izmir izmir evden eve undefiend istanbul seo undefiend undefiend undefiend

Köpeklerde Kusma ve İshale Genel Bir Bakış

İletişim


Sevimli dostlarımız hayatımızın her alanına sevgi ve neşe katmaktadır. Genel olarak son derece eğlensek ve mutlu olsak da bu dostlarımız da zaman zaman problemler yaşayabilmektedir. Kusma ve ishal köpeklerde gerçekleşen olağan problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu durumların yaygın olması hastalıkları hafife almamızı da göstermez. Çünkü ilgi görmeyen köpeklerde kusma ve ishal çok ciddi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. 

Evcil hayvanınızın sağlığını muhafaza edebilmek için belirtileri, nedenleri ve tedavileri yakından inceleyerek ona ihtiyacı olan en iyi bakımı sunmalısınız. Kusma ve ishal durumunun oluşmasında etkili olan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler, hastalığın nasıl tedavi edilebileceğini ve hangi durumlarda veteriner hekime başvurmanız gerektiğini sizlere bu yazımızda aktaracağız.

 

Köpeklerde Kusma ve İshal Nedenleri

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi köpeklerde kusma ve ishal nedenleri birçok farklı etkene dayanabilmektedir. Bu nedenlerin hızlı şekilde belirlenmesi ve köpeğinizin tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu hastalıklar köpeğinizin ölümüne dahi yol açabiliyor. Kusma ve ishal nedenlerinin incelenmesi ve birkaç günden fazla sürmediğinin tespit edilmesi bir hayli kritiktir. Diğer ihtimalde en yakın veteriner hekime başvurulması gerekir. Köpeklerde kusma ve ishal nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Enfeksiyonlar: Sevimli dostlarımızda kusma ve ishalin temel sebebi genelde enfeksiyondur. Gıda kaynaklı rahatsızlıkların köpeklerde az rastlanır olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü dostlarımızın midesinde güçlü asitlerin bulunması bakteri oluşumunu ve rahatsızlıkları önemli ölçüde engellemektedir. Fakat hepatit, parvovirüs veya distemper gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları köpeğinizde kusma veya ishale neden olabilmektedir.
 

Parazitler: Yiyecek ve içeceklerin birçoğu köpeğinizi parazit yönünden tehdit edebilmektedir. Midede parazit oluşumu her ne kadar mide asitleri tarafından engellense de parazit birikimi oluşması durumunda kusma ve ishal belirtileri ortaya çıkabilir. Zamanında müdahale edilmesi halinde zararsız olan parazitler tedavinin gecikmesi halinde ise ölümcül olabilmektedir. 

 

Mide Zehirlenmesi: Can dostlarımızı gün içerisinde sürekli olarak kontrol etme şansımız elbette ki bulunmuyor. Bu sebeple köpeğiniz dışarıda veya evde siz farkında olmadan mide zehirlenmesine yol açabilecek gıda ürünleri veya deterjan, çamaşır suyu veya herhangi bir şey tüketmiş olabilir. Zehirlenme tespitinin yapılması halinde en yakın veteriner hekime başvurmalısınız. Çünkü mide zehirlenmesi kısa sürede köpeğinizde kusma ve ishal durumları yaratarak canına kastedebilir hale gelmektedir. 

Yabancı Cisimler: Özellikle yavruluk döneminde yabancı cisimleri ısırmaya ve yutmaya karşı eğilimleri bulunan dostlarımız yabancı cisimleri mide tepkisi ile kusarak dışarı çıkartmaktadır. Fakat kimi zaman bu cisimlerin beslenmeye veya sindirime engel olduğu durumlar da yaşanmaktadır. Bu durumlarda köpeğinizin daha şiddetli kustuğunu veya ishal olduğunu görebilirsiniz. Uzun süreli kusma ve ishallerde ise doğrudan veteriner hekime başvurmanız gereklidir.

 

Köpeklerde Kusma ve İshal Nasıl Engellenir?

 

Hemen her hastalıkta olduğu gibi köpeklerde ishal ve kusmayı da engellemek için yöntemler bulunmaktadır. En doğru tedaviyi veteriner hekimler uygulasa da kısa süreli gözüken rahatsızlıklar için sizlerin köpeğinize yardımcı olabileceği birçok durum bulunmaktadır. Bu durumlardan ilkini dengeli beslenme olarak belirleyebiliriz. Her köpek için özellikle büyüme noktasında dengeli beslenme son derece önemlidir. 

 

Aynı zamanda kusma ve ishal engellenmesi noktasında da dengeli beslenmeye büyük bir rol düşüyor. Köpeğinizi tercih ettiğiniz mamalarla düzenli şekilde beslemeli, sindirim sisteminde karışıklığa yol açabilecek besinlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda sadık dostlarımızı sürekli olarak yemek artıkları ile beslemek de kusma veya ishale yol açabilmektedir. Bu sebeple mümkün mertebe yemek programlarını uygulamalıyız.

 

Ek olarak köpeğinizi sık sık sosyal aktivitelere katmanız ve dışarıda egzersizlerini tamamlamanız da gastroenterit oluşmasını engelleyerek kusma ve ishal riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Kusma ve ishal engellenmesi için alabileceğiniz önlemler arasında aşılar ve yabancı cisimleri köpeğinizinden uzak tutma faktörleri de yer almaktadır. Kısa süreli gözüken her rahatsızlığın köpeğiniz için tehlikeli olduğunun bilincine vararak gerekli önlemleri almanız son derece önemlidir.

 

Kusma ve İshal İçin Veterinere Başvurulması Gereken Durumlar

 

Belirttiğimiz üzere köpekler çoğu zaman kısa süreli kusma ve ishal rahatsızlıklarını yaşayabilmektedir. Fakat bu durum uzun vadede ciddiye alınması gereken ve köpeğinizin sağlığını tehdit eden bir durumdur. Veteriner hekimler tedavisi tamamlanmamış gastroenteritin ölümcül olabileceği konusunda hemfikirdir. Veteriner hekime başvurmadan önce evcil hayvanınızda tespit etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor.

 

Öncelikli kusma ve ishal durumlarının 2-3 gün içerisinde yerini sağlıklı yaşama bırakması halinde köpeğiniz için veteriner teşkil eden bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Fakat bu durumların düzenli aralıklarla tekrar yaşanması can dostunuz için tehlike yaratabiliyor. Aynı zamanda çoğu köpek sahibi evcil hayvanının kusma ve ishal alışkanlıklarını gıda bozukluğu veya keyifsizlik olarak değerlendirse de bu son derece ciddi bir rahatsızlığa yol açabilmektedir. Bunu dışına veteriner hekime başvurmanız gereken durumlar;

 

  • Evcil hayvanınız kusma ve ishal durumlarında çok genç veya çok yaşlıysa,
  • Kusma ve ishal şikayetlerinden sonra evcil hayvanınızın dışkısında kan bulunması halinde,
  • Kusma ve ishal şikayetlerinden sonra evcil hayvanınızın karnının şişmesi ve inlemesi durumunda,
  • Kusma ve ishal durumları sıklıkla yaşanan köpeğinizin dışkısının koyu ve kıvamlı olması halinde,
  • Köpeğinizin bitkin, depresif ve rahatsız görünen bir durumda kusması veya ishal olması durumunda 

 

olarak sıralanmaktadır. Bu problemleri yaşamanız halinde enfeksiyon riski için öncelikle veteriner hekimi aramalı daha sonrasında ise sadık dostumuzu yakın bir veteriner kliniğine götürmelisiniz.

 

Daha fazla bilgi için; https://loyalfriend.com.tr 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.