Koronavirüs ile grip birleşimi hastalık bulundu: İlk kez İsrail’de görüldü

İletişimİsrail’de hamile ve aşısız olan bir kişide, koronavirüs ve mevsimsel grip enfeksiyonunun birleşiminden oluşan ve “Flurona” olarak adlandırılan ilk vaka tespit edildi.

Ülkede ilk kez rastlanılan Flurona vakasında her 2 hastalığında semptomlarının görüldüğü öğrenildi. Jinekoloji bölümü yöneticisi Profesör Arnon Vizhnitser tarafından yapılan açıklamada, “Kişiye grip ve Covid-19 teşhisi konuldu. İki kez yapılan kontroller sonrasında 2 hastalığın testi de tekrar pozitif çıktı. Hastalıklar üst solunum yollarını etkileyerek nefes almayı zorlaştırıyor ve oldukça bulaşıcı nitelikte” ifadelerine yer verdi.

Kişinin hafif semptomlar gösterdiği ve hastaneden taburcu edildiği bilgisine ulaşıldı.

PARALEL ENFEKSİYONLAR ARAŞTIRILIYOR

İsrail Sağlık Bakanlığı, vaka üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerini kaydederken, daha önce buna benzer paralel enfeksiyonların yaşanmış olabileceği de araştırılıyor.

Başbakan Naftali Bennett’in ofisinden daha önce yapılan bir açıklamada, Pfizer’ın tarafından koronavirüse karşı üretilen Paxlovid ilacının ilk bölümünün Perşembe günü ülkeye ulaştığı ve ilacın onaylanmasında İsrail’in öncülük ettiğinin altı çizilmişti.

Kasım ayında İsrail, Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasıyla birlikte içinde özellikle Afrika ülkelerinin bulunduğu bir kırmızı liste hazırlamıştı.

Aralık ayında ise İsrail Hükümeti, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu Belçika, Kanada, Almanya, Macaristan, İtalya, Fas, Portekiz, İsviçre ve İngiltere’ye Omicron mutasyonunun yayılımından dolayı seyahat yasağı getirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.