’un kuzeyinde yer edinen ormanlık ve kırsal alanlar; 3. Köprü, Kuzey Marmara Otobanı, 3. Havalimanı ve son olarak Kanal İstanbul adlı mega rant projelerinin etkisiyle büyük bir yapılaşma baskısı altında kalmış, şehrin suyu ve havası büyük bir kirlilik yükü ile boğuşmaya adım atmıştır.”

Kanal İstanbul Tehdidi

“İstanbul’un kuzeyinde yer edinen ormanlık ve kırsal alanların; 3. Köprü, Kuzey Marmara Otobanı, 3. Havalimanı ve en son Kanal İstanbul isimli mega rant projelerinin etkisiyle büyük bir yapılaşma baskısı altında kalmış, şehrin suyu ve havası büyük bir kirlilik yükü ile mücadele etmeye başlamıştır” ifadelerine yer verilen raporda 8 Ekim 2021’de Kanal İstanbul için 754 bin metrekarelik askeri alanın imara açıldığı hatırlatılarak burada yapılacak endüstri tesislerinin önünün açıldığına da değinildi.

Konuyla ilgili 14 Ekim 2021’de Ziraat Mühendisleri Odası‘nın söz konusu projenin balık popülasyonunu da tehdit ettiği yönündeki açıklamasına da yer verilen raporda, “Denizlerin kurtulması için Kanal İstanbul’dan vazgeçin” çağrısı yinelendi.

İstanbul’un Maltepe’den geçen Çamaşırcı Deresi ve Çengelköy’den geçen Bekar Deresi‘ndeki su kirliliğinin ve lağım kokularının esnafı ve halkı rahatsız ettiğinin hatırlatıldığı raporda endüstriyel balıkçılığın, Karadeniz ve Marmara Deniziarasında soyunu devam ettirmek için Boğaziçi’ni göç yolu olarak kullanan balık türlerini yok ettiği de bildirildi.

2021’de Kuzey Ormanlarında yaşanan yeni gelişmelerde yaban hayatı tahribi birinci, su kirliliği ikinci sırada yer aldı. Raporda meydana getirilen izleme emek harcaması kapsamında 266 yeni gelişmede de yaban hayatı koruma tahrip gözlemle alakalı 56, su kirliliği ile ilgili 22, genel tahrip ağaç kesimi ve müdafaa ile alakalı 21, orman yangını ile ilgili 19 yeni gelişme olduğu bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.