Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Olalım Farmasi Üye Ol Farmasi kayıt ol Farmasi sipariş Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol Farmasi Üye Ol

Konya’da gezilecek en güzel 10 yer

İletişim


Konya Türkiye’de inanç ve kültür turlarının en önemli adreslerinden biri. Aynı zamanda tarih öncesi çağlara uzanan yerleşimleriyle de ülkemizin en eski şehirlerinden olan Konya’da onlarca medeniyetin izine, binlerce yıllık etkileyici mimari esere ve doğal güzelliğe rastlamak mümkün. Bu nedenle de şehir her yıl onu keşfetmek için gelen yerli, yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. İşte Konya’da gezilecek en güzel 10 yer.

1 – Mevlana Müzesi ve Türbesi

1926 yılında ziyaretçilerine kapısını açan Mevlana Müzesi, ülkemizin en eski müzelerinden biri. Burası aynı zamanda şehri inanç ve kültür turu için ziyaret edenlerin de ilk durağı. Mevlana’nın türbesinin de yer aldığı Mevlana Müzesi’nde, Mevlana ve Mevlevilik üzerine binlerce eseri, Mevlana’nın en önemli eseri olan ve tarihi 1278 yılına uzanan Mesnevi’nin en eski nüshasını, dergah eşyalarını, günümüz kemanlarının öncüsü sekiz telli kemanı, Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küreyi ve daha nice benzersiz koleksiyonu görme şansı bulabilirsiniz. Birbirinden değerli tarihi eserleri incelemek ve Mevlana’nın türbesini ziyaret etmek için müzeyi Konya seyahatinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2 – Tarihi Bedesten Çarşısı

Kanuni Sultan Süleyman döneminden günümüze kadar hizmet vermeye devam eden Tarihi Bedesten Çarşısı, Konya’da alışveriş için tercih edilecek ilk duraklardan biri. Tarihi değere sahip olması sebebiyle aslına uygun şekilde restore edilen çarşıda neredeyse yok yok. 2 bin yılı aşkın tarihi boyunca Konya’da ticaretin kalbi olan bedestende geleneksel el yapımı ürünler, antikalar, baharatlar, takılar, mücevherler ve kıyafetler satılıyor. Bunun yanı sıra çarşıdaki Konya’nın muhteşem mutfağına özgü lezzetlerin servis edildiği restoranları ve közde demlenen çayları ile tarihi kahvehaneleri de unutmamak gerek.

3 – İnce Minareli Medrese

Selçuklu dönemine ait bir yapı olan İnce Minareli Medrese, 1254 yılında II. İzzeddin Keykâvus döneminde inşa edilmiş. Medrese kesme taşlı anıtsal kapısı ve çinilerler süslü minaresi ile oldukça ünlü. Hem mimari açıdan hem de tarihi açıdan oldukça ilgi çeken bu yapı, günümüzde ise İnce Minare Taş Eserler Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede ziyaretçileri Selçuklu ve Karamanoğlu dönemine ait taş süslemeler, kabartmalar, ahşap kapılar ve sandukaların yanı sıra Selçuklular döneminin en güzel örnekli çift başlı kartal ve kanatlı melek figürleri sergileniyor.

4 – Mevlana Kültür Merkezi

Mevlana Müzesi’nden yalnızca 5 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşabileceğiniz Mevlana Kültür Merkezi, her yıl aralık ayında Mevlana’nın anıldığı Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük kandilinin yakıldığı kültür merkezinde yılın neredeyse her dönemi çok sayıda konferans, söyleşi ve sema gösterileri düzenleniyor. Sema gösterileri izlemenin yanı sıra Mevlevi kültürü hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Mevlana Kültür Merkezi içerisindeki binlerce kitabın bulunduğu geniş bir arşive sahip kütüphanesini ziyaret edebilirsiniz.

5 – Karatay Medresesi

Konya’da II. İzzeddin Keykâvus dönemine ait yapılardan biri de Karatay Medresesi. 1252 yılında inşa edilen bu yapı şehrin simgelerinden biri. Yapıldığı dönemde uzun yıllar boyunca bölgedeki önemli eğitim merkezlerinden biri olan Karatay Medresesi, mozaik çinilerler kaplı kubbesi, göz alıcı duvar ve tavan süslemeleri, Selçuklu dönemine has ahşap ve taş işçiliği ile oldukça dikkat çekiyor. Yapı 1955 yılından itibaren Çini Eserler Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Duvar çinileri, çini tabaklar ve daha pek çok değerli çini koleksiyonunun yer aldığı Çini Eserler

Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6 – Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi özellikle doğa tutkunları için oldukça değerli bir alan. 7600 m2 gibi geniş bir alanı kaplayan bu bahçede sayıları 20 bin olan ve toplamda 100’e yakın bitki çeşidini görmeniz ve 15 farklı türde binlerce kelebeğin yaşam alanına şahit olmanız mümkün. 2015 yılında hizmete açılan bahçede kelebeklerin üretim alanı, açık ve kapalı uçuş alanları ve bir de kelebek müzesi yer alıyor. Kelebeklerin hayat döngülerine yakından şahit olmak istiyorsanız bu durağı es geçmeyin.

7 – Aziziye Cami

Konya’da mutlaka görülmesi gereken camilerden biri Aziziye Cami. Tarihi 17. yy Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. İlk olarak 1676 yılında inşa edilip, tarihler 1867’yi gösterdiğinde ise Sultan Abdülaziz’in annesi tarafından yeniden tasarlanan cami, Barok ve klasik Osmanlı mimarisinin birleşimi olan mimari özelliği ile oldukça dikkat çekiyor. Caminin etkileyici mimarisi onu Konya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri yapıyor.

8 – Meram Bağları

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan Meram Bağları, şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta, popüler gezi rotalarından biri. Evliya Çelebi’nin kitaplarında da geçen Meram Bağları, daha çok günübirlik geziler için tercih ediliyor. Burada ziyaretçileri yürüyüş yolları, mesire alanları, kafe ve restoranlar bekliyor. İçerisinde bulunan Meram Çayı güzel havalarda kano ve deniz bisikleti ile gezilebiliyor. Tarih meraklıları ise Meram Köprüsü, Tavus Baba Türbesi ve Has Bey Mescidi gibi değerleri ziyaret edebiliyor.

9 – Kyoto Japon Parkı

Konya’da ilgi gören parklardan biri de şüphesiz Kyoto Japon Parkı. Kyoto ile kardeş şehir anlaşması olan Konya, göleti, onlarca farklı çiçek türü, Japon mimarisi ve Japonya’ya özgü bitlileri ile hayli etkileyici bir park tasarlamış. 2010 yılında ziyaretçi ağırlayan bu parkta Japon kültürünü daha yakından tanımak ve tabii ki keyifli bir gün geçirmek mümkün. Dilerseniz gölette bulunan sandallar ile gezintiye çıkabilir, gölet kenarındaki Japon restoranında lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

10 – Alaaddin Tepesi

Şehri izleyebileceğiniz bir tepede konumlanan Alaaddin Tepesi, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alıyor. Tepe tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü burada yapılan kazılarda M.Ö. 3000 yılına ait önemli eserler bulundu. Bugün Alaaddin Tepesi’nde ziyaret edebileceğiniz yapılar arasında ise Aladdin Camii, Anadolu Selçuklu sultanlarına ait Sultanlar Türbesi ve Alaaddin Çeşmesi yer alıyor. Hem tüm bu tarihi yapıları görmek hem de şehir manzarasına doymak için tepeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Siz de daha geniş bir seyahat listesi için Enuygun seyahat uzmanlarının hazırladığı Konya’da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.