Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Kur korumalı TL mevduatı ne kadar kazandıracak? Rakam belli oldu

İletişim


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi günü Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın ayrıntıları netleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı mevduata ilişkin 9 maddelik uygulama esaslarını belirlemişti. Buna göre kur korumalı mevduatlarda bankalarca uygulanacak azami faiz oranı asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebilecek. Bir kamu bankası yüzde 14 faiz üzerinden örneklerle müşterinin kazancını açıkladı.Banka tarafından yapılan açıklamada, “Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen müşteriler kur riskini artık düşünmeyecekler.’ ifadelerine yer verildi.

ÖRNEK HESAP 

1 milyon liralık bir bakiyenin yüzde 14 faiz üzerinden 92 gün vade ile ve kurun 12.50 olduğu varsayımı ile hesaba yatırıldığı belirtildi.

Buna göre müşterinin 1.000.000 TL bakiyesinin dolar (USD) karşılığı 80.000 (dolar) USD olacak.

Hesabın vade sonu tarihinde müşterinin faiz getirisi %14,00 faiz oranından hesaplandığında 35.287,67 TL olacak. (Stopaj oranı “0”)

Vade sonu tarihinde TCMB’nin açıkladığı USD kuru 13,50 olur ise müşterinin kur getirisi 80.000 TL olacaktır. Bu durumda müşterinin kur getirisi faiz getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1.080.000 TL olacak.Vade sonu tarihinde TCMB’nin açıkladığı USD kuru 12,60 olur ise müşterinin kur getirisi 8.000 TL olacaktır. Bu durumda müşterinin faiz getirisi kur getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1.035.287,67 TL olacaktır.

Vade sonu tarihinde TCMB’nin açıkladığı USD kuru 10,00 olur ise müşterinin kur kaybı 200.000 TL olacaktır. Bu durumda müşteri kur kaybına karşı korumaya alınmış olacak ve müşterinin faiz getirisi faiz tahakkuk döneminde hesaba yansıtılarak hesabın güncel bakiyesi 1.035.287,67 TL olacaktır.

Hesabınızı vadesinden önce kapatması durumunda , hesap açılış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki kur karşılaştırılacak.

‘HALKIN SORUNU OLMAKTAN ÇIKTI’

Kur korumalı TL vadeli mevduat ile ilgili açıklamalarda bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ”Vatandaşının her zaman yanında olan devletimiz Türkiye ekonomi tarihine damga vuran bu uygulamayla vatandaşlarının tasarruflarını küresel finans etkileşimlerine karşı da koruma altına almıştır. Paramızın tarihsel olarak küresel para birimlerine karşı yaşamış olduğu değer kaybı riski de vatandaşlarının tasarrufları açısından ortadan kaldırılmış olacaktır. TL’nin dolar, euro gibi para birimlerine karşı değeri, halkımızın sorunu olmaktan çıkarılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.